IoT není jen výstřelek moderní doby, ale praktický pomocník, který firmám po celém světě usnadňuje každodenní organizaci lidí i věcí, pomáhá s optimalizací procesů, efektivním využíváním zdrojů, snižuje náklady a dokonce hlídá firemní majetek. Co je IoT, jak funguje v praxi a čím firmě dokáže tak ušetřit?
Co je IoT?
Zkratka IoT pochází z anglického Internet of Things a v překladu internet věcí. Jako IoT označujeme síť zařízení od domácích spotřebičů přes auta až po objekty, stroje a další zařízení, která jsou vybavena elektronikou, softwarem, čidlem nebo senzorem, jehož pomocí se dokážou připojit k síti. Právě na konektivitě stojí celé IoT. Jednotlivá zařízení se tak mohou navzájem propojit a hladce si vyměňovat data.
Jak IoT pomáhá firmám
1. Sběr a sdílení dat
Data znamenají svět. Právě relevantní data pomáhají firmám růst a činit informovaná rozhodnutí. S tím vám pomůže například univerzální IoT senzor od Vodafonu Business, který dokáže monitorovat různé veličiny. Sleduje za vás například okolní hluk, otřesy, vlhkost vzduchu či půdy nebo cokoli jiného, co budou vaše specifické potřeby vyžadovat. Změna okolních podmínek už vás nezaskočí a .
Nasbíraná data vám pak IoT senzor pošle do přehledné aplikace, ve které můžete sledovat nejen pravidelné statistiky, ale svá zařízení v ní můžete rovnou ovládat na dálku. Ať už monitorujete podmínky převáženého zboží nebo hladinu kapaliny v nádrži, IoT vám umožní pružně reagovat na vzniklé situace.
2. Firemní majetek pod dohledem
Máte problémy s efektivním využitím současných zdrojů a chcete mít větší přehled o svém majetku? S IoT budete přesně vědět, kde se co nachází. Na vozík, sekačku nebo stroj umístíte IoT nenápadný senzor, který vás bude informovat o přesné poloze, aktivním pohybu, ale i o tom, zda se pohybuje ve vámi vyznačené oblasti. IoT tak slouží i jako prevence proti krádežím.
Senzor vám kromě polohy ohlídá i řadu dalších parametrů, jako je rychlost, náraz nebo časy prostojů. Díky tomu budete vědět, kde to vázne, zda svůj majetek využíváte efektivně a kde vám drobná optimalizace pomůže ke snížení nákladů. Přečtěte si více o eDohledu a monitoringu firemního majetku nebo o tom, jak funguje App Invent a jak vypadá platforma, do které IoT senzory posílají nasbíraná data.
3. Náklady na uzdě
IoT pomáhá nejen s efektivním využíváním současných zdrojů optimalizací nákladů a díky vzdálenému monitoringu spotřeby energií budete mít také své energie pod dohledem. Investice do IoT je tak skvělou volbou například v případě, že chcete snížit provozní náklady.
Chytrá NB-IoT zařízení vám mohou posílat nasbíraná data do přehledné aplikace, kterou si pohodlně stáhnete i na svůj telefon či tablet. V aplikaci najdete data z vodoměrů, elektroměrů či plynoměrů, které si můžete zobrazit v personalizovaném manažerském dashboardu v detailních tabulkách či grafech.
4. Chytrá budova
Je důležité, aby se vaši zaměstnanci v kancelářích cítili dobře. Příjemné pracovní prostředí totiž podpoří jejich produktivitu a spokojenost a sníží fluktuaci zaměstnanců, což vám sníží náklady na výběrová řízení. Nejen v době pandemie je navíc velmi důležité, aby se lidé v kancelářích cítili bezpečně. I tohle všechno zvládnete s IoT a chytrou budovou.
Díky IoT čidlům, které rozmístíte ve své kancelářské budově, můžete sledovat přehled obsazenosti zasedaček nebo parkovacích míst v garáži v reálném čase. Zaměstnanci si pomocí aplikace snadno rezervují svůj pracovní stůl a aplikace za vás ohlídá obsazenost kanceláří tak, aby odpovídala hygienickým normám. V neposlední řadě vám také dá vědět, že už nemusíte topit nebo že je čas vyvětrat. IoT vám zkrátka pomůže využít potenciál vašich kancelářských prostor na 100 %.