Udržet si výkonnost po celý den může být náročné. Zjistěte, jak může technologie internetu věcí (IoT) zvýšit vaši produktivitu.
Když se řekne internet věcí, pravděpodobně vás napadnou „chytré žárovky“ nebo „chytré kamery“. Technologie ovšem pomáhá nejen domácnostem, ale také drobným živnostníkům, kterým umožňuje pracovat výrazně levněji a efektivněji.
Jak vše funguje v praxi? Představíme dva podnikatele – Tomáše, který v práci moderní technologie nevyužívá, a Janu, která v rámci svého podnikání vsadila právě na internet věcí. Prostřednictvím pěti běžných situací vám nastíníme, jak vám mohou chytré technologie ulehčit život právě vám.
Inteligentní asistenti
Podobně jako většina z nás se i Tomáš a Jana soustředí na úkoly podle toho, v jakém časovém sledu jim zaplňují e-mailovou schránku. Protože se často jedná o urgentní záležitosti, ani jeden z nich si nemůže dovolit přerušit své soustředění a udělat si pauzu na kávu nebo telefonát kolegovi. Oba si však náhle uvědomí, že si potřebují naplánovat schůzku s klientem. Tomáš se bohužel musí přestat soustředit na práci, kterou má aktuálně před sebou, a ručně si do svého online kalendáře schůzku zapíše.
Zato Jana, která má vedle svého pracovního stolu chytrého domácího asistenta, se nemusí obávat, že by jí při plánování schůzky cokoliv uniklo. Díky tomu, že většina chytrých domácích asistentů je vybavena technologií ovládání hlasem, může jej Jana jednoduše požádat, aby jí schůzku naplánoval, aniž by musela fyzicky nebo jinak odběhnout od svého aktuálního úkolu.
Nástroje pro přepis
Později téhož dne se Tomáš a Jana účastní brainstormingu s kolegy a mají za úkol vytvořit zápis. Psát si při nekonečném množství projednávaných témat a účasti mnoha lidí souvislé poznámky může být náročné. V průběhu schůzky si Tomáš zběsile zapisuje vše, co při hovoru slyší. Poté stráví hodiny přepisováním poznámek a nezbývá mu čas na ostatní práci.
Jana si na rozdíl od něj nemusí díky aplikaci pro přepis mluveného slova ručně zapisovat vůbec nic. Prostým stisknutím tlačítka si může schůzku nahrát a nechat přepsat, přičemž software pro přepis řeči úhledně zaznamená i jednotlivé body programu jednání. Místo toho, aby Jana trávila hodiny úpravami svých poznámek, stačí jí pět minut na přeformátování, díky čemuž je může rychle poslat svým kolegům a vrátit se k důležitějším úkolům.
Nástroje pro dochvilnost a upomínky
Během dne nabitého videokonferencemi a schůzkami musí být Tomáš i Jana mimořádně výkonní. Oba si potřebují čas efektivně plánovat a mít jistotu, že jim nic neunikne. Tomáš si píše nekonečné poznámky do opotřebovaného starého diáře, a tak se mu snadno stane, že zapomene na polední schůzku a od klienta mu přijde rozladěný e-mail.
Jana se přihlašuje na schůzky o pět minut dříve, za což vděčí pracovnímu plánovacímu softwaru, který si nainstalovala do svého chytrého telefonu. Nastavila si také připomínky a notifikace v průběhu dne. Pro Janu je tak mnohem jednodušší naplánovat si den a stanovit priority jednotlivých úkolů, aby se mohla věnovat vlastní práci a zvládla se na schůzky dostavit včas.
Inteligentní nositelná elektronika
Každý občas potřebuje přestávku. Ukazuje se, že krátké pracovní pauzy mohou být navíc klíčové pro zachování produktivity během celého pracovního dne. Tomáš i Jana jsou ovšem velmi vytížení a své pauzy pravidelně vynechávají, aby stíhali plnit všechny naplánované úkoly. S pokračujícím dnem začíná Tomášova motivace slábnout a vyvrcholí odpoledním útlumem a únavou.
Naopak Jana je díky nastavení upomínek ve svém chytrém telefonu neustále upozorňována, aby si dala krátkou přestávku a v průběhu náročného odpoledne se protáhla. Ve výsledku má celý den dostatek energie a s vysokým nasazením plní jeden úkol za druhým.
Kancelářské senzory
Tomáš i Jana museli přestavět své kanceláře tak, aby vyhovovaly omezením zavedeným v důsledku pandemie.
Jana se rozhodla vytěžit prostor na maximum a nechala nainstalovat v kancelářích inteligentní senzory. Ty jí pomáhají získat přehled o tom, kde její zaměstnanci pracují nejčastěji a které prostory naopak zůstávají nevyužité.
Díky tomu zjistila, že dvě zasedací místnosti zaměstnanci využívají naprosto minimálně. Je to pro ni dobrá zpráva, protože si může dovolit kancelářské prostory zmenšit a ušetřit příslušné náklady, aniž by zkomplikovala práci svým podřízeným. Tomáš, který o instalaci senzorů ani neuvažoval, na rozdíl o Jany zbytečně plýtvá nejen prostorem, ale také penězi.
Příběhy Tomáše a Jany odhalily jednu důležitou skutečnost. Technologie internetu věcí dokáže podnikatelům výrazně ulehčit život, a to doma i v kanceláři. Ať už si chcete udržet dobrou fyzickou kondici a svěží mysl, nebo chcete mít přehled o svých schůzkách, inteligentní technologie se stane jediným asistentem, jakého jste kdy potřebovali.