Počet kyberútoků roste jako hub po dešti. Jednou z hrozeb, se kterou se podnikatelé setkávají poměrně často, jsou i podvodné faktury. Ty útočník využívá typicky ke svému finančnímu obohacení, nebo napadení cílového zařízení a odcizení přístupových údajů včetně hesel. Jak se těmto praktikám bránit?
Terčem kyberútoku se s 2× vyšší pravděpodobností stanou malé a střední firmy
Podivně vypadající e-mail s pravopisnými chybami a podezřelou přílohou s trochou pozornosti nejspíše ani neotevřete. Jenomže co když platíte desátou fakturu a e-mail na první pohled vypadá jako od dodavatele, se kterým běžně obchodujete? Placení faktur je rutinní činností, člověk při ní rychle ztrácí pozornost a už není tak těžké udělat chybu. Ta vás ovšem může přijít draho a řeč není jen o finanční ztrátě. Ve hře je například i vaše dobrá reputace nebo vztahy s obchodními partnery, a to kvůli možnému úniku citlivých dat.
Kybernetickým zločinům v podobě falešných faktur čelí firmy až překvapivě často. Průzkum AFP Payments 2023 Fraud and Control Survey odhalil, že 65 % oslovených podniků zažilo v roce 2022 podvody s fakturací nebo alespoň pokusy o ně. Malé a střední podniky mají 2× vyšší pravděpodobnost, že budou cílem. Proč? Podvodníkům hraje do karet časová vytíženost podnikatelů a jejich nižší pozornost při placení, nezkušenost začínajících byznysmenů nebo nedostatečná informovanost o kybernetických zločinech v menších firmách, které většinou nemají takové zabezpečení jako velké korporáty.
Nehrozí jen ztráta peněz, ale také únik citlivých informací
V České republice o zvýšeném množství útoků nedávno informovalo i Ministerstvo financí. Přibylo událostí, při kterých se útočníci vydávají za úředníky ministerstva a žádají o uhrazení nedoplatku či dluhu, případně informují o přeplatku na dani a snaží se získat citlivé údaje. V červenci 2024 kybernetická bezpečnostní společnost ESET zase upozornila, že opět stoupl počet útoků spywaru Agent Tesla. Škodlivé e-mailové zprávy s falešnou přílohou nesoucí název „objednávka“ cílily především na zaměstnance českých firem. Útočníci se zaměřují na odcizení přihlašovacích údajů a uživatelských hesel.
Nejčastější typy podvodů s fakturami a jak se bránit
Riziko spojené s podvodnými fakturami rozhodně nepodceňujte, obezřetnost je bezesporu na místě. Nepropadejte ale panice. Když víte, co hledat, podvod můžete i poměrně snadno odhalit.
- Věnujte fakturám pozornost a pečlivě kontrolujte částky. Je někde vyšší suma? V některých případech může jít o neúmyslnou chybu, ale i o zcela úmyslný podvod.
- Skutečně jste si uvedené zboží nebo služby objednali? Mezi běžné podvodné praktiky se řadí i zcela vymyšlené faktury.
- Nedostala se k vám daná faktura už před nějakou dobou? Dejte si pozor na duplicitní účtování. Tato praktika zahrnuje opakované zaslání faktury za stejné zboží nebo služby s nadějí, že zaplatíte dvakrát.
- Pokud na vás někdo vyvíjí tlak a vyžaduje okamžitou platbu, je to podezřelé. Nehraďte žádnou částku pod tlakem a důkladně si ji předem ověřte.
- Spatříte-li na faktuře omezené kontaktní informace, zbystřete. Podezřele vypadající hlavička by měla nejenom vzbudit vaši pozornost, ale také vás donutit celou situaci prozkoumat.
- Zaujala vás na faktuře velká sleva? Pozor na to. Náhlé a podivně vysoké slevy mohou značit jediné: faktura je falešná. Držte se taktiky „zero trust“ a k fakturám, uživatelským účtům nebo zařízením přistupujte s počáteční nedůvěrou.
Dejte si na čas a porovnávejte nové faktury od stejného dodavatele s těmi starými. Změnilo se něco? Roli mohou hrát i nepatrné nuance, jako je například odlišné formátování. Hledejte nesrovnalosti. V ideálním případě buďte na práci s fakturami dva. Dvojí kontrola snáz odhalí podvod. Faktury také nenechávejte hromadit, kontrolujte je průběžně.
Moderní technologie jako efektivní pomocník
V rámci tažení proti podvodníkům si přizvěte na pomoc moderní technologie. Pomůže vám například software, který automaticky detekuje nepravidelné vzory faktur a potenciální podvody vám označí. Pravidelně aktualizujte software v zařízeních nebo jiný ochranný nástroj (např. firewall), který může podezřelé aktivity detekovat a blokovat za vás. Všude používejte silná a unikátní hesla a tam, kde to lze, i dvoufaktorové ověření.
Máte podezření na podvodnou fakturu? Postupujte obezřetně
Jedná se o dodavatele, kterého znáte, ale částka nesedí? Fakturu neplaťte a začněte s prověřováním. Nikdy ale neodpovídejte na e-mail ani nevolejte na číslo uvedené na faktuře. Podívejte se na oficiální webové stránky společnosti a zavolejte do firmy přes číslo uvedené na webu. Do telefonu také nesdělujte žádné citlivé údaje.
Pokud dodavatele neznáte, udělejte průzkum a najděte si firmu ve vyhledávači nebo na sociálních sítích. Zkuste najít recenze od uživatelů. V případě, že vám vznikla škoda nebo máte opravdu silné podezření, že se jedná o podvod, obraťte se na oficiální autoritu, jako je Policie ČR, Úřad pro ochranu osobních údajů nebo na svou banku. V bance co nejdříve požadujte storno transakce. Podezření na pokus o podvod vždy hlaste policii.