Ať už máte profily na sociálních sítích, nebo ne, internet o vás už teď ví mnohem víc, než byste chtěli. Nedá se tomu vyhnout ani to zastavit. Dá se však zabránit aspoň tomu, že vaše data uniknou k někomu, kdo by je mohl zneužít. V takovém případě by se totiž dost jednoduše dostal i k datům vašich zákazníků nebo citlivým informacím o vašich projektech.
Jaké hrozby na vás na internetu číhají?
To, jak moc je vaše podnikání z hlediska kybernetických útoků v bezpečí, vždy záleží na vás a případně vašich zaměstnancích. Všichni, kdo mají přístup k pracovním dokumentům, by proto měli být dostatečně proškoleni a umět včas rozpoznat internetová nebezpečí. Jinak se můžete chytit do těchto pastí:
- Bot: Program, který vám dokáže ukrást data nebo zneužít počítač k útokům na jiné stránky.
- Vir: Škodlivý program, který vám může smazat data nebo vyřadit z provozu vaše firemní systémy.
- Ransomware: Škodlivý program, který vám zablokuje a zašifruje dokumenty v počítači. K opětovnému přístupu po vás bude požadovat výkupné.
- Phishing: Podvodná praktika, kterou se hackeři snaží získat vaše citlivé osobní údaje (např. čísla z platební karty) a ty pak zneužít nebo prodat.
TIP
Naučte se včas rozpoznat kybernetická nebezpečí studiem kurzu Ochraňte své podnikání před hackery ve Vodafone Digiakademii, exkluzivním programu pro zákazníky Vodafone Business!
E-mail: nejčastější cesta k vašim datům, ale i penězům
Všechny ze zmíněných hrozeb se do vaší firmy můžou dostat hlavně podvodnými e-maily. Obvykle vypadají jako lákavé reklamní nabídky či soutěže, ty rafinovanější se ale můžou tvářit i jako faktury k proplacení. V prvním případě je ideální řešení e-mail ignorovat, smazat a neklikat na žádný odkaz, který obsahuje.
U faktur je situace složitější. Vždy si před placením zkontrolujte důležité údaje, jako je e-mailová adresa uživatele a číslo účtu na faktuře. Pokud si však nejste jistí, jestli je faktura pravá, nic neplaťte a raději se rovnou spojte s osobou, které se týká.
Vyplatí se, když budete celkově ostražití a nebudete věřit všemu, co vám v e-mailové schránce přistane. Často stačí jen rozkliknout adresu odesílatele, abyste viděli, kdo za zprávou skutečně stojí. Za úspěchem kybernetických útoků totiž většinou stojí nedostatečná pozornost.
5 rad, které budou vaše podnikání chránit každý den
- Používejte placené antivirové programy. Antiviry zdarma totiž nestačí. Vyzkoušejte třeba naši aplikaci CyberWall, která vás ochrání před kyberútoky.
- Nepřipojujte se na neznámých Wi-Fi sítích. Ty mohou být špatně zabezpečené, a tím pádem snadno umožní hackerům, aby se dostali k vašim datům.
- Mějte bezpečné heslo. Přidejte i velká písmena, číslice a speciální symboly, aby nebylo jednoduše prolomitelné.
- Nestahujte nelegální software. Ve většině případů totiž obsahuje viry.
- Neklikejte v e-mailech na neznámé odkazy. Většinou z nich ani nejde poznat, kam vedou.
Kurz o ochraně před hackery zdarma
Bezpečnostních rizik číhá za každým internetovým koutem mnohem víc. Abyste se jim uměli účinně bránit, připravili jsme o nich video kurz ve Vodafone Digiakademii s názvem Ochraňte své podnikání před hackery, který najdete v části Digitální podnikání.
Provede vás jím Miloslav Lujka, který se kyberbezpečnosti věnuje v Check Point Software Technologies, jedné z největších cybersecurity firem na světě. Miloslav je taky spoluzakladatelem neziskového projektu Digitální pevnost, kde společně s dalšími edukuje Česko v oblasti kyberbezpečnosti co nejstravitelnější formou.
V Digiakademii najdete celkem 16 tematických bloků, které vás proškolí v základech digitálního podnikání, ale i v oblasti online marketingu. Co jste se naučili, si pak můžete vyzkoušet ve speciálních znalostních testech. Zákazníci Vodafone Business mají do Digiakademie exkluzivní a zcela bezplatný přístup. Využijete toho?