Digitální bezpečnost 7. 5. 2021
3 zásady kybernetické bezpečnosti, které ochrání vaši firmu
Když vám vaši zákazníci opravdu věří, je to skvělý pocit. A v digitální době tato důvěra závisí také na vědomí, že jejich data uchováváte v bezpečí.
7. května 2021
Odhadovaná doba čtení 4 minuty
Abychom se mohli před kybernetickými útoky chránit, měli bychom v první řadě porozumět tomu, jak fungují.
V současnosti se na fungování v digitálním světě klade větší důraz než kdy dříve, a cílem našeho článku je proto pomoci malým podnikům zorientovat se v nejčastějších kybernetických hrozbách.
Přečtěte si o nejčastějších typech kybernetických útoků současnosti a jak před nimi uchráníte svůj podnik.
Často užívaný termín malware vznikl spojením anglických slov malicious (škodlivý) a software a souhrnně označuje všechny typy softwaru, které byly vytvořeny za účelem poškození zařízení nebo (častěji) ke krádeži důležitých dat.
Existuje řada druhů malwaru, které mohou napadnout váš systém. Mezi nejčastější patří trojské koně, viry, ransomware, nagware, adware, spyware a různí počítačoví červi.
V roce 2020 jsme zaznamenali také nárůst použití surveillancewaru (malwaru využívaného k přístupu k citlivým údajům uloženým v jednotlivých zařízeních) a útoků pomocí ransomwaru (případy, kdy útočník zašifruje data a k jejich odemčení požaduje „výkupné“).
Principem phishingových útoků je, že se útočníci vydávají za renomované společnosti s cílem oklamat uživatele a získat jejich osobní údaje nebo je přimět kliknout na odkaz s jiným škodlivým obsahem.
Phishingové útoky dříve probíhaly převážně prostřednictvím e-mailů. Jelikož dnes lidé k přístupu k firemním sítím stále častěji používají mobilní zařízení, narůstá také počet mobilních phishingových útoků.
Za všemi těmito útoky jsou hackeři, kteří vytvářejí škodlivý malware a rozesílají phishingové e-maily. Hackeři se rádi zaměřují na menší firmy, které často mají omezené možnosti zabezpečení, ale přesto hrají důležitou roli v dodavatelském řetězci. Situaci hackerům navíc zjednodušila pandemie covid-19 a do značné míry i rozšířila pole jejich působnosti.
Jakmile hacker získá přístup do vaší sítě, může ukrást, změnit, zničit nebo poškodit vaše data, případně získat kontrolu nad vašimi zařízeními, a to mnohdy zcela bez vašeho vědomí. Jedinou skutečnou ochranou proti útokům hackerů je jim kompletně zabránit v přístupu do sítě.
Situace na poli kybernetické bezpečnosti se neustále mění. Sledujte proto novinky, abyste nepřišli o žádné důležité informace. Udržíte si tak před hackery náskok.
Potřebujete zlepšit fungování vaší firmy v digitálním prostředí? Využijte naše bezplatné poradenství. Pomůžeme vám zorientovat se v tématech práce na dálku, digitální dovednosti a online bezpečnost. Naši specialisté jsou pro vás k dispozici na chatu každý pracovní den od 10. do 15. hodiny.
Digitální bezpečnost 7. 5. 2021
Když vám vaši zákazníci opravdu věří, je to skvělý pocit. A v digitální době tato důvěra závisí také na vědomí, že jejich data uchováváte v bezpečí.