V našem slovníku pojmů naleznete vysvětlení všech základních i méně známých výrazů, frází a zkratek, na které můžete narazit ve světe telekomunikací.
2G internet označuje sítě druhé generace. Jejich problémem je z dnešního pohledu malá rychlost přenosu dat. Proto byly tyto sítě postupně nahrazeny 3G a 4G sítěmi. Pod 2G internet spadá například technologie GSM a někdy sem bývají řazeny i technologie GPRS a EDGE, ačkoli se jedná spíše o přechodovou generaci, která by se správně měla značit jako 2,5G nebo 2,75G.
3D tisk je proces, při kterém se z digitální předlohy (3D modelu) aditivní výrobou vytváří trojrozměrné fyzické objekty. Ve 3D modelu je cílový předmět rozdělen do velmi tenkých horizontálních vrstev, a ty se potom při 3D tisku kladou jedna po druhé na sebe, dokud nevznikne celistvý objekt.
Pro tvorbu 3D tisku se vyrábí specializované 3D tiskárny, které dnes dokážou vytisknout předměty téměř z jakéhokoliv materiálu. Nejčastější je technologie FDM, jež objekty skládá z tenkých proužků roztaveného plastu, některé 3D tiskárny ale dokážou spékáním vrstev tisknout také z kovu nebo třeba z keramiky.
3G internet označuje souhrnně sítě třetí generace. Spadá sem mnoho různých technologií, které umožňují rychlejší telefonování a brouzdání po internetu, než jaké bylo možné s 2G internetem. 3G sice umožňuje rychlé datové přenosy, ale má o něco menší pokrytí než 2G.
Na současnou 3G síť pak navazuje pokročilejší 4G/LTE internet, který nabízí v současnosti nejrychlejší mobilní připojení.
Frekvence sítě třetí generace jsme k 31. 3. 2021 uvolnili pro 4G a 5G technologie.
4G/LTE je síť umožňující velmi rychlé datové přenosy a nejspolehlivější hlasové služby. Ve Vodafonu pokrýváme 4G LTE internetem 99 % obyvatel ČR. Naše datová síť vyhrála dokonce opakovaně zvítězila v nezávislých testech kvality volání i mobilních dat společnosti umlaut (dříve P3 communications) nebo v testu časopisu Chip.
Abyste mohli využívat výhod 4G/LTE sítě, potřebujete telefon nebo tablet s podporou 4G/LTE a stejně tak vybavenou SIM kartu. Poznáte ji jednoduše tak, že bude mít na zadní straně nápis LTE. Pak už si jen objednáte tarif s daty a můžete využívat náš široce dostupný rychlý internet.
5 ATM vodotěsnost (také označována jako 50M) se používá u hodinek. Označují se tím modely, které jsou vhodné na plavání či koupání na hladině. Bez problémů se s nimi dá například také sprchovat, rybařit a neublíží jim ani déšť. Mívají zpravidla kvalitní těsnění, takže vydrží ponor do hloubky 0,5 metru. Nehodí se ale rozhodně pro potápění do větší hloubky, kde je vyšší tlak, a voda by se mohla dostat do hodinek.
Hodinky s 5 ATM vodotěsností také nemusejí obstát u moře. Vlna má větší tlak, než který je v hloubce 50 cm pod hladinou, a může zařízení poškodit.
5G síť neboli síť páté generace označuje novou technologii telekomunikačního standardu – rychlé bezdrátové připojení s nízkou latencí. Má vyšší kapacitu než stávající 4G síť a díky možnosti využití dalších frekvencí nabídne i násobně vyšší přenosové rychlosti. Zásadní je rovněž její blesková odezva, která se pohybuje v řádu jednotek milisekund.
Díky tomu propojí síť páté generace bez problémů jak mobilní telefony, tak i nejrůznější chytrá zařízení z oblasti internetu věcí. Předpokládá se, že 5G síť zrychlí vývoj virtuální reality, masivně rozšíří strojovou komunikaci, usnadní autonomní řízení automobilů a rozvine projekty chytrých měst.
Rozšíření Adblock jsou dostupná pro prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari a Opera. Instalace rozšíření je bezplatná, příspěvek vývojářům je dobrovolný. Některé webové stránky mohou ovšem přítomnost rozšíření Adblock detekovat a uživatelům pak zamezí v zobrazení obsahu stránek.
ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) je stejně jako VDSL pevné připojení k internetu pomocí kabelů telefonního vedení. Pro ADSL je typické asymetrické připojení, při kterém je rychlost stahovaných dat (download) vyšší než rychlost odcházejících dat (upload). Ve srovnání s VDSL je to pomalejší varianta připojení.
Pokud si pořídíte ADSL, připojíte se doma k internetu jednoduše prostřednictvím kabelu, který vede k modemu, nebo bezdrátově přes Wi-Fi. Výhodou je stabilní rychlost a to, že ADSL připojení nemá žádné datové limity, které jsou u jiných typů připojení – třeba u mobilního internetu.
Adware (advertising-supported software) označuje software s reklamou. Většinou se jedná o bezplatnou aplikaci, jejíž vývoj financují příjmy z inzerce. Uživateli se tak při používání programu zobrazuje propagační obsah například ve formě vyskakovacích oken nebo bannerů s různými nabídkami.
Od spywaru se adware liší v tom, že spyware se instaluje bez vědomí a souhlasu uživatele. Naopak u adwaru člověk většinou ví, že využívá aplikaci s reklamou. Při instalaci programu je na to upozorněn a souhlasí s tím.
Agregace je jedním z důležitých parametrů internetového připojení. Udává, kolik uživatelů sdílí v určitém okamžiku kapacitu internetové linky, a tedy se dělí o internetovou rychlost. Někdy nemusíte agregaci u svého připojení vůbec zaznamenat, jindy se může projevit například pomalým načítáním webových stránek.
Poskytovatelé internetu většinou uvádějí agregaci v poměru, který znázorňuje, kolik uživatelů kapacitu linky sdílí. Pokud tak vidíte například údaj 1:20 u linky s rychlostí připojení až 100 Mb/s, znamená to, že rychlost připojení se bude pohybovat v rozmezí od 5 Mb/s do 100 Mb/s. O připojení se totiž může dělit až 20 účastníků současně.
AirPlay je bezdrátová streamovací technologie, kterou mohou využívat zařízení značky Apple. S pomocí AirPlay jednoduše odešlete obsah do Apple TV či jiného příslušenství.
Z iPhonu nebo iPadu tak můžete například streamovat hudbu do bezdrátového reproduktoru nebo film do televize. Technologie AirPlay funguje na principu wifi, takže má větší dosah než Bluetooth.
Akcelerometr je pohybový senzor. Umí rozpoznat změnu polohy (naklonění) vašeho zařízení, na jejímž základě otočí obrazovku svisle či vodorovně. Akcelerometr je užitečný i při prohlížení obrázků, 360° fotografií nebo přehrávání videoklipů.
Detekci natočení telefonu využívá řada různých aplikací (pohyblivé tapety reagující na pohyb telefonu nebo interaktivní hry), používá se ve stabilizátorech obrazu ve fotoaparátech, zjištění vibrací či pádu a především „gesture control“ (ovládání telefonu gesty – poklepáním na displej či mávnutím telefonem).
Alexa je virtuální asistentka od společnosti Amazon. Můžete ji jednoduše ovládat hlasem, stačí mít chytrý reproduktor Amazon Echo nebo speciální aplikaci. Alexa reaguje na hlasové povely – dohledá vám například informace na internetu, zajistí rutinní úkoly, jako je nastavení budíku nebo založení schůzky, a může ovládat i spotřebiče v rámci chytré domácnosti. S její pomocí tak třeba zapnete vysavač nebo rozsvítíte světla.
Alexa funguje podobně jako virtuální asistentka Siri od společnosti Apple nebo Google Asistent. Její umělá inteligence ale zatím reaguje pouze na povely v angličtině a dalších podporovaných jazycích. Brzké doplnění češtiny se nepředpokládá.
Algoritmus je předem daný přesný postup při řešení úkolu. Na algoritmech fungují počítačové programy i aplikace v mobilních zařízeních, internetové vyhledávače nebo sociální sítě (konkrétně sdílení a zprostředkovávání obsahu na nich ostatním uživatelům).
Algoritmy jsou konkrétně nastavovány programátory. Při nesprávném nastavení může vzniknout bug.
AMOLED (Active Matrix Organic Light Emitting Diode) displeje využívají OLED technologii, která pomáhá dosahovat vysokého kontrastu, přesného zobrazení černé a vyšších obnovovacích frekvencí pro plynulejší obraz. Evolucí této technologie je Super AMOLED displej, který má dotykovou vrstvu přímo v obrazovce (AMOLED displeje ji mají oddělenou).
Telefony se Super AMOLED displeji jsou tenčí, mají lepší pozorovací úhly a nesetkáte se u nich s problémy za zhoršených světelných podmínek nebo s odlesky od slunce.
Android je nejrozšířenější mobilní operační systém na světě. Vznikl v roce 2008 a jeho vlastníkem je společnost Google. Používá se nejčastěji na chytrých mobilních telefonech, tabletech a také v chytrých televizích.
Systém Android byl poprvé vydaný v roce 2008, ve třetím čtvrtletí 2009 měl zhruba 3% zastoupení na trhu mobilních telefonů, v roce 2011 už 48% podíl, na konci roku 2016 pak 87% podíl. I přes velkou popularitu má systém své kritiky. Ti mu vyčítají malou podporu šifrování dat a obecně bezpečnostní chyby.
Druhým nejrozšířenějším mobilním operačním systémem je iOS, třetí potom platforma Windows
Antivir do mobilu je aplikace, která chrání zařízení před internetovými hrozbami. Funguje tak podobně jako program v počítači nebo tabletu. Antivir zabezpečí mobilní telefon před viry, spywarem, malwarem a dalším škodlivým softwarem. Kromě toho vás některé programy také varují před podvodnými stránkami, ochrání před nevyžádanými hovory nebo vám pomohou najít ztracený či odcizený telefon.
Pokud chcete svůj telefon ochránit před hrozbami, které na internetu číhají, doporučuje se kromě instalace antiviru do mobilu dodržovat také několik pravidel. Systém i jednotlivé aplikace pravidelně aktualizujte. Při stahování aplikací si nový software dobře prověřte a pečlivě zvažte, kam mu umožníte přístup. Samozřejmostí je pak také dodržování zásad bezpečného chování na internetu.
AP (Access point) označuje přístupový bod, díky kterému se mohou lidé připojit k bezdrátové Wi-Fi síti. Většinou má podobu malého zařízení s patřičným softwarem. Díky přístupovým bodům můžete nastavovat různé úrovně oprávnění přístupu do sítě pro jednotlivé zaměstnance, některým přístup omezit nebo přímo odepřít.
Pokud si například necháte zřídit firemní Wi-Fi síť, bude signál po vaší společnosti šířen právě prostřednictvím AP. Access pointy neboli přístupové body se připojí do firemní sítě a rozmístí po prostoru tak, aby vytvořily dostatečný signál. Díky tomu pak můžete využívat internetové připojení po celé budově, kde se vaši zaměstnanci pohybují.
API neboli Application Programming Interface obecně označuje rozhraní pro programování aplikací. Jedná se o soubor funkcí, procedur či protokolů, které programátorovi umožnují komunikaci a ovládání v rámci nějaké knihovny, programu nebo operačního systému.
V současné době se API hojně využívá pro ovládání či doplňování funkcí různých webových aplikací. Pomáhá tak zautomatizovat a zefektivnit mnoho činností – například práci s daty, vyhotovení faktur, hromadné rozesílání e-mailů nebo správu bankovních účtů.
APN (Access Point Name) je název nastavení, které váš telefon, tablet nebo modem používá pro připojení k bráně Vodafone mezi mobilní sítí Vodafone a internetem. Správné nastavení APN je nezbytné k tomu, abyste se mohli pomocí těchto zařízení připojit k internetu. Zároveň jde o název nastavení, které umožňuje zasílání a příjem MMS.
Pokud jste některé z těchto zařízení koupili od nás, APN jsme vám již předem nastavili. V případě, že jste zařízení koupili jinde, APN můžete nastavit automaticky v samoobsluze muj.vodafone.cz nebo manuálně na základě návodu pro vaše zařízení, který krok za krokem popisuje nastavení APN. Pokud nenajdete návod svého zařízení, vyzkoušejte návod pro podobný model.
App Store je internetový obchod společnosti Apple, ve kterém si lidé kupují aplikace a hry pro zařízení s iOS a Mac OS X. Některé programy jsou tu ke stažení zdarma, za jiné musejí uživatelé platit. Jednotlivé aplikace jsou tu roztříděné do několika kategorií dle zaměření a sami uživatelé mohou přidávat k jednotlivým programům své hodnocení.
App Store je nástrojem pro digitální distribuci softwaru stejně jako Google Play, který poskytuje obdobnou službu mobilním telefonům se systémem Android. Většina aplikací je ale vyvinuta přímo pro potřeby jednoho ze dvou nejrozšířenějších systémů, pouze necelých 10 % programů je multiplatformních, takže je mohou stáhnout lidé se systémem iOS i Android.
Keynote je prezentační software, který umožňuje rychlé vytváření kvalitních prezentací. V kancelářském balíčku iWork ho naleznou majitelé počítačů a mobilních telefonů značky Apple. V programu Keynote pak mohou vytvářet prezentace na svém iPhonu, Macu nebo na webu iCloud.com. Keynote umožňuje také práci s dokumenty z programu Microsoft PowerPoint nebo export do ppt verze.
Apple Keynote označuje kromě prezentačního programu také pravidelnou konferenci, na které představuje společnost Apple nové produkty, softwarové inovace a další novinky. Z akce je možné vždy sledovat živý přenos online.
Apple Pay je digitální peněženka vyvinutá pro produkty značky Apple. Umožňuje bezkontaktní placení v obchodech pouhým přiložením mobilního telefonu nebo chytrých hodinek Apple Watch k terminálu. Kromě toho s Apple Pay pohodlně zaplatíte i v aplikacích iOS nebo na webu.
Abyste mohli Apple Pay používat, potřebujete kompatibilní zařízení s NFC – iPhone 6 nebo novější, iPad Pro nebo Apple Watch. Placení mobilem umožňuje také konkurenční služba Google Pay.
Apple Watch 4 je 4. generace chytrých hodinek od značky Apple. Můžete s nimi telefonovat, vyřizovat SMS zprávy, poslouchat hudbu nebo podcasty i využívat bezkontaktní placení. Apple Watch 4 zároveň sledují fyzickou aktivitu nositele, takže ho mohou upozornit například na vysoký tep nebo zavolat na tísňovou linku v případě pádu.
Oproti předchozím verzím mají Apple Watch 4 větší bezrámečkový displej s vyšším rozlišením, rychlejší procesor, nový elektrický snímač tepové frekvence, dvojnásobnou paměť, vylepšené rozpoznání sportovní aktivity a korunku s haptickou odezvou.
ASMR je zkratka pro autonomous sensory meridian response. Označuje fyziologickou reakci na nejrůznější podněty. Většinou se jedná o brnění kůže nebo chvění, které prostupuje celým tělem. Tvůrci ASMR často využívají například poklepávání prsty, šeptání, šplouchání vodou, plynulé pohyby rukou nebo role play. Tyto tzv. spouštěče způsobují intenzivní pocity relaxace.
ASMR video je fenomén převážně na platformě Youtube. ASMR je však především o zvuku, proto je nutné poslouchat se sluchátky na uších. Posluchačům tato videa navozují příjemné pocity, pomáhají usnout nebo dokonce bojovat proti úzkosti a depresím.
AUX je zkratka pro auxiliary cable nebo také auxiliary connector a označuje konektor pro připojení externího audio zařízení, které jako výstup generuje zvukový signál. AUX má nejčastěji podobu vstupu pro 3,5 mm jack a slouží například k připojení MP3 přehrávače, tabletu nebo chytrého telefonu do autorádia, magnetofonu či zesilovače.
Avatar slouží jako reprezentace uživatele ve virtuální realitě. Avatarem může být klasický obrázek nebo fotografie, trojrozměrný model, ale i jediný znak. Většinou se s ním setkáme v herním prostředí, kde je avatar ztělesněním určité herní postavy. Na diskuzních fórech, seznamkách nebo sociálních sítích pojem avatar označuje ikonku uživatele, která se zobrazuje u jeho příspěvků. Pokud svému avataru nepřiřadíte žádnou fotografii, například v e-mailu se na jeho místě budou zobrazovat vaše iniciály.
B2B neboli Business to Business je označení pro obchodní vztahy, které nesměřují ke koncovému zákazníkovi, ale probíhají mezi obchodními společnostmi. B2B tak zahrnuje všechny obchodní transakce mezi dvěma firmami. Jedním z rysů tohoto modelu je větší důraz na logistiku a zajištění samotného obchodu a naopak snížení úsilí na získání zákazníka.
Protikladem ke koncepci B2B je model B2C, tedy Business to Customer, kde jsou obchodní snahy zaměřeny především na koncového zákazníka.
Benchmark je proces porovnávání produktů, procesů, výsledků nebo metod. Zjednodušeně můžeme říci, že se jedná o srovnávací výkonový test, při kterém se například podrobí zkoušce dva mobilní telefony. Jako benchmarky se někdy označují také konkrétní aplikace, které dovedou změřit maximální výkon chytrého telefonu.
Termín benchmark používáme, i když hovoříme o vývoji v čase. Loňské prodeje notebooků mohou například firmě posloužit jako benchmark pro letošní rok. Nebo když vyvíjíme nový smartphone, mohou nám jako benchmark posloužit funkce konkurenčního modelu.
Mezi bílé linky spadají telefonní čísla s počátečním trojčíslím 840, 841, 842, 847, 848 a 849. Volání na bílou linku je zpoplatněné a cenu hovoru hradí volající. Každá firma si přitom účtuje jiné částky, proto pokud chcete znát přesnou cenu za minutu hovoru, musíte nakouknout do ceníku společnosti. Z barevných linek je volání zdarma pouze na zelené linky. Poznáte je tak, že začínají trojčíslím 800.
Hovory na bílé linky nezahrnují operátoři do volných minut, platí se za ně extra. Volání na ně přitom bývá dražší než volání na modré linky. Chcete mít zelenou, bílou nebo modrou linku i u vás? Přečtěte si víc o barevných číslech.
Biometrický zámek je metoda zabezpečení, která se používá při kontrole vstupu do areálu, budovy či její části nebo při odblokování některého z chytrých zařízení. Nejčastěji se s nimi setkáme například ve výzkumných centrech, kancelářích ale i ve spojitosti s moderními mobilními telefony.
Biometrické zámky identifikují uživatele na základě oskenování ruky, obličeje nebo jiné části těla. Mobil s biometrickým zámkem se tak například odemkne po sejmutí vašeho otisku prstu. V současnosti patří biometrie mezi nejbezpečnější a nejspolehlivější metody zjišťování totožnosti.
Bit je základní a zároveň nejmenší jednotkou dat. Její název je odvozen z anglického binary digit – dvojková číslice. Bit může nabývat pouze jednu ze dvou hodnot. Jejich nejběžnější znázornění je 1 a 0, používá se však také true/false (ano/ne), +/-, nebo jakýkoli jiný dvouhodnotový atribut.
Při zápisu jej značíme malým b, používá se ale i bit. Jednotka bit se často používá k vyjádření přenosové rychlosti, kterou pak značíme bit za sekundu (bit/s, b/s nebo bps).
Bitcoin je kryptoměna neboli virtuální měna, která existuje od roku 2009. Funguje obdobně jako klasické měny, třeba Koruna česká nebo Euro, ale na rozdíl od nich je plně decentralizovaná. To znamená, že ji nikdo nemůže ovlivňovat, způsobovat inflaci, zabavovat účty nebo ovládat peněžní toky. Bitcoiny proto bývají někdy označovány také jako celosvětová svobodná měna. Nepodléhají totiž kontrolám ze strany bank ani států.
Jako Bitcoin se označuje také platforma, ve které tato digitální měna vzniká. Do oběhu se bitcoiny dostávají procesem zvaným těžba a výslednou virtuální měnu si pak lidé ukládají v počítači ve formě souboru s peněženkou, nebo ji uchovávají pomocí služeb třetích stran. Dnes už můžete bitcoiny směnit za běžnou měnu, nebo s nimi zaplatit nejrůznější zboží i služby. Počet firem, které umožňují platbu bitcoiny, přitom strmě roste.
Blockchain je databáze, která uchovává chronologický řetězec záznamů a chrání ho proti neoprávněným změnám. Laicky řečeno se jedná o nekonečnou knihu účetních záznamů. Technologie blockchainu slouží nejčastěji k zaznamenání transakcí kryptoměn – například bitcoinu.
Blockchain je databáze decentralizovaná. Nemá žádné základní centrum, ale spravuje ji širší komunita lidí. Její procesy běží na milionech počítačů, které vlastní její uživatelé. Všechna data jsou navíc veřejně přístupná. V transparentním seznamu si můžete dohledat všechny transakce, které byly s měnou provedeny.
Bluetooth je technologie umožňující bezdrátovou komunikaci. Slouží k propojení dvou a více elektronických zařízení na krátkou vzdálenost. Mohou jimi být například bezdrátová sluchátka s mobilním telefonem nebo třeba tablet s tiskárnou.
Podobným způsobem jako Bluetooth funguje i technologie NFC. Ta ale nepotřebuje ke svému provozu energii, takže může existovat i ve formě pasivní nálepky nebo štítku. NFC pracuje pomaleji a na kratší vzdálenost, přibližně do 5 cm. Oproti tomu Bluetooth je rychlejší a snadno si poradí třeba i s 10metrovou vzdáleností.
Bluetooth reproduktor umožňuje pohodlný poslech hudby, aniž byste ho připojili ke zdrojovému zařízení kabelem. Funguje na principu bezdrátového spojení pomocí protokolu bluetooth, takže ho snadno propojíte například s chytrým mobilním telefonem.
Přenosné bluetooth reproduktory jsou ideální na cestách, protože nepotřebují přímé nabíjení ze sítě. Vyrábějí se většinou z odolného materiálu, který je mnohdy voděodolný, a jejich baterie vydrží na jedno nabití až desítky hodin. Domácí bluetooth reproduktory mají většinou kvalitnější zvuk a umožňují snadné připojení pomocí Wi-Fi.
Bluetooth zámek je chytrý zámek, který se místo klíče odemyká pomocí aplikace v chytrém telefonu. Mezi bluetooth zámky patří „obyčejné“ visací zámky, ale existují už i chytré zámky na dveře. Tyto zámky se ovládají pomocí aplikace pro operační systémy iOS a Android, kterou si majitel zámku stáhne do svého telefonu a kterou pomocí bluetooth signálu s telefonem propojí.
Zámek následně reaguje na přítomnost telefonu a odemkne se, aniž by jej bylo potřeba vyndávat z kapsy nebo z kabelky. V aplikaci pro bluetooth zámek je také možné nastavit přístup dalším členům rodiny nebo přátelům. Kdykoliv někdo z nich virtuální klíč použije, majiteli aplikace se jejich operace zobrazí.
Bokeh označuje rozostřené části na fotografii (místa mimo rovinu ostrosti). Často se tento pojem používá například ve spojitosti se snímky vyfocenými v portrétním módu. Tyto fotografie mají relativně malou hloubku ostrosti – na snímku je například ostrý obličej, ale rozmazané pozadí za ním.
Termínem bokeh se popisují právě estetické kvality částí snímků mimo rovinu ostrosti. Konkrétní vzhled rozmazaného pozadí ovlivňuje objektiv zrcadlového fotoaparátu, tvar a počet lamel clony nebo nastavení fotoaparátu. Efekt bokeh dnes vytvoří nejen zrcadlovky, ale i mobilní telefony s dvěma a více fotoaparáty. Dochází u nich ale k softwarovému rozostření, takže může mít výsledný snímek někdy nepřirozeně rozostřené okraje.
Boomerang je součást Instagramu nebo samostatná mobilní aplikace, která umožňuje vytváření krátkých videozáznamů. Minividea se pak ve smyčce přehrávají tam a zpět.
Pokud chcete natočit boomerang, stačí mít příslušnou aplikaci a natočit telefonem krátký záběr. Software ho následně sám automaticky zrychlí a několikrát zopakuje tak, aby bylo výsledné video svižné a mělo jen pár vteřin. Aplikace Boomerang je dostupná pro systémy iOS i Android.
Botnet je síť počítačů či účtů, které jsou nakažené malwarem a vzdáleně je ovládá třetí strana. Útočníci využívají síť infikovaných počítačů k nejrůznějším typům internetové kriminality, jako jsou krádeže identit, šíření malwaru, finanční podvody či DDoS útoky. Někdy může být napadený i účet na sociální síti, který pak bez vědomí uživatele rozesílá viry či nevhodný obsah.
Uživatelé často netuší, že je jejich počítač součástí botnetu. Jedním z příznaků může být pomalejší chod počítače. Prevencí je odpovědné chování na internetu, stahování softwaru pouze z ověřených zdrojů nebo používání kvalitního antivirového softwaru.
Browser je prohlížeč internetových stránek. Mezi nejrozšířenější webové prohlížeče patří například Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox, Safari nebo Opera. Jednotlivé programy se liší ve funkcích a možnostech, které vám nabízejí. Všechny ale umožňují snadné dohledání již navštívených stránek a rozdružování oblíbených webů do záložek.
Počítačový program určený k prohlížení internetových stránek si můžete stáhnout a nainstalovat do svého laptopu, tabletu i telefonu. Většina zařízení ale má nějaký browser nainstalovaný už ve svém základu. Stačí ho tak jen otevřít, zadat URL adresu nebo hledanou frázi a můžete surfovat po internetu.
Bug je programátorská chyba v počítačovém programu nebo aplikaci. Taková chyba způsobuje nerelevantní a neočekávané chování. Může jít například o chybu v grafice (například když v počítačové hře nemůže postava projít přes neviditelnou zeď) nebo další součásti programu.
Bug může v horším případě způsobit zhroucení aplikace nebo bezpečnostní problém. Řešením je tzv. debugování, tedy zjišťování chyb a jejich náprava.
Cache je označení pro mezipaměť, vyrovnávací paměť – nejčastěji počítače nebo internetového prohlížeče. Pojem se poprvé objevil už v polovině 60. let 20. století. V obou případech je cílem cache zrychlit práci počítače, respektive internetového prohlížeče.
V případě počítače má vyrovnávací paměť vyrovnávat rozdíl mezi rychlým a pomalým zařízením, typicky mezi procesorem a operační pamětí a urychlovat přístup k často používaným datům. V praxi tak počítač nejdříve prohledává cache, kde mohou být informace uložené, a až v okamžiku, kdy informaci nenajde, „sáhne“ do operační paměti.
Na stejném principu pak fungují cache v internetových prohlížečích – urychlují proces načtení stránek, které často navštěvujete. Pozor ale na to, že kvůli cache nemusíte vidět nejaktuálnější verzi stránek.
CAPTCHA je označení pro automatický Turingův test, který slouží k odlišení počítačů od lidí (v angličtině vznikl tento termín zkrácením celého názvu – completely automated public Turing test to tell computers and humans apart). Po internetu totiž brouzdají nejen běžní uživatelé, ale také roboti – počítačové programy, které mohou například zakládat účty, registrovat přezdívky, rozesílat reklamy nebo stahovat data. CAPTCHA slouží jako ochrana před jejich spamem a hromadným zneužíváním systému.
Metody CAPTCHA můžete vidět například v různých formulářích či diskuzních fórech. Vypadají zpravidla tak, že se vám zobrazí obrázek s deformovaným textem, který musíte opsat do příslušné kolonky. Jindy se může jednat o přepis číslic zobrazených na fotografii nebo výběr obrázků s určitým společným znakem. Moderní programy už ale umí odlišit roboty od lidí automaticky, proto se s přepisováním nečitelných textů budete setkávat čím dál méně. Na mnoha stránkách už například stačí zakliknout pouze políčko „nejsem robot“.
CD neboli kompaktní disk je optický disk, na který se dají ukládat digitální data. Podle toho je můžeme rozlišit na audio CD – disk, který obsahuje zvukové nahrávky, nebo CD-ROM – tedy data, která jsou čitelná pro váš počítač. Na CD tak kromě hudby můžete ukládat různé soubory od fotografií přes programy a videa až po různé dokumenty.
První CD vyvinuly firmy Sony a Philips v roce 1979, které se snažily o věrnější způsob zachování a reprodukce hudby. Nejčastěji narazíte na CD s kapacitou až na 80 minut hudby, dají se najít ale i varianty s větší délkou. Malá zajímavost na závěr: první album, které vyšlo na CD, bylo The Visitors od skupiny ABBA.
Zkratka CDMA (Code Division Multiple Access) označuje jeden z technologicky starších standardů mobilního bezdrátového datového připojení, který byl původně vyvinutý už v 70. letech 20. století pro vojenské potřeby.
V České republice se tato technologie mobilního bezdrátového datového přenosu začala prakticky využívat na počátku nového milénia a ve své době umožňovala pohodlné a plnohodnotné prohlížení stránek. Dnešním potřebám už ale její datové limity nepostačují. Za ideálních podmínek je totiž maximální přenosová rychlost zhruba 800 kb/s, reálná rychlost stahování je ale 200 až 250 kb/s.
Chatbot (nebo také chatovací robot) označuje počítačový program, který je vytvořený za účelem automatizované komunikace. Odpovídá lidem na otázky na základě předem nadefinovaného scénáře, případně s přihlédnutím ke kontextu situace. Můžete se s ním setkat v různých aplikacích, e-shopech i hrách. V současnosti se například objevují nejčastěji na platformě Facebook Messenger, Skype nebo Slack.
Chatbot zajišťuje chatování s lidmi a často ulehčuje práci zákaznické podpoře. Chatboti ve firmách například zařizují reklamace, zjišťují informace o otevírací době, dohledávají stavy objednávek nebo pomáhají s výběrem produktů. Jedním takovým pomocníkem je i chatbot britského operátora Vodafone jménem TOBI. Ten zajišťuje okamžitou a relevantní online podporu, díky které tu vyřeší bez přispění lidí více než 70 % dotazů zákazníků.
Funkce chytrého zámku (Smart Lock) odemkne váš telefon bez zadávání PINu či použití čtečky otisků prstů. Oblíbené metody jsou například rozpoznání obličeje či hlasu. Další možností je detekce nošení na těle. Telefon zůstává odemčen, dokud ho máte v kapse nebo ho držíte v ruce. Jakmile ho ale položíte na stůl, automaticky se zamkne.
V rámci chytrého zámku si můžete také nastavit automatické odemknutí v blízkosti důvěryhodných zařízení, jako jsou Bluetooth hodinky nebo NFC tag.
Číslo výpovědi opuštěného poskytovatele (ČVOP) je čtrnáctimístný autorizační kód používaný v případě, že si přejete převést své telefonní číslo od vašeho stávajícího poskytovatele mobilních služeb k novému poskytovateli. ČVOP zahrnuje kód pro původního poskytovatele (1. až 3. číslice) a první možné datum přenosu vašeho telefonního čísla ve formátu MM.DD (4. až 7. číslice).
ČVOP můžete získat od svého současného poskytovatele (např. T-Mobile, O2) po vyrovnání všech závazků. Od nás ČVOP získáte v prodejně nebo zavoláním na Linku péče o zákazníky na čísle 800 77 00 77. Pokud máte předplacenou kartu, můžete o ČVOP požádat prostřednictvím bezplatné SMS ve tvaru PRENOS ANO heslo, kterou pošlete na číslo 7700. ČVOP vám pak obratem pošleme SMSkou na vaše číslo. Platnost ČVOP je 60 dní od jeho vystavení.
Cloud je pronájem služeb přes Internet, kdy využíváte síť serverů poskytovatele k ukládání dat nebo práci s nimi. Nemáte tak soubory uložené jen ve svém zařízení (mobilu, tabletu či počítači), ale i na externím úložišti. Díky tomu se nemusíte bát, že o svoje soubory při ztrátě zařízení přijdete.
S cloudem jednoduše zazálohujete svoje data (automaticky či manuálně) a získáte k nim přístup odkudkoli, kde máte internetové připojení. A to nejen z původního zdroje (například z telefonu), ale klidně i z vícero zařízení současně. Můžete tak jednoduše sdílet fotografie, videonahrávky, audio soubory nebo dokumenty. Bezpečně uložíte svoje data z telefonu či tabletu například prostřednictvím služby Vodafone Backup+.
Cookies jsou malé textové soubory, které webové stránky odesílají do vašeho prohlížeče. Každá stránka, kterou si prohlížíte, tak uloží informace o vaší návštěvě k vám do počítače. Jedná se například o informace o vašem preferovaném jazyce, přihlašovací údaje nebo další nastavení. Díky tomu pak můžete mít na některých stránkách v kolonkách už předvyplněné údaje.
Cookies slouží ke statistickým účelům a k tomu, aby se vám zobrazovaly na webu relevantní reklamy a opakovaná návštěva stránek byla jednodušší. Moderní prohlížeče umožňují cookies vypnout nebo promazat. Pokud tak chcete, aby bylo vaše surfování po internetu anonymnější, podívejte se do nastavení svého prohlížeče.
Crowdfunding je způsob získávání peněz pomocí sbírky, ve které lidé svými příspěvky podporují rozvoj nějakého projektu. Často probíhá na specializovaných internetových serverech, kde jednotliví tvůrci představují své návrhy, které zrealizují při výběru určité částky. Crowdfunding je tedy vlastně komunitní financování, díky němuž mohou nadějné projekty vzniknout za podpory veřejnosti.
Finanční příspěvky v crowdfundingu přitom nejsou zcela samovolné, ale bývají vykoupeny nějakou odměnou (například výtiskem knihy, fotografií nebo vstupenkou na koncert), případně může přispěvatel za svou částku získat podíl ve firmě. V České republice se na crowdfunding specializují například internetové platformy hithit.com, fundlift.cz nebo penezdroj.cz.
CSR je zkratkou anglického výrazu Corporate Social Responsibility a označuje společenskou odpovědnost firem. Společensky odpovědná firma zařazuje do svojí strategie zásady z ekologické, sociální a environmentální oblasti. Ty se pak promítají například do transparentnosti práce nebo produkce šetrné k životnímu prostředí.
Osvědčení CSR může přinést organizacím jak zisk v podobě loajálních zaměstnanců a zákazníků, tak i dlouhodobou konkurenční výhodu. Vodafone získal certifikát CSR i další mezinárodně uznávané certifikace ISO, které jsou zamřené na řízení kvality, životního prostředí a bezpečnosti informací. Řadí se tak mezi společensky odpovědné firmy.
Čtečka elektronických knih je zařízení s velkým displejem určené pro čtení e-knih (e-booků) a dalších elektronických periodik. Většina čteček má systém, který zabraňuje únavě očí – adaptivní osvětlení, které v závislosti na okolním světle přizpůsobuje jas, a elektronický inkoust vyznačující se podobnými charakteristikami, jako má inkoust v tištěných knihách.
Čtečky elektronických knih zobrazují soubory například ve formátu DOC, PDF, MOBI, EPUB, AZW, TXT, PRC, HTML, RTF a další. Některé modely umožňují také přehrávání hudby, vyhledávání na internetu nebo hraní her.
Čtečka otisků prstů slouží k ověření totožnosti. Je to biometrická technologie, která snímá naše otisky a na základě nich pak povoluje nebo odmítá přístup uživatele. Nejčastěji se s nimi dnes setkáte na chytrých telefonech a dalších elektronických zařízeních. Čtečky otisků prstů jsou kromě toho také součástí zabezpečení různých objektů a budov.
Čtečky otisků prstů využívají optické, kapacitní nebo ultrazvukové skenery. Urychlují procesy, které vyžadují ověření identity. Dotykem prstu tak člověk odemkne například displej telefonu, potvrdí platbu na tabletu nebo se přihlásí na svém notebooku.
Digitálně analogový převodník (DAC) převádí digitální zvuk na analogový. Díky tomu docílíte kvalitního zvuku ve vysokém rozlišení. Vyrábí se v provedení pro televize, mikrosystémy či Hi-Fi sestavy. Existují i kompaktní verze pro mobilní telefony, které mají vestavěný sluchátkový zesilovač. Některé audio přehrávače nebo telefony zaměřené na audiofily mají DAC převodník integrovaný.
DAC převodníky se hodí zejména pro náročné posluchače s dražšími sluchátky nebo Hi-Fi sestavami, kteří chtějí poslouchat například bezztrátové hudební stopy.
Darknet (nebo také deep web) je skrytá část internetu, do které se dostanete jen s pomocí speciálního softwaru či konfigurace. V češtině se někdy používá také označení temný web.
Darknet má svá pozitiva i negativa. Zajišťuje větší anonymitu, umožňuje přístup ke svobodným informacím v zemích s cenzurou a poskytuje větší bezpečnost při sdílení dat. Obsahuje ale také mnoho stránek s ilegálním obsahem. Temný web je například místem, kde dochází k obchodování se zbraněmi, drogami či pornografií. Jako platidlo se zde často využívají kryptoměny, především bitcoin.
Datová SIM (Subscriber Identification Module) karta je účastnická identifikační karta, která bezpečně uchovává údaje potřebné k identifikaci a ověření účastníka v mobilní síti za účelem telefonování, posílání SMS/MMS a přístupu k mobilním datům.
Je možné rozlišit tři velikosti datové SIM karty – standardní, Micro SIM a Nano SIM. Velikost je třeba zvolit podle typu zařízení, které používáme. Standardně našim zákazníkům odesíláme Trio SIM, která kombinuje všechny tři velikosti datové SIM karty. Stačí si pouze vylomit požadovaný rozměr SIM. Zákazníkům s předplacenou kartou není Trio SIM dostupná, mohou však využít Flexi SIM (kombinující standardní a Micro SIM) anebo Nano SIM.
Datové centrum je budova, ve které se nachází počítačové servery a další informační technologie. Datové centrum zajišťuje jejich nepřetržitý provoz a celá budova je navržena tak, aby byla zajištěna maximální bezpečnost dat. Přesně sem se totiž ukládají také veškerá data, která nahrajete např. do cloudu.
Ochranu datového centra zajišťuje dvojitý plášť budovy, který ji chrání proti mechanickému poškození (třeba pádu letadla). Budova je chráněna proti požáru i povodni, je zde nepřetržitá ostraha i záloha internetového připojení a elektrické energie.
Datový limit označuje objem dat, který můžete za dané období (většinou měsíčně) vyčerpat surfováním po internetu. Z datového limitu se tak postupně odečítá například posílání e-mailů, prohlížení webových stránek nebo aktivity na sociálních sítích. Pokud vyčerpáte svůj datový limit, pokračujete v připojení dál za cenu podle vašeho tarifu, případně se připojení zastaví nebo zpomalí, záleží na vybraném tarifu a jeho nastavení.
Stav čerpání datového limitu můžete sledovat na muj.vodafone.cz, v aplikaci Můj Vodafone nebo prostřednictvím SMS, které vám průběžně zasíláme.
Jedná se o falešnou či lživou zprávu, která má za cíl váš ovlivnit váš názor či rozhodnutí v různých věcech, ať už je to běžné zpravodajství, ale i bulvár či různé ekonomické a jiné texty. S dezinformacemi se můžete setkat ve všech médiích okolo vás, ať už je to televize, rozhlas, noviny, časopisy či internetové weby. Právě s rozvojem internetu se dezinformace, dříve často nazývané jako „fámy“, staly velmi snadno šiřitelné, buď na sociálních sítích nebo na tzv. dezinformačních webech. Typickými dezinformacemi se také označují fake news (falešné zprávy) či hoax (poplašné zprávy).
Dezinformace se mohou tvářit na první pohled jako velmi důvěryhodné a nerozeznatelné od pravdivých zpráv. Jsou psané tak, aby obsahovaly i odkazy na další zdroje, ovšem často pracují s tím, že si detaily či závěry upravují podle sebe. Někdy si také vymýšlí celé zprávy, aby pomohly vyvolat silné akce či reakce v chování lidí. Bránit se dezinformacím není jednoduché, doporučuje se získávat informace o zprávách z různých, na sobě nezávislých zdrojů, nepodléhat okamžitým náladám, kdy se určité zprávy šíří až příliš rychle a také zkoumat, odkud samotná zpráva původně vznikla.
Disketa je datové médium, které slouží k ukládání a přenášení elektronických dat. První disketa byla představena v roce 1967 Davidem Noblem ze společnosti IBM a její kapacita byla pouhých 80 kB. Diskety byly oblíbené pro svou nízkou výrobní cenu a nejvíce se využívaly v 80. a 90. letech 20. století.
Kvůli jejich nízké rychlosti a nízké kapacitě byly diskety postupně nahrazovány jinými médii a dnes už se prakticky nepoužívají. Především díky rozvoji USB technologie se z diskety stal spíše historický artefakt, do dnes ji ale v mnohých programech najdete jako ikonu pro uložení souboru.
DMZ neboli demilitarizovaná zóna označuje vedlejší počítačovou sít, která se využívá ke zvýšení bezpečnosti při komunikaci s veřejnými servery. DMZ vytváří prostor se sdíleným obsahem a v případě napadení zajišťuje, že nedojde k poškození hlavní sítě. Případný útočník totiž získá přístup pouze k zařízení, které je v DMZ, ale zbytek lokální sítě zůstane v bezpečí.
Demilitarizovaná zóna bývá často součástí zabezpečení infrastruktury pro firmy nebo obce, kde pomáhá při napadení serveru. Ochranná zóna v takovém případě zabrání průniku útočníka do sítě. Při vytvoření DMZ sítě je pak obzvlášť důležitá brána firewall.
DNS (Domain Name System) je systém, který slouží k převádění domén na IP adresy. Každá webová stránka má totiž svoji IP adresu, přes kterou ji můžete dohledat. Protože je ale pro lidi jednodušší zapamatovat si název stránky než dlouhou kombinaci náhodných čísel a písmen, vznikly DNS servery, které domény na IP adresy převádějí.
Díky DNS dohledáte na internetu libovolnou stránku, aniž byste si museli pamatovat její IP adresu. To znamená, že když například napíšete do prohlížeče www adresu domény (třeba www.vodafone.cz), počítač se zeptá DNS serveru na IP adresu, aby se mohl na stránku připojit a zobrazit vám její obsah.
Drony neboli bezpilotní letadla jsou zařízení, která ovládáte na dálku, nebo létají samostatně na základě předem zadaných instrukcí. Používají se často k průzkumným a sledovacím účelům (především v armádě a u policie) nebo k hašení požárů. Kromě toho nacházejí využití i v logistice, na stavbách nebo ve správě dopravních cest a železnic. Mnoho lidí si je kupuje také pro zábavu, kdy slouží pouze k pořizování fotografií a videí.
Drony se dělí dle využití na dvě skupiny – na letouny bez posádky (UAV – Unmanned Aerial Vehicles) a na letouny ovládané na dálku (RPAS – Remotely Piloted Aerial Systems). Kromě toho se jednotlivé typy liší také počtem rotorů. Na rozdíl od běžné helikoptéry s jedním hlavním rotorem totiž patří drony mezi tzv. multikoptéry (tedy zařízení s více rotory). Nejčastěji se pro běžné a nekomerční využití používají modely se 4 rotory označované jako kvadrokoptéry.
Duální fotoaparát je označení pro dva objektivy, které mají některé moderní telefony na jedné straně vedle sebe (ať už na přední či zadní straně). Díky tomu jsou schopny vytvořit snímek s malou hloubkou ostrosti – zjednodušeně řečeno s rozmazaným pozadím – podobně jako zrcadlové fotoaparáty.
Duální fotoaparáty fungují tak, že jeden objektiv zaostří fotografovaný objekt v popředí, druhý ostří na pozadí. Poté se oba snímky složí do jednoho a vytvoří fotografii se softwarově rozmazaným pozadím. Vznikne tak podobný snímek, jaký zachycují digitální zrcadlovky.
Duální SIM karta (nebo také DvojSIMka či Double SIM karta) je označení pro dvě SIM karty s totožným telefonním číslem. Odpadá vám tak nutnost neustále vyměňovat kartu mezi různými zařízeními. Pokud tak máte například dva telefony, nemusíte SIM kartu neustále přehazovat mezi dvěma mobily.
S duální SIM kartou máte jednu kartu neustále v jednom telefonu a druhou ve druhém. Když první telefon vypnete a druhý zapnete, automaticky začnete fungovat na svém druhém mobilu, a to pod stejným číslem. Pořízení duální SIM karty (včetně přechodu ze standardní Vodafone SIM karty) je přitom zcela zdarma.
Duální telefony podporují funkci eSIM. Díky tomu můžete s duálním telefonem používat služební i soukromé telefonní číslo najednou. Nemusíte navíc řešit, zdali máte MicroSIM či NanoSIM kartu.
Duální telefony obsahují speciální čip, na který si nahrajete svůj eSIM profil od operátora, který funguje jako klasická SIM karta. Má telefonní číslo a může disponovat datovým balíčkem. Profilů pak může být i více najednou.
DVB-T (z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial) označuje standard digitálního pozemního vysílání, které nahradilo analogové vysílání. Digitální vysílání se vysílá pomocí pevně ukotvených vysílačů a přijímají ho standardní antény. K tomu, abyste mohli televizi pomocí digitálního vysílání sledovat, potřebujete zařízení, které příjem DVB-T signálu podporuje. V opačném případě vám pomůže digitální přijímač (set-top-box).
Televize i kvalita přenosu se neustále vyvíjí a s ní i způsob televizního přenosu. Dnes již existuje novější standard DVB-T2, který má zajistit kvalitnější a spolehlivější příjem televizního vysílání. Není vyloučeno, že v dohledné budoucnosti nebude docházet k dalším přechodům na novější typy přenosu vysílání. Pokud se chcete vyhnout obtížím s nimi spojeným, mrkněte na to, jaké výhody nabízí chytrá internetová televize Vodafone TV.
DVB-T2 je termín označující standard digitálního televizního vysílání přes pozemní vysílače. Jedná se v podstatě o vylepšenou verzi původního standardu DVB-T. V současné době se od původního standardu upouští a dochází k plošnému přechodu televizního vysílání na nový standard. Přechod by měl být dokončen v červnu roku 2020.
Pro to, abyste stále mohli sledovat své oblíbené pořady, si hned nutně nemusíte kupovat novou televizi. Pokud máte zastaralé zařízení, které příjem DVB-T2 nepodporuje, můžete současnou situaci vyřešit novým set-top-boxem. Pokud však máte chytrou televizi (popřípadě internetovou televizi nebo IPTV), veškerým přechodům a obtížím s nimi spojené se vyhnete. Spolehlivou volbou je například Vodafone TV.
DVD je zkratka pro Digital Versatile Disc (v češtině digitální univerzální disk). Jedná se o druh digitálního optického nosiče, na který můžete nahrávat filmy ve vysoké zvukové i obrazové kvalitě, zvládne ale i jiná data. DVD se svým vzhledem velmi podobá CD, oproti němu se ale vyznačuje především vyšší kapacitou záznamu, menší chybovostí a jiným souborovým systémem.
Na trh bylo DVD poprvé uvedeno v roce 1996 v Japonsku. Dlouho DVD představovalo populární způsob sledování filmů (ve videopůjčovnách nahradilo zastaralé VHS kazety). Dnes se zdá, že tento trend vystřídaly stále oblíbenější internetové televize. Například s Vodafone TV tak nepotřebujete skladovat kolekci DVD nosičů a zvolený film si přehrajete na jediné ťuknutí.
Dvoufázové ověření je proces, který zvyšuje zabezpečení. Setkáte se s ním například během přihlašování do bankovního účtu přes internet. Při dvoufázovém ověření se kontroluje vaše identita dvěma způsoby – nejprve například znalostí kombinace přihlašovacího jména a hesla, ve druhém kroku pak zadáním kódu, který vám přijde v SMS na mobil.
S dvoufázovým ověřováním pracují také bankomaty, které nejprve vyžadují vaši platební kartu (1. fáze – ověření faktoru vlastnictví) a následně přístupové údaje (2. fáze – faktor znalosti). Dvoufázové ověření si můžete nastavit u mnoha internetových služeb, například u e-mailu nebo na sociálních sítích. U některých zařízení je součástí prvního či druhého kroku také biometrické ověření.
EAN neboli European Article Number je mezinárodní číslo obchodní položky, které se používá pro identifikaci zboží v obchodní síti. EAN má podobu čárového kódu o 8 až 13 číslicích, přičemž jedna číslice je vždy zastoupena dvěma čarami a dvěma mezerami. Pokladny v obchodech snímají EAN kódy, čímž se propojují s databází cen a popisů produktů, které se následně zákazníkovi vytisknou na účet nebo paragon.
EAN kód slouží také k identifikaci odběrného místa elektrické energie. Tento kód je součástí smlouvy o sdružených dodávkách elektřiny a najdete jej na své faktuře při vyúčtování plateb za spotřebovanou elektrickou energii.
Zkratka EDGE je označení pro jeden ze způsobů datového přenosu. V případě EDGE jsou data přenášena v rámci GSM sítí. Technologií, respektive signálem EDGE je tedy pokryto zhruba 99 % území, nicméně rychlost datového přenosu je pro dnešní potřeby už nedostatečná.
EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution) je řazena mezi takzvané 2G technologie – rychlost stahování je do 200 kb/s. Taková rychlost stahování umožňuje prohlížet graficky velmi jednoduše zpracované stránky, čtení, psaní a odesílání elektronické pošty. Pro sledování streamovaných videí, prohlížení datově náročných stránek, stahování objemných datových souborů, ale i pro rychlé a bezproblémové používání většiny online aplikací, včetně aplikací sociálních sítích, je rychlost EDGE připojení nedostatečná.
Elektronická evidence tržeb, zkráceně EET, je nově zavedený systém evidování plateb, který má zamezit daňovým únikům v ČR nebo je alespoň zmírnit. Finanční správa bude díky ní schopna lépe sledovat finanční toky podnikatelů. Elektronickou evidenci tržeb upravuje zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, který schválil Parlament a podepsal prezident ČR.
Podnikatelé pracující v oblasti stravování a ubytování musejí povinně evidovat svoje tržby od 1. 12. 2016. Některá ustanovení pak nabydou účinnosti 1. 9. 2016. Další podrobnosti o EET najdete na oficiálních webových stránkách projektu.
Pokud chcete zavést EET do svého podnikání, budete potřebovat:
Elektronické potvrzení (ePotvrzení) vám umožňuje uzavřít smlouvu, aniž byste museli na některou z prodejen Vodafonu. Vyhnete se tak zbytečnému papírování a vše vyřídíte z pohodlí domova. Prostřednictvím ePotvrzení vyjádříte souhlas se všeobecnými, obchodními a dalšími podmínkami, které jsou svázané s jednotlivými službami.
Díky ePotvrzení můžete například uzavřít splátkovou smlouvu nebo si prodloužit stávající zvýhodněnou smlouvu. Stačí si nechat zaslat na mobilní telefon aktivační SMS s kódem a následně ho zadat v samoobsluze Můj Vodafone, nebo zavolat na infolinku. Více informací se dočtete na stránce Co je ePotvrzení.
Emoji je znak, který představuje ideogram nebo smajlík. Malý obrázek, který používáme k vyjádření emocí, doplnění kontextu psaného textu či jeho zpestření. Emoji se nejprve používaly ve formě interpunkčních znamének (například dvojtečka se závorkou). Dnes můžeme vybírat z široké škály emoji (od usmívajícího se obličeje až po obrázek stromu nebo národní vlajky) a některé skupiny lidí dokonce nahrazují psaný text sdělení samotnými emoji.
Poprvé se emoji začaly používat Japonsku, dnes jsou již standardizovány a jsou součástí základní výbavy běžných mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení.
Endomondo je jednou z nejoblíbenějších sportovních aplikací, které monitorují pohybové aktivity – měří rychlost, vzdálenost, spálené kalorie a další hodnoty. Endomondo umožňuje zvolit ze širokého výběru sportů a sledovat průběh tréninku. V prémiové verzi Endomondo nabízí sestavení individuálního tréninkového plánu.
Aplikace je kompatibilní s mnoha typy mobilních telefonů, včetně těch bez operačního systému. Můžete ji také propojit s různými modely hrudních pásů, které měří srdeční tep. Výsledky, jež v Endomondu nasbíráte, můžete sdílet na sociálních sítích. Možnost sdílení výsledků v reálném čase zase nabízí sportovní aplikace Runtastic.
Pojmem eSIM označujeme elektronický čip, který funguje stejně jako plastová SIM karta, ale je zabudovaný přímo v základní desce zařízení. Vestavěná SIM karta může být takto umístěná například v mobilním telefonu, tabletu, hodinkách nebo jiném zařízení.
Z hlediska fungování se eSIM neliší od klasické SIM karty. Jiné je pouze její uvedení do provozu. Na čip si stáhnete svůj profil (soubor má jen pár desítek kB) a rovnou se můžete pustit do používání zařízení. Výhodou eSIM je, že s ní můžete změnit operátora, aniž byste museli současně změnit také SIM kartu. Jeden profil může navíc spravovat více eSIM, a propojovat tak doplňková zařízení nebo sloužit pro více operátorů.
Ačkoliv se jedná o souhrnné pojmenování technologií pro počítačové sítě, pojem Ethernet se dnes používá primárně jako označení kabelu (nejčastěji kroucená dvojlinka nebo optický kabel) s konektorem RJ-45. Jeho pomocí je dnes připojena valná většina zařízení do lokální sítě (LAN).
Přes Ethernet lze většinou posílat data přenosovou rychlostí až 10 Gbit/s.
Pod zkratkou EXIF se ukrývá sousloví Exchangeable Image File Format, který je označením pro metadata (tedy data o datech), jež jsou přidružená ke každému snímku, který vyfotíte digitálním fotoaparátem. EXIF data jsou zabudována do každého obrazového souboru a zkušený fotograf i pomocí těchto metadat dokáže vyhodnotit, proč se konkrétní snímek (ne)povedl.
Součástí metadat obvykle bývají:
Face ID je technologie rozpoznávání obličeje, kterou vyvinula společnost Apple. Poprvé jste se s ní mohli setkat u mobilního telefonu iPhone X. Tento biometrický systém identifikace uživatele nahrazuje předchozí variantu snímání otisků prstů (tzv. Touch ID) a slouží k lepšímu zabezpečení a snadnému odemykání telefonu.
Face ID mapuje geometrii obličeje a s pomocí infračerveného světla provádí 3D skenování. Kamera telefonu při tom zachytí přes 30 000 bodů tváře. Rozpoznání obličeje trvá asi vteřinu – stačí se na telefon podívat a on se sám automaticky odemkne. Díky technologii Face ID mohou lidé nejen odemykat telefon (a používat ho tedy jako biometrický zámek), ale i ověřovat nákupy nebo provádět platby v Apple aplikacích.
FaceApp je mobilní aplikace pro iOS a Android vyvinutá v roce 2017 ruskou firmou Wireless Lab. Program používá umělou inteligenci k automatické úpravě fotek. Umožňuje uživatelům, aby si na svých fotkách například změnili barvu vlasů, pohlaví či věk. Aplikace byla v roce 2019 kritizována kvůli bezpečnostním rizikům.
Uživatelé při instalaci dávají souhlas k volnému nakládání s osobními daty a fotkami. Snímky, které uživatel chce upravit, jsou odesílány na server firmy. Podle expertů tak může docházet k zneužití fotek.
Fake news jsou nepravdivé zprávy. Označují poplašné hoaxy, lživé informace a dezinformace, které se šíří na internetu, v tištěných médiích i v televizním vysílání. Často se s nimi lidé setkávají například na sociálních sítích nebo v e-mailech.
Cílem fake news je finanční zisk nebo ovlivnění veřejnosti v otázkách politických či jiných. Často slouží jako nástroj propagandy. Falešné zprávy nepracují se seriózními zdroji, ale záměrně manipulují s informacemi, překrucují je a zveličují. Smyšlené texty pak jejich autoři vydávají za fakta. Fake news často poznáte podle senzacechtivých titulků, velkých písmen, vykřičníků, fotomontáží nebo podle chybějícího autora a výčtu zdrojů.
Fakebook je simulátor sociální sítě. Jeho cílem je naučit děti, jak se mají v online prostředí chovat, aby byly vždy v bezpečí. Aplikace Fakebook simuluje komunikaci na sociálních sítích a mladí uživatelé internetu si tu mohou vyzkoušet, jestli správně nakládají se svými osobními údaji nebo jak se zachovají ve složitých situacích – například při střetu s kyberšikanou, kyberstalkingem nebo sextingem.
Kromě interaktivní části obsahuje aplikace Fakebook také výkladovou část, která popisuje reálné případy z ČR i ze zahraničí. Celý projekt vytvořilo Centrum prevence rizikové virtuální komunikace na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci za podpory Policie ČR a finanční podpory Nadace Vodafone.
Feed je označení pro zeď, kanál, zdroj nebo nástěnku s aktuálními informacemi a novinkami. Běžně se používá v několika různých významech.
Například feed na sociálních sítích označuje základní zeď, na které se uživateli zobrazují příspěvky od ostatních uživatelů a stránek, které sleduje. Web feed nebo RSS feed označuje kanál, ve kterém se uživateli zobrazují novinky z předem vybraných webových stránek. V rámci zbožových vyhledávačů pak existuje také tzv. XML feed, který označuje datový soubor s informacemi o prodávaném zboží.
Firewall chrání počítač před viry a útoky hackerů. Je to jakási bezpečnostní zeď mezi internetem a počítačem nebo skupinou počítačů. Stejně tak ale může chránit třeba i váš tablet. Firewall definuje pravidla síťové komunikace, filtruje data přicházející z internetu a chrání počítač před neoprávněným vstupem.
V praxi to vypadá tak, že firewall odfiltrovává nebezpečné služby, blokuje nepřátelské monitorování sítě, zabraňuje automatickému spouštění programů bez vašeho vědomí atp. Poprvé jste se s tímto pojmem mohli setkat mezi hasiči. Původně totiž označení „firewall“ nesla protipožární zeď, která v budovách zabraňovala šíření ohně.
FireWire je druhem konektoru podobně jako například USB. Byl velmi rozšířený u počítačů Mac pro připojení externích disků, kamer či fotoaparátů. V současné době se už ale téměř nepoužívá. Nahradilo ho totiž rychlejší a modernější rozhraní Thunderbolt. Vzhledem k jeho dřívější popularitě se ale stále prodávají redukce FireWire na Thunderbolt.
Firmware označuje software, který řídí elektronická zařízení. Mohou to být třeba mobilní telefony, digitální fotoaparáty, ale i semafory nebo kalkulačky. Jenom s ním mohou jednotlivá zařízení fungovat.
Firmware je relativní pojem, protože se může v rámci jednoho zařízení vyskytovat v několika různých úrovních. Například u mobilního telefonu se jako firmware označuje samotný operační systém (je jím tedy Android, Windows Phone nebo iOS), ale kromě toho mají mobily také firmwary pro řízení GPS čipu, bezdrátového Wi-Fi čipu a dalších.
Postupem času je dobré firmware aktualizovat. Nová verze přináší často výrazná vylepšení, jako je zrychlení, oprava chyb nebo nové funkce.
Fitness náramek je elektronické zařízení, které sleduje vaši pohybovou aktivitu. Měří například uběhnutou vzdálenost a počet spálených kalorií. Kromě sportovních výkonů sleduje i další zdravotní charakteristiky – monitoruje například váš tep a ukazuje délku a kvalitu spánku.
Chytré hodinky a náramky můžete jednoduše propojit s chytrým telefonem a sledovat statistiky na jeho displeji. Některé modely navíc podporují oboustrannou komunikaci, takže můžete prostřednictvím hodinek vyřídit i telefonní hovor nebo poslat SMS.
USB flash disk (hovorově „fleška“) je nástupce diskety a optických disků. Jedná se o malé přenosné paměťové zařízení, na kterém lze opakovaně měnit obsah a tedy přepisovat data. Flash disky se používají k zálohování a přenášení dat mezi počítači a s jejich komerční výrobou začala firma IBM v roce 2000.
Data se na flash disk nahrávají pomocí USB. Jejich kapacita se různí, vybírat dnes můžete s flash disků o kapacitě v rozmezí 8 GB až 16 TB. Průměrná čtecí rychlost nejvýkonnějších flash disků může dosahovat až 68 MB/s.
Framerate neboli snímková frekvence uvádí počet snímků za vteřinu. Znázorňuje tak rychlost, s jakou se na obrazovce zařízení střídají jednotlivé unikátní snímky. Při nízké hodnotě se nám například video nezdá jako plynulé, ale spíše jako sekající se záznam.
Obvykle se framerate udává v jednotkách FPS (frames per second). Snímková frekvence se používá především při popisu videoher, kde znázorňuje plynulost grafiky na daném počítači. Jako minimální hodnota, u které už nerozeznáme problikávání jednotlivých snímků, se bere 24 FPS. Přibližně 60 FPS je pak považováno za dostatečnou rychlost pro bezproblémový chod hry.
Freeware je software, který jeho autor poskytuje všem k volnému užití. Můžete ho bez placení a obav z porušení autorských práv instalovat na více zařízeních, kopírovat i šířit. Autor si ale ponechává copyright, takže nemůžete program upravovat nebo do něho činit jiné zásahy. Má totiž oproti open source softwaru uzavřený zdrojový kód. Mezi freeware patří například některé prohlížeče dokumentů, grafické programy, software pro práci s hudbou nebo hry.
Označení freeware bohužel nenajdete vždy jen u softwaru, který je skutečně bezplatný a volně šiřitelný. Vždy si tak raději přečtěte licenční smlouvu daného programu, abyste měli jistotu, že za jeho používání skutečně nemusíte nic platit, nebo splňovat jiné podmínky. Mnoho autorů například poskytuje freeware k bezplatnému užití pouze pro nekomerční účely.
FUP je zkratkou slov Fair User Policy o označuje souhrn pravidel, která mají za úkol zajistit kvalitní připojení k internetu. Používá se především v souvislosti s internetem v telefonu. FUP se tak někdy zjednodušeně popisuje jako datový limit, po jehož vyčerpání se přenosová rychlost dočasně sníží.
Pokud chtějí lidé zachovat plnou přenosovou rychlost i po vyčerpání domluveného objemu dat, musejí si po vyčerpání balíčku dokoupit další data. FUP zabezpečuje spravedlivé dělení připojení a zamezuje možnému zhoršení přenosové rychlosti v důsledku přetížení sítě.
Gadget je drobné zařízení, většinou technická novinka. V češtině se můžete setkat s označením vychytávka, hračička nebo udělátko. Dříve to byly typicky malá kamerka do auta, hledač klíčů nebo hodinky s navigací. Dnes bychom slovem gadget mohli popsat 3D pero nebo sluchátka s technologií noise cancelling.
Jako gadgets se označují také jednoduché interaktivní aplikace na webu, které vypadají jako banner a vlastnostmi se podobají widgetům. Můžete je vidět například v postranních panelech různých stránek.
GDPR (General Data Protection Regulation) je Obecné nařízení na ochranu osobních údajů, které začalo platit v zemích EU 25. května 2018. Jedná se zatím o nejucelenější soubor pravidel na ochranu dat na světě. Nařízení musejí dodržovat firmy, instituce i jednotlivci, kteří zacházejí s osobními údaji. Vztahuje se přitom na informace o jejich zaměstnancích, zákaznících, klientech i dodavatelích.
Zpracování osobních údajů musejí řešit také online služby, které pracují s daty svých uživatelů. Typicky se jedná například o situace, kdy firmy zasílají newslettery svým zákazníkům, nebo o případy analyzování chování uživatelů na webu. Společnosti musejí řádně nakládat jak s údaji, které uživatelé zadávají vědomě (např. jméno, adresu, telefon), tak i s informacemi, které stránky sbírají pasivně (například cookies nebo IP adresy).
Geozóna označuje geografickou oblast, na kterou se vztahuje nějaká služba. Například u monitoringu vozidel prostřednictvím eDohledu si sami nastavíte, jakou oblast chcete sledovat. Máte pak dokonalý přehled o tom, kde se váš majetek nachází i v jakém je stavu. Víte například, že firemní vůz opustil stanovenou geozónu, najel příliš kilometrů nebo že potřebuje dotankovat.
Hlídání majetku se může vztahovat kromě automobilů i na motorky, lodě, vlaky, letadla, stavební stroje, zemědělskou techniku nebo další majetek. Počet geozón, které můžete mít individuálně nastavené, je neomezený. Záleží jen na tom, jaký tarif společně se službou čerpáte.
GIF používáme jako označení pro hýbající se obrázek. Je pojmenován podle prvního formátu (GIF-Graphics Interchange Format), který umožňoval uložit obrázek s jednoduchou animací. Jeho nevýhodou je omezení v počtu možností použitých barev. Pro grafické použití byl proto později nahrazen novějšími formáty, například PNG.
GIF se později začal používat k masovému posílání krátkých animovaných obrázků. Ty se dnes vyskytují v mnoha různých formátech, označení GIF jim však zůstalo.
Globální Machine to Machine platforma (neboli Global Data Service Platform – zkráceně GDSP) umožňuje na dálku ovládat nejrůznější přístroje. Můžete například vzdáleně dohlížet na firemní budovy, automobily či zboží. Globální M2M platforma ale pomáhá nejen v oblasti průmyslu. Velmi nápomocná je i v projektech chytrých měst nebo v běžném každodenním životě. Umožňuje například monitorování a zabezpečení domácnosti, sledování vozidel či kontrolu domácích mazlíčků.
A jak přesně Global M2M Platform vypadá? GDSP jsou M2M datové SIM karty sloužící k zabudování do IoT zařízení, která potřebují ke svému provozu mobilní datové připojení. Zjednodušeně řešeno se jedná o malé SIM karty, které vám umožní sledovat a ovládat na dálku například různé měřiče spotřeby, sledovací jednotky nebo senzory teploty. Karta přitom využívá roamingu, takže má vždy 100% pokrytí. To znamená, že když není k dispozici síť Vodafone, automaticky se připojí do jiné sítě. Veškeré přístroje tak můžete ovládat permanentně bez výpadků signálu.
GNU GPL neboli GNU General Public License je licence založená na konceptu svobodného softwaru. Zdrojový kód k programům šířeným pod GNU GPL je nejen dostupný, ale každý jej může libovolně modifikovat a dále šířit nebo používat v jiných programech šířených pod GNU GPL.
GNU GPL byla původně napsaná pro projekt GNU a dnes je nejrozšířenější licence svého druhu. Patří také mezi nejznámější copyleftové licence, které vyžadují, aby byla odvozená díla dostupná pod toutéž licencí.
Svobodný software, není zcela totožný s open source softwarem, neboť definice open source je v určitých bodech méně striktní. Projekt GNU uznává většinu open source licencí jako licence svobodného softwaru, ale vzhledem k jejich nekompatibilitě s GPL je nedoporučuje používat.
Google Asistent (Google Assistant) je virtuální asistent od společnosti Google, kterého ovládáte hlasem. S jeho pomocí můžete například zatelefonovat přátelům, zarezervovat si místo v restauraci nebo si domluvit návštěvu u kadeřnice. Samotnou událost vám pak Google Asistent zapíše do kalendáře a na blížící se termín upozorní notifikací.
Google Asistent funguje podobně jako virtuální asistentka Alexa od značky Amazon nebo Siri od značky Apple. Setkáte se s ním například v mobilních telefonech s operačním systémem Android nebo v reproduktorech Google Home. Google Asistent by přitom měl jako první virtuální asistent podporovat také češtinu.
Google Lens je služba pro rozpoznávání objektů, kterou vytvořila společnost Google. Díky ní můžete například snadno identifikovat věci, které vidíte kolem sebe. Stačí, když na ně natočíte kameru svého telefonu a klepnete na objekt na displeji.
Google Lens vám pak například prozradí, vedle jaké památky právě stojíte, na kterou rasu psa se díváte, oskenuje vám QR kód nebo rychle přeloží cizojazyčné názvy jídel v restauračním menu. Služba je nyní dostupná pro všechny chytré mobilní telefony se systémy Android i iOS.
Google Pay je nová metoda placení. Označuje službu, díky které můžete zaplatit v obchodě jen přiložením mobilu k platebnímu terminálu. Nahrazuje původní Android Pay, jeho funkce ale zachovává. Umožňuje nakupovat v obchodech, aplikacích a na webu, platit za produkty a služby Google a v některých zemích také posílat peníze na účet.
Do Google Pay si můžete nahrát i věrnostní či dárkové karty, vstupenky nebo kupóny do obchodů. Na místě pak pro jejich načtení opět jen přiložíte telefon k terminálu. Abyste mohli Google Pay využívat, potřebujete mobil s operačním systémem Android 4.4 nebo vyšším a technologií NFC. Obdobné služby jako Google Pay nabízí i konkurenční služba Apple Pay.
Google Play je internetový obchod, díky kterému si mohou lidé do mobilního telefonu se systémem Android nebo do Google TV pohodlně stáhnout nejrůznější aplikace. Některé z nich jsou zdarma, jiné jsou zpoplatněné. Distribuční služba Google Play tak funguje podobně jako App Store od společnosti Apple.
Google Play zaštiťuje několik druhů digitálního obsahu. Snadno si přes něj (nebo prostřednictvím některé z jeho služeb) stáhnete do svého zařízení nejrůznější hry, hudbu, elektronické knihy a mnoho rozličných aplikací, které jsou v online prostředí tematicky rozdělené dle svého zaměření.
Gorilla Glass je speciální typ tvrzeného skla, které vyrábí americká společnost Corning. Telefony vybavené tímto sklem jsou mnohem odolnější vůči poškození, které způsobují pády nebo poškrábání. Ochranná vrstva je tenká pouhých pár milimetrů, takže nezvyšuje tloušťku telefonu. Ochranné sklo navíc nemá dopad na funkčnost dotykových obrazovek.
Vedle chytrých telefonů se také používá u tabletů, chytrých hodinek, přenosných multimediálních přehrávačů, u televizorů či notebooků.
GPRS je zkratkou pro General Packet Radio Service a označením pro mobilní datovou síť, která výrazně zlevnila a zpřístupnila mobilní přenos dat. Síť GPRS totiž funguje na technologii přepojování paketů a dynamicky využívá neobsazené kanály, které následně sdílí více uživatelů. Kvůli tomu je ale nemožné garantovat propustnost a přenosovou rychlost.
GPRS se někdy označuje za síť 2.5. generace. Přenosová rychlost může teoreticky dosáhnout rychlosti až 80 kbit/s, dosažená reálná rychlost ale bývá výrazně nižší. Dnes je GPRS technologie, stejně jako například EDGE, prakticky téměř nevyužitelná. Rychlost není dostatečná ani pro běžné aktivity. Přečíst a odeslat můžete jen datově nenáročné e-maily, velmi pomalé je i surfování.
GPS lokalizace označuje proces zjištění polohy zařízení v konkrétní časový okamžik pomocí dat Globálního polohového systému (GPS).
GPS lokalizaci používá celá řada mobilních aplikací, které si můžete nainstalovat na váš telefon, tablet nebo jiné mobilní zařízení. Některé z aplikací mohou být na těchto zařízeních nainstalované již při jejich prvním zapnutí. Díky GPS lokalizaci tak například můžete zjistit vaši polohu na mapě, používat navigaci při jízdě autem nebo najít nejlepší restaurace v okolí.
GPS Lokátor označuje chytré zařízení, které se využívá pro sledování vozidel tím, že shromažďuje údaje o své poloze a předává je dále. GPS Lokátory často využívají větší firmy pro kontrolu svých vlastních vozidel, ale slouží i k zabezpečení soukromých aut.
GPS Lokátor je zabudovaný ve vozidle a pomocí GPS lokalizace pravidelně snímá svou vlastní polohu. Údaje následně přes GPRS modem odesílá na server, který je zpracuje. Na rozdíl od GPS navigace, kterou obsahuje její uživatel přímo ve vozidle, slouží GPS Lokátor vzdálenému uživateli. Některé GPS lokátory dokonce svým uživatelům umožnují sledování vozidla online.
Gradient je označení pro barevný přechod. U mobilních zařízení se s ním můžete setkat v podobě efektní zadní strany telefonu. Přístroj díky této designové úpravě působí elegantně a svěže. Některé telefony se úpravou pyšní přímo v názvu, třeba Cubot X19 Dual SIM Gradient v zelenofialovém provedení.
GSM neboli Globální systém pro mobilní komunikaci označuje nejrozšířenější mobilní datovou síť na světě. Jelikož GSM nabízí v oblasti datových služeb jen velmi pomalé spojení, slouží dnes především pro hlasové služby. GSM síť má pokrytí u všech tří českých operátorů téměř na celém území republiky.
GMS je jedinou datovou sítí, ve které se u datových přenosů platí za dobu přenosu, a nikoliv za objem přenesených dat. K přenosu většího objemu dat dnes v České republice slouží rychlejší datové sítě GPRS a Edge.
Gyroskop v mobilu měří naklonění a natočení telefonu. Při otočení smartphonu se vám tak například otočí obraz na displeji. Gyroskop usnadňuje sledování videí, čtení e-knih nebo hraní mobilních her, které se ovládají pohybem telefonu.
Gyroskopický senzor měří úhlovou rychlost a společně s akcelerometrem umožňuje přesné určení pohybu zařízení v prostoru. Pomáhá tak například i při ztrátě signálu GPS. Spolu s akcelerometrem odhadne, kterým směrem a jak rychle se pohybujete, takže vás může aplikace navigovat určitou dobu i bez signálu. Jako první propojila gyroskop s akcelerometrem v telefonu společnost Apple v modelu iPhone 4.
Hashtag je slovo, fráze nebo věta, která následuje bezprostředně za symbolem mřížky (#). Mezi jednotlivá slova se přitom nevkládají žádné mezery. Po rozkliknutí popisku s mřížkou se uživateli zobrazí všechny příspěvky, ke kterým lidé přidali totožný hashtag. Díky tomu jsou informace lépe uspořádané a snadněji dohledatelné.
Hashtagy mají svůj původ v programování. Dnes se používají především na sociálních sítích. Nejčastěji se s nimi setkáte na Twitteru, Facebooku, Flickru, Instagramu, LinkedInu, Pinterestu nebo na YouTube. Slouží ke shromažďování informací z jedné oblasti, a usnadňují jejich tematické vyhledávání. Média a uživatelé je díky tomu často využívají i jako nástroj pro šíření informací ohledně různých krizí a katastrof.
HbbTV, v Česku známé také jako „červené tlačítko“, je funkce chytrých televizí, která nabízí u vybraných stanic rozšířený obsah. Můžete tak třeba sledovat pořady z archivu a používat funkci zpětného přehrávání. Česká televize například umožňuje zobrazit na všech svých kanálech informační lištu se zprávami jako na ČT24. Na Nově si u sportovních utkání zobrazíte informace o zápasu, jednotlivých hráčích nebo si dohledáte výsledky předchozích klání.
Některé televizní stanice (Óčko, ČT:D) umožňují během pořadů hrát interaktivní hry.
HBO GO je online videotéka, ve které na vás čeká více než 6 200 dílů českých i zahraničních seriálů a více než 800 filmů. Programy můžete sledovat v rozhraní své chytré televize, pohodlně je shlédnete ale i na tabletu, chytrém telefonu nebo třeba na počítači. Nabídka se navíc neustále obohacuje o další novinky, takže výběr máte opravdu pestrý. Pokud přemýšlíte, kde HBO GO sehnat, můžete šetřit čas i peníze. V rámci balíčku Komplet od Vodafone TV máte službu HBO GO zdarma.
HD Voice je technologie, která vylepšuje kvalitu hovorů v mobilních sítích. Jedná se o zvukový kodek, který během telefonního hovoru dokáže přenést vyšší datový tok a širší rozsah frekvencí. Zatímco standardní hovory probíhají v pásmu 300 až 3400 Hz, HD Voice zachytí zvuky s rozsahem 50 až 7000 Hz. Díky tomu se s druhou stranou slyšíte lépe, čistěji a bez šumů.
Vodafone jako první český operátor spustil přenos HD Voice v celé hlasové síti na 2G i 3G. K tomu, aby se hovor přenášel v HD Voice kvalitě, musí mít však oba volající telefon, který HD Voice podporuje. V současné době podporuje HD Voice většina chytrých telefonů. Přenos hlasu je díky tomu čistší a nežádoucí ruchy v pozadí jsou potlačeny.
HDMI (celým názvem High-Definition Multi-media Interface) umožňuje přenos digitálního obrazu a zvuku. Kabely s HDMI konektory slouží k propojení nejrůznějších zařízení mezi sebou – často propojují například televizi s DVD přehrávačem, set-top boxem, fotoaparátem, kamerou nebo Blu-Ray přehrávačem.
HDMI neexistuje jen v jednom provedení. Vyrábějí se různé typy kabelů, které se mezi sebou liší velikostí koncových konektorů. Pokud tak plánujete jednotlivá zařízení propojit, zjistěte si, jakou verzi HDMI přesně podporují.
HDR (High Dynamic Range) označuje technologii fotografií nebo videí, které mají vysoký dynamický rozsah. Vznikají složením několika různě naexponovaných snímků, případně videozáznamů. Utvářet se mohou ve fotoaparátu, mobilu nebo následně v počítači. Technologie HDR pomáhá například při focení proti světlu nebo za zhoršených světelných podmínek.
Pokud fotíme za jasného slunce při klasickém režimu, mohou být světlé části přepálené a tmavé oblasti naopak utopené ve stínu. Fotoaparát totiž nedokáže tak velký rozdíl mezi světlem a stínem zachytit. Při focení v režimu HDR je ale výsledná fotografie hezky vyvážená, má přirozený a realistický obraz bez znehodnocení barevných tónů ve tmavých či světlých oblastech.
Hoax je označení pro klamavou, falešnou, vymyšlenou zprávu, která se velmi často šíří e-mailovou komunikací nebo skrze sociální sítě. Hoaxy velmi často varují před neexistujícím nebezpečím, a to prostřednictvím smyšleného příběhu. Pokoušejí se vyvolat pocit důležitosti, často se tedy opírají i o vyjádření (smyšlených) odborníků.
Jedním z nejčastějších signálů, že jde o hoax, je výzva k dalšímu rozeslání a sdílení. Pokud si nejste jisti, že jde o hoax, podívejte se do některé z databází, ve kterých jsou nejznámější klamavé příběhy zaznamenané. V Česku je to například portál hoax.cz.
HomePod je chytrý bezdrátový reproduktor od značky Apple. Zajistí vám kvalitní poslech hudby a díky umělé inteligenci pomůže i s ovládáním chytré domácnosti. Obsahuje totiž virtuální asistentku Siri, která vám například zjistí aktuální předpověď počasí, připomene naplánovanou schůzku, dohledá informace na internetu nebo zapne chytrou žárovku.
HomePod je kompatibilní s Apple HomeKit, takže s ním můžete ovládat chytré vybavení domácnosti. Jednoduše tak hlasem například rozsvítíte světlo, roztáhnete žaluzie nebo ztlumíte klimatizaci.
Hotspot označuje přístupový bod k bezdrátovému připojení do internetové sítě. Přístup k internetu prostřednictvím hotspotu se často využívá na veřejných místech, jako jsou kavárny nebo nákupní centra, připojení k síti pak může být zcela volné, nebo zabezpečené pomocí hesla.
Signál hotspotu je nejčastěji veden přes malé jednoúčelové zařízení. S potřebnou softwarovou výbavou se jím může stát i jakýkoliv počítač nebo chytrý mobilní telefon.
HTML5 je poslední verze značkovacího jazyka HTML, který slouží pro tvorbu webových stránek. Zatímco HTML je obecně značkovací jazyk, HTLM5 je jeho konkrétní specifikace. Tato specifikace byla vydána 28. října 2014 a oproti předchozí verzi HTML4 z roku 1997 se liší novými, zkrácenými a rychlejšími zápisy značek.
Mezi nejdůležitější změny, které HTML5 webovým prohlížečům přináší, patří podpora přehrávání multimédií a podpora aplikací, které fungují v prohlížeči i tehdy, když uživatel nemá připojení k internetu. HTML5 také specifikuje, jak se prohlížeče mají chovat k chybně napsaným stránkám.
V současné době platí, že prohlížeče podporují jak webové stránky psané jazykem HTML4, tak stránky psané v jazyce HTML5. Při kódování stránek je dokonce možné oba jazyky kombinovat - prohlížeče směs tagů z různých verzí HTML bez problémů přečtou.
Zkratka HTTP ukrývá Hypertext Transfer Protocol. Protokol HTTP zajišťuje přenos objektů jakéhokoli typu mezi serverem a prohlížečem. Díky protokolu se zobrazují webové stránky v prohlížeči. Nevýhodou protokolu http je, že je nezabezpečený.
To znamená, že komunikaci mezi webových prohlížečem a serverem může „odposlouchávat“ téměř každý. I proto se pro přenos osobních dat a dalších citlivých údajů používá zabezpečený šifrovaný protokol HTTPS.
Možná vám tato zkratka připomíná internetový protokol http pro přenos webových stránek. A je to tak, jen se jedná o jeho bezpečnější - šifrovanou variantu. Zkratka HTTPS vychází z anglického HyperText Transfer Protocol Secure a v podstatě umožňuje chráněný přístup k webovému serveru tím, že veškerou přenášenou komunikaci šifruje algoritmem SSL nebo TSL. Šifrování je důležité při přenášení citlivých informací jako je například číslo platební karty atd. Zjednodušeně řečeno, protokol HTTPS slouží ke komunikaci mezi webovým prohlížečem a webovým serverem a k autorizaci přístupu k webu.
Protokol spatřil světlo světa už v roce 1994, kdy ho vyvinula společnost Netscape pro svůj webový prohlížeč Navigator. Všeobecně se doporučuje podporovat HTTPS místo nezabezpečeného HTTP pro všechny webové stránky.
Hybridní slot je typ slotů pro SIM karty v mobilních telefonech. Díky němu mohou telefony pojmout buď dvě SIM karty, nebo SIM kartu a paměťovou kartu.
V případě, že chce uživatel mít ve smartphonu dvě SIM karty a ještě paměťovou kartu, musí si pořídit speciální adaptér, který zvládne připojit a zprovoznit všechny tři.
Hypertext je systém, na kterém je vystavěný World Wide Web. Obsah v takovém systému není strukturovaný lineárně, ale kontextově provázaný za pomoci takzvaných hypertextových odkazů. Ty odkazují na informace, dokumenty umístěné jinde ve struktuře.
V hypertextu není jeden centrální a hlavní text a ten není izolovaný, ale naopak propojený s ostatními právě přes odkazy. Díky tomu se v hypertextu role čtenáře posouvá blíže k roli autora.
IBAN (neboli International Bank Account Number) je formát čísla bankovního účtu, který definuje mezinárodní norma ISO 13616. Díky této soustavě alfanumerických znaků můžete snadno určit zemi i bankovní instituci, u které je účet vedený.
Svůj IBAN potřebujete znát například v případě, kdy vám má někdo poslat peníze ze zahraničního bankovního účtu. Pokud neznáte vlastní kód, obraťte se na svoji banku, kde vám sdělí vše potřebné. Nebo se podívejte do bankovních dokumentů, které se k vašemu účtu vztahují. IBAN se běžně uvádí například na výpisech z účtů a můžete ho vidět i v rámci přihlášení do internetového bankovnictví.
Imobilizér je elektronické zařízení, které slouží k zabezpečení vozidla. Integruje se přímo do automobilu, kde následně zabraňuje nastartování v případě neoprávněného vniknutí do vozu. Pokud je v autě nainstalovaný imobilizér, musí mít řidič kompatibilní klíč s kódem, který schválí řídicí jednotka vozu. Jinak totiž motor ani nenaběhne.
Starší modely aut měly v čipu klíče uložený statický kód. Moderní vozy už ale pracují s proměnlivými kódy nebo využívají jiné sofistikované šifrovací metody, které znesnadňují odcizení automobilu. Kromě imobilizérů usnadňuje zabezpečení a správu automobilů také monitorování vozového parku.
Internet věcí je v současnosti jedna z nejrychleji rostoucích oblastí v IT světě. IoT (zkratka anglického názvu Internet of Things) zahrnuje moderní přístroje, které je možné ovládat na dálku přes internet. Z práce tak můžete třeba přes telefon pustit klimatizaci u sebe doma, zhasnout světla v ložnici nebo obsluhovat alarm a zabezpečení domu. Mezi nejvíce rozšířené produkty z oblasti internetu věcí patří například chytré hodinky a fitness náramky.
Internet věcí umožňuje vzdálené sledování, kontrolu a ovládání nejrůznějších zařízení. Pokročilé technologie ale nepomáhají jenom se správou domácnosti. Internet věcí pro firmy usnadňuje práci v malých podnicích i velkých společnostech. Díky IoT může firma například snadno sbírat a vyhodnocovat data z provozoven, plánovat logistiku nebo monitorovat výrobu.
Internetbanking je pojem, který označuje internetové bankovnictví. Díky němu můžete spravovat svůj účet z internetu odkudkoli na světě. U většiny bank se do něj můžete přihlásit na jejich webových stránkách nebo si rovnou stáhnout aplikaci s internetovým bankovnictvím do telefonu a mít tak přehled o svém účtu vždy po ruce.
Díky službě internetbanking můžete sledovat stav zůstatku na svém účtu, zadávat příkazy k úhradě nebo trvalé příkazy, zobrazit si historii, komunikovat s bankou bez návštěvy pobočky nebo si sjednat pojištění. Nabídka konkrétních služeb se u jednotlivých bank liší.
Internetová doména neboli doménové jméno je název pro unikátní adresu připojenou k internetové síti. Internetová doména nahrazuje složitý číselný kód IP adresy textovou hodnotou, a usnadňuje tak uživatelům pohyb a vyhledávání na internetu. Místo adresy jako je například 217.77.163.138, zadá uživatel doménové jméno v podobě www.vodafone.cz.
Internetové domény se rozdělují do několika úrovní, které se oddělují tečkami a jejichž celý zápis tvoří plně kvalifikované doménové jméno. Jednotlivé úrovně jsou číslované pozpátku. Doména prvního řádu je vždy poslední část jména, tvoří ji například národní domény cz, sk, nebo de. Doména druhého řádu pak většinou obsahuje název stránky, například vodafone. Některé adresy mají také domény třetí úrovně.
iOS (v letech 2008 až 2010 iPhone OS) je mobilní operační systém určený výhradně pro mobilní zařízení společnosti Apple. Původně vznikl pro mobilní telefon iPhone, dnes je integrovaný i v zařízeních iPad, iPod a Apple TV. Vznikl v roce 2008 a co do rozšíření je celosvětovou dvojkou za systémem Android od společnosti Google.
iOS je odlehčená verze operačního systému macOS a na rozdíl od open-source systému Android je iOS uzavřeným systémem, u kterého nejsou (oficiálně) žádné modifikace možné.
IOTA je kryptoměna neboli digitální měna, která vznikla v roce 2015 primárně pro využití v oblasti internetu věcí. Jejím cílem je, aby mohla zařízení připojená k internetu (například automobily nebo chytré domácí spotřebiče) mezi sebou komunikovat rychle, bezpečně a zdarma. Zkratka IOTA pak označuje kromě samotné kryptoměny také peer to peer síť, kde probíhají transakce mezi uživateli.
Na rozdíl od jiných kryptoměn, jako je například nejznámější bitcoin, nepoužívá IOTA blockchain, ale funguje na vlastní distribuované databázi zvané Tangle. Díky tomu jsou transakce kryptoměny IOTA bezplatné – při posílání částek mezi peněženkami tak neplatíte žádné poplatky jako u jiných kryptoměn.
IP adresa (Internet Protocol Number) je základní identifikátor každého počítače připojeného k internetové síti. Stejně tak ale může mít IP adresu i jiné zařízení – třeba váš mobilní telefon nebo tablet. IP adresa se udává ve formě unikátního číselného kódu, který může mít třeba tuto podobu: 27.188.131.63.
Protože mohou být čísla před tečkou pouze v rozmezí od 0 do 255, vzniká tu problém s nedostatkem adres. Ten ale vyřeší nová verze protokolu. Postupně se tak budeme čím dál častěji setkávat i s delším zápisem.
Zjistit vlastní IP adresu můžete přímo ve svém počítači v ovládacích panelech. Nebo si ji nechte určit na internetu na stránkách k tomu určených.
IP67 (Ingress Protection 67) je stupeň krytí. Označuje odolnost telefonu nebo jiného elektrického zařízení proti vniknutí cizích těles a vody. První číslo IP kódu označuje stupeň ochrany před vniknutím cizích předmětů a nebezpečných dotyků. Pohybuje se v rozmezí od 0 (bez ochrany) až do 6 (chráněn před nebezpečným dotykem jakoukoliv pomůckou a úplně proti vniknutí prachu). Druhá číslice označuje stupeň ochrany proti kapalině a pohybuje se v rozmezí od 0 (bez ochrany) až do 9 (chráněno i proti tlakové vodě).
Mobilní telefony se stupněm ochrany IP67 jsou chráněny před prachem a nebezpečným dotykem a vydrží bez újmy ponoření do vody na 30 minut do hloubky až 1 metr. Větší stupeň ochrany mají jen zařízení s IP68 (ustojí i nepřetržité potopení do vody za podmínek určených výrobcem) a IP69 (vydrží i nápor tlakové vody – WAP).
[MH1]Zde bude odkaz na slovníkový pojem.
IP68 (Ingress Protection 68) označuje stupeň odolnosti telefonu nebo jiného zařízení. Kód tvoří dvojciferné číslo, v němž první číslice označuje odolnost zařízení proti pevným objektům a pohybuje se od 0 (bez ochrany) až po stupeň 6 (zařízení je chráněno před nebezpečnými dotyky jakoukoliv pomůckou a proti vniknutí prachu). Druhé číslo pak uvádí odolnost proti tekutinám a pohybuje se v rozmezí od 0 (bez ochrany) až po číslo 9 (zařízení je chráněno proti tlakové vodě).
Mobilní telefony se stupněm IP68 jsou chráněny proti prachu, před nebezpečnými dotyky a proti potopení do vody. Oproti mobilům s IP67, které vydrží maximálně 30minutové ponoření do metrové hloubky, je tak můžete klidně nepřetržitě potápět do vody za podmínek, které určí výrobce. Vyšší stupeň, IP69, pak odolává i náporu tlakové vody.
Model iPhone Xr je nový mobilní telefony od značky Apple. Má bezrámečkový LCD displej s vícedotykovou technologií Multi–Touch a funkcí TrueTone, která zajišťuje lepší vyvážení bílé v závislosti na okolních světelných podmínkách. Oproti mobilnímu telefonu iPhone Xs nemá technologii 3D Touch, kterou nahrazuje haptickou odezvou.
Telefon iPhone Xr se pyšní vůbec nejchytřejším a nejvýkonnějším čipem, který kdy ve smartphonu byl. Má výkonný procesor s neuronovým enginem, odolné sklo s rámečkem z leteckého hliníku a 12MP fotoaparát, který zajišťuje kvalitnější fotografie s lepším vykreslením detailů na světlých i tmavých plochách.
Modely iPhone Xs a iPhone Xs Max jsou nové mobilní telefony od značky Apple, které byly uvedeny na trh na podzim roku 2018. iPhone Xs Max má v současnosti největší OLED displej, který kdy značka Apple pro mobilní telefony vyrobila, a oba modely mají mnoho dalších novinek včetně vylepšeného procesoru s neuronovým enginem, který má schopnost strojového učení.
Oproti předchozím verzím iPhonů mají iPhone Xs a Xs Max rychlejší Face ID, výkonnější čip, větší úložiště, odolnější sklo, rychlejší bezdrátové nabíjení a inovativní duální fotoaparát. Díky tomu vypadají fotografie profesionálněji a umožňují například dodatečnou úpravu hloubky ostrosti.
IPv4 označuje čtvrtou verzi internetového protokolu IP, který vytváří jeden ze základních komunikačních rámců internetu. IPv4 však transportuje data bez záruk, a negarantuje tak duplicity, správné pořadí nebo bezchybné odeslání všech dat na místo určení. Tyto záruky zajišťuje vyšší vrstva, kterou představuje protokol TCP.
Kvůli rychlému vyčerpání adres v protokolu IPv4, byla vyvinuta nastupující verze protokolu označená jako IPv6. Oproti IPv4 přináší protokol IPv6 masivní rozšíření adresního prostoru a postupně v internetové komunikaci nahrazuje svého předchůdce.
IPv6 je nastupující protokol pro komunikaci v internetu. IPv6 vzniklo v reakci na rychlé vyčerpávání adres v předchozím protokolu IPv4 a snaží se vyřešit další problémy, které narůstající počet uživatelů internetu způsobil. Kromě masivního rozšíření adresního prostoru tak například zdokonaluje možnost přenášet vysokorychlostně data a přináší podporu mobilních zařízení.
Používání IPv6 nevyžaduje ze strany uživatele moderních operačních systémů žádnou speciální přípravu. Stejně jako u IPv4 je však nutné příslušně nastavit síťové prvky (routery) tak, aby IPv6 podporoval poskytovatel internetového připojení.
ISO normy jsou celosvětově platné normy, které vydává Mezinárodní organizace pro standardizaci. Definují systém managementu jakosti a umožňují lidem jednoduše zjistit, zdali organizace vyrábí či distribuuje produkty v souladu se všemi nezbytnými předpisy, s ohledem na životní prostředí a potřeby zákazníků.
Vodafone je držitelem mezinárodně uznávaných certifikátů zaměřených na řízení kvality, životního prostředí i bezpečnosti informací. Certifikaci společenské odpovědnosti jsme navíc získali jako první česká telekomunikační firma. V současnosti máme například certifikáty ISO 9001, ISO 14001 a ISO 27001. Více se dočtete na stránce certifikáty a ISO politika.
JavaScript je programovací jazyk, který se používá pro tvorbu webových stránek. Patří mezi takzvané klientské skripty – to znamená, že běží na straně klienta, tedy ve webovém prohlížeči a až po stažení do počítače. Uživatel ho může zakázat.
Jazyk JavaScript se obvykle využívá pro tvorbu interaktivních prvků na stránkách. Jeho cílem je zlepšit uživatelské rozhraní a „zvýšit požitek z používání webových stránek“. Na druhou stranu právě jeho stahování často výrazně zpomaluje načítání stránek.
JavaScript bývá často nesprávně zaměňovaný s nástrojem Java.
Jedná se o druh programu, jehož cílem je snímat stisky jednotlivých kláves a zaznamenat tak například jaké uživatel vyťukává heslo při přihlašování do emailu, sociálních sítí či internetového bankovnictví. Útočník tak na dálku vidí vše, co uživatel na počítači provádí, a může tak zcela převzít nadvládu nad jeho digitální identitou. Jedná se o jednu z nejnebezpečnějších forem spyware.
Ochránit se proti tomu, aby se takový program do vašeho počítače dostal, je podobné jako v případě jiných virů. Nestahujte soubory z neznámých zdrojů, neinstalujte programy, o kterých nic nevíte a mějte vždy v počítači nainstalovaný kvalitní a pravidelně aktualizovaný antivirový program.
Koaxiální kabel je druh elektrického kabelu, který se používá pro napájení vysílacích nebo přijímacích antén, pro vedení kabelové televize nebo také počítačové sítě. Koaxiální kabely mají jako technologie stále své místo. V hůře dostupných místech, kde není možné položit kabeláž, je potom nahrazuje některý z typů bezdrátového připojení.
Koaxiální kabel se skládá ze soustředných vrstev – z jednoho válcového vnějšího vodiče a jednoho drátového, nebo trubkového vodiče vnitřního. Pomocí vnitřního a vnějšího vodiče lze přenášet stejnosměrný proud, stínit nízkofrekvenční signály a přenášet elektromagnetické vlnění o vysokém kmitočtu. Tloušťka kabelu se pohybuje od několika milimetrů až do desítek centimetrů.
Konektivita obecně znamená spojení či propojení počítačů nebo jiných elektronických zařízení v počítačové síti. Základní vlastností, která se u konektivity sleduje, je přenosová rychlost – ta udává, jaký objem informací je v síti přenesen za jednotku času. U přenosové rychlosti pak rozlišujeme rychlost stahování dat a rychlost přenášení dat.
Internetová konektivita definuje připojitelnost serveru do počítačové sítě Internet. Se slovem konektivita se tak často setkáme jako s výrazem, který udává rychlost připojení k internetu.
Kredit poslední záchrany, ve zkratce KPZ, je služba pro zákazníky Vodafone, kterým na předplacené kartě klesl kredit pod 50 Kč a nemají možnost si další kredit ihned zakoupit. V takové chvíli si zákazníci Vodafonu mohou za poplatek 5 Kč okamžitě vypůjčit dalších 50 Kč, jež jim operátor strhne při dalším dobití.
Službu mohou předplatitelé využít, pokud jsou zákazníky Vodafonu minimálně 3 měsíce a pokud si kartu dobili minimálně na 500 Kč.
Prostřednictvím emailů, sociálních sítí (Facebook, Instagram) či komunikačních prostředků (Skype) navazují útočníci vztah se svými obětmi, a to za účelem psychického či fyzického zneužití. Útočníci si svojí oběť nejdříve vytipují, pak s ní navážou online zdánlivě přátelský a důvěrný vztah, ale jejich hlavním cílem je svojí oběť donutit k osobní setkání, a toho zneužít. Nejčastějšími obětmi jsou děti, mladé dívky, ale cyber grooming postihuje také dospělé a starší osoby.
Prevencí pro sebe i pro své blízké, aby se nedostaly do kontaktu s takovou osobou, je osvěta o tom, jaká nebezpečí mohou číhat při online komunikace s neznámými lidmi. Důležitá je také výchova, aby například děti netrávily příliš mnoho času jen online a rozvíjelo se u nich zodpovědné a kritické myšlení. O tom, jaké reálné případy se skutečně v poslední době odehrály, vypráví nedávný český dokument V síti.
Kyberšikana (neboli kybernetická šikana či cyberbullying) označuje šikanování druhých prostřednictvím informačních technologií. Agresor při ní využívá elektronických médií a obtěžuje svoji oběť na internetu nebo přes mobilní telefon. Kyberšikana přitom může nabývat různých podob – například obtěžování, ztrapňování, zastrašování nebo vydírání.
O kybernetickou šikanu se jedná, když oběť vnímá to, co se děje, jako nepříjemné a ubližující. V případě podezření na kyberšikanu se mohou lidé obracet na Linku bezpečí, krizovou telefonní linku Institutu pedagogicko-psychologického poradenství ČR nebo na stránku projektu E-Bezpečí.
LAN je zkratka z anglického Local Area Network. Termín používáme k označení lokální sítě. Zpravidla se jedná o síť počítačů v uzavřeném prostoru (v místnosti nebo budově). Lokální (místní) sítě mohou obsahovat až několik stovek zařízení a najdeme je uvnitř domácností i firem.
Lokální síť umožňuje snadné sdílení dat (obvykle pomocí diskového prostoru), přístup k internetu a možnost využívat například tiskárny, které jsou k síti připojeny.
Jak už název napovídá, režim letadlo je funkce, která vám umožní používat telefon (nejen) v letadle. Především za vzletu a dosedu letadla je zakázáno používat bezdrátová zařízení, telefon byste ale většinou neměli mít připojený k mobilní síti po celou dobu letu.
Letový režim vypne mobilní připojení, ale i Wi-Fi a Bluetooth. Je důležité, abyste v letadle všechna zařízení, která nevypnete, přepnuli do letového režimu. Za letu totiž není možné telefonovat, používat mobilní data, připojit se na Wi-Fi ani používat bezdrátová sluchátka nebo chytré hodiny, které jsou bezdrátově napojené na telefon.
V některých letadlech je možné připojit se za letu na Wi-Fi, můžete ji proto ručně zapnout, i když je telefon v letovém režimu. Kromě toho režim letadlo výrazně šetří baterii telefonu a zrychlí jeho nabíjení.
Link je anglický název pro odkaz. Označuje nejčastěji adresu webové stránky (například https://www.vodafone.cz/). Může být také umístěný jako hypertextový odkaz třeba v obrázku nebo v samotném textu (jako je tomu například zde ve slově internet).
Odkazy provazují jednotlivé stránky mezi sebou a umožňují snadné prohlížení internetu. Kliknutím na link většinou přejdete na jinou webovou stránku.
Login v angličtině znamená přihlášení nebo přihlásit se a v počítačovém světě nejčastěji označuje proces přihlášení do nějakého heslem chráněného účtu – e-mailu, profilu na sociální síti, administračního rozhraní apod.
V přeneseném významu se slovo login také používá pro označení přihlašovacích údajů – jména a hesla. Setkáte se ale i s případy, kdy login označuje pouze uživatelské jméno. Protikladem ke slovu login je pojem logout, který označuje proces uživatelského odhlášení z účtu.
LTE, neboli Long Term Evolution, je technologie určená pro vysokorychlostní internet, evoluční nástupce GSM, která poskytuje nejen vyšší rychlost stahování a nahrávání dat, ale i kratší dobu odezvy (takzvaný PING). Naprostá většina prodávaných telefonů dnes tuto síť podporuje, při nákupu hledejte označení 4G nebo LTE. Rychlosti připojení se pohybují v řádu desítek až stovek megabitů za sekundu. Více informací o naší síti najdete na https://www.vodafone.cz/gigasit/
M-platba je služba, která umožňuje placení jen s pomocí mobilního telefonu. Díky M-platbě uhradíte rychle nejen vyúčtování za telefon, ale i další Vodafone služby. Můžete s ní například snadno dobít Vodafone kartu, zaplatit fakturu nebo navýšit volací jistinu. Pokud chcete přes SIM kartu ovládat bankovní účet, aktivujte si službu M-Banka.
Abyste mohli m-platby využívat, potřebujete mít vhodnou SIM kartu – SIM Plus, DvojSIMku, MicroSIM, uSIM (LTE SIM) nebo Trio SIM – a účet v jedné z bank, které tuto službu ve spolupráci s Vodafonem nabízejí. Jejich kompletní seznam najdete na stránce M-Banka a M-Platby.
Pod označením MAC adresa se ukrývá pojem Media Access Control. Občas je možné se setkat s označením fyzická adresa. MAC adresa má obvykle podobu šestice dvojciferných čísel, která jsou oddělené pomlčkou nebo dvojtečkami, a slouží tak jako jedinečný identifikátor síťového zařízení. MAC adresu přiděluje výrobce a měla by být celosvětově jedinečná. Nicméně toto není možné zaručit, protože u moderních síťových zařízení je možné MAC adresu změnit.
Jak zjistit MAC adresu u Windows? V nabídce Start vyberte Spustit, do okénka napište cmd a do okna, které se objeví příkaz ipconfig/all – kromě jiných informací se objeví i MAC adresa.
Machine Learning (česky strojové učení) spadá do oblasti umělé inteligence a označuje počítačové systémy, které jsou schopné se samy učit a zdokonalovat. Osvojují si tak i procesy, na které nebyly přímo naprogramované. Stroje se díky tomu snadněji přizpůsobují změnám, zvládají se samy rozhodovat, nebo dokonce předpovídají budoucí vývoj.
Machine learning stojí například v základu internetových vyhledávačů, antispamových filtrů nebo programů zaměřených na rozpoznávání řeči a psaného textu. Svoje uplatnění ale nachází strojové učení i ve firemním a domácím využití. Princip machine learningu je totiž součástí mnoha chytrých zařízení z oblasti internetu věcí.
Machine to machine (M2M) označuje vzájemné bezdrátové anebo drátové spojení zařízení a systémů umožňující jejich automatickou komunikaci a jejich ovládání uživatelem.
Vodafone nabízí firmám a korporacím M2M řešení umožňující obousměrný bezdrátový přenos dat mezi zařízeními jako jsou bezpečnostní kamery, vozový park či platební terminály. Toto řešení je vhodné také pro řídicí systémy a aplikace, k nimž mají přístup oprávnění koncoví uživatelé a které zcela automaticky podle určených pravidel komunikují s těmito zařízeními. Koncoví uživatelé mohou za pomoci aplikací na dálku ovládat a kontrolovat všechna zařízení připojená do sítě GSM. Mají přístup k datům, která zařízení nasbírají. Zpracovávají je a podle aktuálních potřeb zadávají požadavky řídicím systémům. V nabídce Vodafonu najdete speciální datový tarif pro tyto účely, tzv. M2M data tarif.
MacOS Mojave je nový operační systém počítačů Macintosh od značky Apple. Oproti předchozím verzím přináší aktuální verze operačního systému několik novinek včetně nových výchozích aplikací. MacOS Mojave má například tmavý režim, možnost skupinových videohovorů přes FaceTime s až 32 lidmi nebo dynamickou tapetu, která se mění v závislosti na denní době.
První Mac OS X v10.0 vyšel v roce 2001, poté následovalo 13. dalších verzí a v roce 2018 vznikla verze macOS 10.14 Mojave, která je v současnosti nejpokročilejší verzí systému.
Malware je škodlivý software, který vnikne do vašeho počítače, mobilu či tabletu. Hackeři ho vytvářejí pro nejrůznější účely. Může vám například smazat důležité soubory nebo rozesílat spamové e-maily. Mnohdy je také jeho cílem získat z vašeho zařízení osobní údaje, hesla a další citlivá data. Mezi nejčastější formy malwaru patří různé viry, trojské koně nebo phishing.
Do vašeho počítače se může dostat škodlivý software třeba při prohlížení napadených webových stránek nebo spuštěním infikované přílohy e-mailu. Bránit se proti malwaru můžete preventivně například tak, že nebudete otevírat přílohy a odkazy od neznámých odesílatelů. Velmi účinnou ochranou je také instalace antivirového programu. Moderní antivir vám totiž pomůže, i když je vaše zařízení už napadené.
Messenger je chatovací platforma. Nejčastěji tímto slovem označujeme program Messenger od společnosti Facebook, ale často tak lidé nazývají v obecnější rovině i chaty v rámci jiných aplikací – například WhatsApp, Skype, Viber, BlackBerry Messenger nebo Telegram.
Facebook Messenger umožňuje posílání zpráv, obrázků, fotografií, kratších videí, gifů a menších datových souborů. Kromě psaní ho ale můžete využívat také pro videohovory, hraní jednoduchých online her nebo hromadné konverzace několika lidí.
Telefony splňující MIL-STD 810G patří mezi nejodolnější telefony na trhu. Tato certifikace se liší od stupňů krytí IPX (například IP68), které určují, jaké vlastnosti musí mobilní telefon splňovat. Tedy třeba jak dlouho vydrží ponořený v určité hloubce.
Telefony s certifikací MIL-STD 810G musí projít sérií laboratorních testů, během kterých jsou vystaveny kupříkladu nízkým či vysokým teplotám, vibracím a nárazům, teplotním šokům, dešti a jiným nepříznivým vlivům.
Minimální měsíční plnění je částka, kterou jste se zavázali plnit ve smlouvě. Jedná se o sumu, kterou každý měsíc hradíte operátorovi v rámci svého vyúčtování. Jednoduše řečeno je to částka, kterou musíte každý měsíc utratit – za paušál a služby nad jeho rámec. S minimálním měsíčním plněním se vyplatí souhlasit proto, že pak dostanete například výhodný tarif nebo mobilní telefon.
Pokud byste náhodou někdy neměli dostatečnou útratu, bude vám doúčtován rozdíl tak, abyste dosáhli výše minimálního měsíčního závazku. MSL se přitom nevztahuje k celému zákaznickému účtu, ale vždy ke konkrétnímu číslu.
Mobilní tiskárna umožňuje rychlý tisk fotografií nebo jiných materiálů přímo z mobilního telefonu. Nasazuje se přímo na mobil nebo připojuje k zařízení pomocí kabelu. Mobilní tiskárny nepotřebují energii ze sítě – mají vlastní baterie, takže je můžete bez problémů používat i na cestách.
Mobilní tiskárny využívají různé mechanismy tisku. Přenosné tiskárny účtenek a štítků fungují nejčastěji na principu termosublimační technologie, která tiskne vysokou teplotou na teplocitlivý papír. Na tisk fotografií se pak nejčastěji používají inkoustové mobilní tiskárny.
Mezi modré linky spadají telefonní čísla, která začínají čísly: 81, 83, 843, 844, 845, 846 nebo 855. Volání na modrou linku je zpoplatněné. Cena hovoru se dělí mezi volajícího a volaného. Každá firma má v ceníku za minutu hovoru trochu jinou částku, proto pokud chcete znát přesnou cenu, musíte nakouknout do ceníku společnosti. Z barevných linek je volání zdarma pouze na zelené linky. Poznáte je tak, že začínají trojčíslím 800.
Hovory na modré linky nezahrnují operátoři do volných minut, platí se za ně extra. Volání na bílé linky přitom bývá dražší než volání na modré linky. Chcete, abychom zelenou, bílou nebo modrou linku zřídili u vás ve firmě? Přečtěte si víc o barevných číslech.
Multi SIM je skupina karet, která využívá jeden společný tarif. Každá z karet má svoje vlastní telefonní číslo, ze kterého může zákazník libovolně volat nebo surfovat na internetu. Měsíční faktura je pak vždy vystavena na všechny SIM karty dohromady.
Společný tarif bývá zpravidla výhodnější než ten pro jednotlivce. Multi SIM se vyplatí například rodině, skupině přátel nebo firemním zaměstnancům.
Nano SIM karta je karta o rozměrech 12,3 mm × 8,8 mm. Nese stejné informace jako větší SIM karty, výřez kolem čipu je ale menší. V současnosti se jedná o nejmenší SIM kartu dle rozměrů:
Při změně telefonu je možné přizpůsobit velikost stávající karty seříznutím či vylomením pomocí speciálních kleští. U nás pak k nové SIM kartě (nebo při její výměně), dostanete tzv. Trio SIM. Obsahuje všechny 3 velikosti čipu (mini, micro i nano). Sami si pak z kartičky vylomíte rozměr, který potřebujete.
NB-IoT (narrow band) je speciální úzkopásmová síť, která je určena výhradně pro přenos dat. Umožňuje připojit všechna vaše chytrá zařízení k síti, ať už se nachází kdekoli. Přenos dat probíhá efektivně a baterie umístěná v zařízení tak vydrží až několik let. Výhodou je dostupnost signálu na 100% území České republiky a jeho dosah i na těžko přístupná místa, do podzemí nebo pod vodu. Všechna koncová zařízení je možné na dálku řídit a nastavovat pomocí jednoduché aplikace nebo webu.
Netflix je jednou z největších platforem, která poskytuje sledování filmů, seriálů a dalších pořadů online. Netflix dnes využívají lidé ve více než 190 zemích světa. Díky této platformě můžete sledovat své oblíbené kousky na všech svých zařízeních. Ať už je sledujete nejraději na televizi, tabletu, počítači nebo mobilu, při sledování filmů vás neruší všudypřítomné reklamy.
Do zařízení si můžete stáhnout několik hodin filmů a seriálů pro chvíle, kdy je budete sledovat offline. Netflix, podobně jako HBO GO nebo Vodafone TV, využívá doporučovací algoritmus, který vás bude neustále zásobovat doporučeními na snímky, které by vám neměly uniknout.
Newsletter vychází z anglického spojení news = novinky a letter = dopis a označuje elektronický leták rozesílaný nejčastěji na e-maily zákazníků přihlášených k odběru. Cílem newsletteru je informovat o novinkách, akcích nebo událostech dané společnosti či e-shopu a připomenout existenci firmy. Jedná se tedy o jeden z marketingových nástrojů.
Podle zákona mohou společnosti zasílat newslettery pouze zákazníkům, kteří odsouhlasili jejich příjem, v opačném případě se totiž nejedná o newsletter ale o spam. V souvislosti s obecnými nařízeními o ochraně osobních údajů (GDPR) musí také od 25. 5. 2018 všichni příjemci udělit rozesílatelům souhlas se zpracováním osobních údajů.
Near field communication (neboli NFC) slouží k bezdrátové komunikaci mezi jednotlivými elektronickými zařízeními. Dnes jsou touto technologií vybaveny hlavně moderní mobilní telefony. NFC funguje pouze na velmi malou vzdálenost, řádově se jedná o milimetry až centimetry.
NFC umožňuje bezkontaktní placení, sdílení kontaktů, fotografií, videí či jiných souborů, používání elektronických jízdenek a postupně nahrazuje i klasické klíče. Stačí jen přiložit přístroje blízko k sobě a požadovaná akce či transakce se jednoduše provede.
Výhodou technologie NFC je ve srovnání s Bluetooth okamžité navázání spojení a možnost využití NFC pro pasivní zařízení – třeba jako reklamní štítky. Může totiž dobře pracovat i bez zdroje elektrické energie. NFC ale funguje na výrazně kratší vzdálenost a přenos dat je o poznání pomalejší, než jaký má Bluetooth.
Noční režim neboli night shift upravuje barevnost displeje mobilního telefonu nebo jiného zařízení. Potlačuje modré světlo a zobrazuje teplejší odstíny, které jsou pro oči příjemnější a pro náš organismus zdravější. Pokud se totiž ve večerních hodinách díváme do modrého světla, mohou se narušit naše spánkové rytmy. Kvůli tomu se nám pak špatně usíná nebo se ráno necítíme dostatečně odpočatí.
Night shift se může spouštět v době, kterou sami nastavíte, nebo být zapnutý od západu do východu slunce. V takovém případě telefon automaticky nastaví teplejší barvy displeje s ohledem na vaši geografickou polohu a místní čas.
Noise cancelling je technologie rušící okolní hluk. Používá se především ve spojitosti s moderními sluchátky, která zajišťují příjemnější poslech bez rušivých elementů. Noise cancelling odfiltruje nežádoucí zvuky, jako je například ruch dopravy nebo hluk kanceláře, a do uší posluchače pustí jen čistou hudbu nebo jiný audiozáznam.
Kromě poslechu hudby zlepšuje noise cancelling také lepší kvalitu telefonických hovorů. Technologie vyfiltruje pouze lidský hlas a okolní rušivé zvuky potlačí, takže se volající vzájemně lépe slyší.
Notch je vykrojení displeje u mobilního telefonu, se kterým se setkáte u bezrámečkových přístrojů. Právě do tohoto vykrojení umisťují výrobci přední fotoaparáty, u iPhone X tu dokonce bylo místo pro Face ID, tedy pro zařízení pro rozpoznávání obličeje. S koncepcí vykrojení hojně pracují čínští výrobci telefonů.
Ačkoli vypadá notch efektně a uživatelům nemusí vadit, důležité je vědět, že se kvůli vykrojení zkracuje stavový řádek telefonu. To může být problém pro ty, kteří využívají větší počet aplikací.
Notifikace je synonymum pro oznámení nebo upozornění. Nejčastěji se používá v souvislosti s aplikacemi v mobilních telefonech, v prostředí sociálních sítí a obecně na internetu. Obvykle je to krátká textová zpráva, která vám oznamuje nějakou aktualitu. Notifikace má například podobu upozornění na nově příchozí poštu, oznámení o změně stavu platby nebo připomenutí nadcházející události.
Množství a typy zobrazovaných notifikací si můžete sami nastavit. Pokud vás tak časté zprávy obtěžují, omezte, nebo rovnou zakažte jejich zobrazování. Většinou to provedete jednoduše v nastavení aplikace či webu.
Notifikační dioda je součástí některých mobilních telefonů a slouží k oznámení notifikací. Jedná se většinou o LED diodu, která bliká při zmeškaném volání, když přijde SMS nebo jiné upozornění z některé z mobilních aplikací. Díky tomu nemusí uživatel neustále kontrolovat telefon zapínáním displeje.
U některých mobilních telefonů si můžete sami zvolit, kdy se má notifikační dioda rozsvítit. Její režim upravíte s pomocí speciální aplikace nebo přímo v nastavení telefonu.
Office 365 umožňuje přístup ke kancelářským programům odkudkoli, kde máte internet. Můžete tak například pracovat v aplikaci Microsoft Outlook, Word, Excel, PowerPoint, OneNote nebo Publish. A to nejen z počítače, ale i z mobilu či tabletu. Díky Office 365 můžete navíc snadno sdílet dokumenty s ostatními lidmi.
Office 365 pro firmy umožňuje pohodlnou spolupráci na projektech a obsahuje vždy aktuální sadu programů. Veškerá vaše data jsou přitom zálohovaná na několika místech najednou. Díky tomu jsou v bezpečí a okamžitě dostupná i v případě nečekaného výpadku. K tomu, abyste mohli Office 365 plně využívat, potřebujete jen internetové připojení a vhodné zařízení – třeba notebook nebo chytrý telefon.
Ohebný smartphone je mobilní telefon, který můžete složit napůl. Umožňuje to jeho speciální konstrukce. První skládací mobily se teprve objevují v připravované nabídce několika značek. Následující měsíce a roky tak prověří, jestli jde o pouhý výstřelek, nebo se jedná o průlomovou inovaci, která ovlivní budoucnost nejen mobilního světa.
Ohebné smartphony vycházejí z véčkové koncepce, která byla populární od konce 90. let. Výhodou moderních skládacích mobilů je jejich kompaktnost. Po složení zaberou méně místa, v rozloženém stavu se ale pyšní velkým displejem.
OLED (Organic Light Emitting Diode) je technologie využívající organických elektroluminiscenčních diod, které se používají při výrobě displejů. Můžete se s nimi setkat například na obrazovce televizoru, digitálního fotoaparátu nebo na displeji mobilu. Základní rozdíl ve srovnání s LCD displeji spočívá v tom, že OLED obrazovka není podsvícená. Její diody samy vyzařují světlo.
OLED obrazovky jsou tenké a mohou se vyrábět také zahnuté. Zobrazují absolutní černou (pixely úplně zhasnou, takže nejsou lehce podsvícené jako v případě LCD), mají velký pozorovací úhel kolem 170 stupňů (barvy se tak při pozorování ze strany nezkreslí) a velmi rychlou dobu odezvi (až 1000× rychlejší než u LCD). V současnosti jsou ale OLED panely nákladné na výrobu a mají jen omezenou životnost.
Jako open source se označují programy s otevřeným zdrojovým kódem. To znamená, že kdokoli může software studovat, opravovat a dále vylepšovat. Často se jedná o programy, které si mohou lidé stáhnout a používat zdarma.
Mezi open source patří například operační systémy (třeba Linux a Android), webové prohlížeče (Mozilla Firefox), kancelářský software (OpenOffice.org) a mnoho počítačových programů (namátkou například GIMP, Scribus, VLC media player nebo 7-Zip).
Operační systém zabezpečuje komunikaci mezi uživatelem a počítačem (hardwarem). Je to program (software), který je zaveden do paměti počítače a umožňuje uživateli ovládat počítač. Kromě ovládání počítače systém umožňuje také např. abstrakci hardwaru (ovládání jednotlivých zařízení v počítači).
Operační systém se liší podle typu zařízení, jelikož každé zařízení má jiné požadavky. Jiný systém proto najdeme na stolním počítači, serveru nebo mobilním a dalším zařízení. Mezi neznámější operační systémy patří Microsoft Windows, Linux a macOS.
Optický zoom je schopnost objektivu přibližovat právě snímanou scénu. Dochází k tomu díky přeskupování čoček v objektivu a změnou ohniskové vzdálenosti. S šikovným fotoaparátem nebo smartphonem tak můžeme zachytit i detaily, které jinak lidskému oku snadno uniknou.
Optický zoom bychom neměli zaměňovat s digitálním zoomem. Rozdíl je patrný hned při pořízení fotografie, protože čím více přiblížíme objekt digitálním zoomem, tím nižší kvalitu snímku získáme. Při optickém zoomu k tak velkému zhoršení kvality obrazu nedochází.
PAC, celým zněním Porting Authorisation Code, je jedenáctimístné číslo, které vám přidělí budoucí telefonní operátor v případě, že si k němu chystáte převést své telefonní číslo. Pomocí PAC se evidují konkrétní požadavky na přenesení čísla a bývalému operátorovi říkají, kdy a kam se telefonní číslo přenáší.
PayPal je internetový platební systém, který funguje jako vaše virtuální peněženka. Umožňuje jednoduché a bezpečné platby přes internet, a to včetně zahraničních transakcí. Hojně se tak využívá především při nákupu zboží z ciziny. Prostřednictvím PayPalu platíte rychle a bez nutnosti neustálého opisování čísla karty, kódu a data exspirace.
Platební portál PayPal je prostředníkem mezi vaším a cizím bankovním účtem. Nákupy na internetu jsou díky němu rychlejší a bezpečnější. Pokud chcete využívat celosvětově nejrozšířenější digitální peněženku, stačí, když si připravíte svoji e-mailovou adresu a údaje o platební kartě. Vlastní účet pak založíte během chvilky.
Peer-to-peer nebo také P2P označuje typ počítačové sítě, ve které spolu jednotliví klienti komunikují napřímo a nepotřebují k tomu jako sprostředkovatele centrální server. V rámci peer-to-peer sítě má každá strana stejné možnosti a každá strana může zahájit komunikaci. Opakem je model klient-server, ve kterém jednotliví klienti komunikují vždy pouze s centrálním serverem a skrze něj.
Peer-to-peer dnes označuje hlavně výměnné sítě, prostřednictvím kterých si mnoho uživatelů může vyměňovat data. Po připojení k síti máte možnost vyhledávat soubory v počítačích jiných lidí. Hlavní výhodou P2P sítí je fakt, že s rostoucím množstvím uživatelů celková dostupná přenosová kapacita roste, zatímco u modelu klient-server při nárůstu uživatelů průměrná přenosová rychlost klesá.
Phablet je mobilní zařízení, ve kterém výrobce zkombinuje principy mobilního telefonu a tabletu. Název vznikl spojením anglických výrazů „phone“ a „tablet“. Phablety bývají větší než smartphony, ale nepřesahují velikost nejmenších tabletů. Většinou mají 5–7 palců.
Phablety jsou vhodné k surfování po internetu, k práci s fotografiemi nebo k vyřizování e-mailů. Právě díky tomu, že jsou větší než smartphony, nabízejí uživateli větší komfort. Phablet sice nedáte jen tak do běžné kapsy, na druhou stranu jde ale o přístroj rozměrově praktičtější v porovnání s klasickým tabletem.
Phishing je podvodná aktivita používaná v prostředí internetu, která má za cíl získat citlivé údaje o vaší osobě. Může například usilovat o přihlašovací údaje k vašemu internetovému bankovnictví, chtít heslo k nějakému účtu nebo se zajímat o PIN vaší kreditní karty. Nejčastěji se můžete s phishingem setkat v podobě podvodných e-mailů. Ty mohou být na první pohled k nerozeznání od oficiálních zpráv společností, za které se vydávají.
Pokud budete mít pocit, že se od vás někdo snaží e-mailem vylákat důvěrné informace, rozhodně nic neposílejte a neotevírejte odkazy umístěné v těle e-mailu. Kontaktujte zákaznické centrum dané společnosti a vše si pečlivě ověřte. Dobrou obranu před phishingem a dalšími útoky vám zajistí také aktualizovaný operační systém, kvalitní antivirový program a zapnutý firewall.
Ping (Packet Internet Groper) označuje latenci neboli délku prodlevy mezi dvěma síťovými rozhraními. Označuje, jak dlouhý čas uběhl mezi vysláním signálu z jednoho zařízení a jeho přijetím na zařízení druhém. Jeho hodnota se uvádí v milisekundách (ms). Obecně platí, že čím nižší číslo, tím lepší. Pro hraní multiplayerových her by se měl ping pohybovat ideálně někde v rozmezí od 0 do 50 ms.
Ping je důležitý nejen pro hráče online her, kde jeho nízká hodnota zajišťuje plynulé hraní. Pokud je odezva příliš vysoká, může znesnadnit i prohlížení internetových stránek. Délku prodlevy ovlivňuje z velké části provozovatel internetu, ale svoji roli může hrát i hardware počítače nebo přítomnost virů. Ping se dnes běžně uvádí například u modemů.
Plugin, jinak také zásuvný modul, je typ programu, který nedokáže fungovat sám o sobě, ale pouze prostřednictvím takzvaného základního programu, do kterého ho doinstalujete. Plugin následně upravuje nebo rozšiřuje funkčnost základního programu. Díky zásuvnému modulu zvládá program víc než jeho nerozšířená verze.
Pluginy se velmi často využívají při práci s grafickými programy, jako jsou například Flash nebo Adobe Photoshop. Známé jsou i pluginy pro webové prohlížeče. Bez pluginů totiž webový prohlížeč často nemůže zobrazit všechen obsah stránky, protože ten je ve formátu, který sám prohlížeč nedokáže rozeznat. Po instalování pluginu prohlížeč dokáže zmíněný obsah přečíst.
Podcast označuje audiozáznam. Většinou se jedná o zvukový záznam mluveného slova. Samotný název vznikl spojením slov iPod (přehrávač hudby od společnosti Apple) a broadcast (vysílání). Do podcastů se například převádějí rozhlasové hry, hudební pořady, výukové lekce, četby knih, rozhovory a různé debaty.
Podcasty je možné přehrávat online či offline na mobilu, tabletu, notebooku nebo jiném chytrém zařízení. Lidé často poslouchají podcasty například při cestách autem, během sportování nebo při vykonávání domácích prací.
Pop-up okna je označení pro vizuální prvky, které se po otevření konkrétní stránky zobrazují nad ostatními prvky na stránce a zakrývají je. Po-up technologie se nejčastěji využívá pro „vyskakovací“ okna s reklamou, která návštěvníky stránek především ruší a obtěžují.
Proto dnes existují i takzvané pop-up blockery, software, který pop-up okna filtruje a ta nežádoucí blokuje. Dnes už jsou pop-up blockery integrované i přímo do výbavy prohlížečů – po velkém vzestupu je tak pop-upová reklama spíše na ústupu.
Portrétní mód je režim v mobilním telefonu, který tvoří snímky podobné fotografiím ze zrcadlového fotoaparátu. Obličej v popředí je na nich zaostřený, ale pozadí za ním rozostřené (fotografie se tak vyznačují malou hloubkou ostrosti – bokeh efektem).
Focení v portrétním módu umožňují moderní telefony s duálním fotoaparátem nebo více objektivy a některé mobilní telefony si vystačí dokonce i jen s jednou čočkou. Portréty se pak upravují jen s pomocí softwaru, který pozadí přirozeně rozmaže.
Powerbanka je přenosný zdroj elektrické energie, se kterým snadno dobijete nejrůznější zařízení – například mobilní telefon, tablet nebo fotoaparát. Na cestách se tak obejdete i bez nabíječky. Stačí připojit powerbanku přes USB kabel a zařízení se začne ihned automaticky nabíjet.
Powerbanky fungují jako externí baterie k různým zařízením. Aby je ale spolehlivě a rychle dobily, musejí mít dostatečnou kapacitu a kompatibilní konektory. Na trhu totiž existují jak powerbanky určené pro nabíjení nízkokapacitních baterií, které jsou například v MP3/MP4 přehrávačích, tak i výkonnější modely určené pro nabíjení notebooků.
Přenosová rychlost udává, jaké množství dat za sekundu je připojení schopno přenést do vašeho počítače za jednotku času. Měří se v bitech za sekundu – b/s. Rychlost internetu může být vyjádřena v násobcích základní jednotky (bitu) jako Kbit/s (kilobit za sekundu) nebo Mb/s (megabit za sekundu).
Rychlost přenosu závisí na poskytovateli a typu připojení. Pokud přemýšlíte nad tím, jak rychlý internet potřebujete, záleží také na tom, k jak náročným úkonům ho budete používat. Pro více informací se podívejte na naši nabídku internetových balíčků pro různá zařízení.
Pokud máte vypnutý telefon, jste bez signálu nebo zrovna nemůžete přijímat telefonáty, můžete nastavit přesměrování hovorů na jiné číslo nebo do hlasové schránky. Volající se vám tak například namísto na pracovní číslo dovolá na soukromé.
Můžete si také nastavit různé podmínky na míru svým potřebám. Takže například v situaci, kdy není dostupné vaše telefonní číslo, dojde k automatickému přesměrování do hlasové schránky. Zároveň si přesměrování můžete vypnout pro případy, kdy jen nemůžete přijmout hovor.
Průmysl 4.0 (nebo také 4. průmyslová revoluce) označuje současný trend digitalizace, který spočívá především v automatizaci výroby a nahrazení lidské síly ve výrobě řízenými robotickými systémy. Roboti mají převzít jednoduché monotónní činnosti, aby se lidé mohli soustředit na jejich řízení a kvalifikovanější práci. Díky průmyslu 4.0 by tak mělo dojít k zefektivnění práce a výrazné úspoře času.
Se 4. průmyslovou revolucí jsou také spojeny pojmy digitální ekonomika a internet věcí. Firmy budou častěji při práci využívat internet, datová centra, cloudová úložiště, 3D tisk a nejrůznější chytrá zařízení. Průmysl 4.0 tak přinese nejen technologické, ale i společenské změny, které se odrazí například na pracovním trhu nebo v oblasti vzdělávání.
Push zprávy jsou krátká oznámení, která se zobrazují na ploše počítače nebo telefonu. Mají podobu stručných zpráv, které někdy doplňují také obrázky. Pokud máte například mobil připojený k internetu a povolené push notifikace, přijde vám oznámení o novém e-mailu, zprávě na messengeru nebo aktualitě zaslané prostřednictvím aplikace města.
Obdobně to pak vypadá i na počítači, kde vám u adresního pole vyskočí nabídka, že vám daný web chce zobrazovat oznámení. Pokud kliknete na „povolit“, budou se vám později v prohlížeči zobrazovat push zprávy – oznámení například o novém článku na blogu či jiné aktualitě. Push notifikace můžete vypnout v nastavení prohlížeče či telefonu nebo jednotlivě v nastavení dané aplikace (většinou v záložce „oznámení“).
Qi standard bezdrátového nabíjení vám dobije mobil, aniž byste ho připojili k jinému zařízení či do nabíječky. Samotná nabíječka má většinou tvar podložky, kterou připojíte do zásuvky a umístíte například na komodu nebo na noční stolek. Mobilní telefon pak na podložku pouze položíte a jeho baterie se začne dobíjet.
Abyste mohli svůj smartphone bezdrátově nabíjet, musí jeho systém podporovat tzv. Qi standard. Pokud máte telefon, který není na tuto technologii připravený, můžete si pořídit speciální modul nebo kryt, který vám nabíjení v Qi standardu umožní. Některé bezdrátové nabíječky mohou dokonce nabíjet více mobilů najednou.
QR kódy jsou nástroje umožňující rychlý přenos dat do telefonu. Mají podobu černobílých čtverečků a můžete se s nimi setkat třeba na billboardech, v časopisech nebo na obalech produktů. Po jejich naskenování se vám nejčastěji zobrazí informace na webu – například receptura výrobku nebo pravidla soutěže. QR kódy toho ale umí mnohem víc. Rychle vám uloží kontakt do telefonu, načtou GPS souřadnice a můžete s nimi zaplatit i v obchodě.
Abyste si zobrazili údaje z QR kódu, potřebujete jen chytrý mobilní telefon s fotoaparátem a některou ze speciálních aplikací, které si můžete zdarma stáhnout. Stejně snadno pak vytvoříte i vlastní QR kód. Na internetu je mnoho online generátorů, které jsou k dispozici zdarma. Do jednoho QR kódu přitom uložíte přibližně 4 300 znaků.
RAID pole je způsob, jak předejít ztrátě dat při selhání pevného disku. RAID pole tvoří obyčejné a sériově vyráběné pevné disky. Data se pak ukládají na více nezávislých disků – a díky tomu, když jeden z nich selže, uživatel o data nepřijde.
Při selhání disku dojde k poklesu výkonu, nikoli ke ztrátě dat a jejich dostupnosti. Data jsou k dispozici neustále, a to i při samotné opravě, rekonstrukci, pole. RAID pole nicméně není náhradou za zálohování dat – neochrání totiž data před úmyslným a neúmyslným smazáním, chrání jen před ztrátou při fyzickém selhání pevného disku.
Ransomware je druh malwaru, tedy škodlivého softwaru, který může zaútočit na váš počítač, mobil či tablet. Poznáte ho tak, že se nemůžete dostat ke svým souborům. Většinou se ransomware sám ohlásí tak, že se vám zobrazí oznámení, ve které autor malwaru požaduje výkupné za obnovení přístupu k vašim datům.
Ransomware se do zařízení dostane jako trojský kůň nebo jako červ, kterým infikujete počítač při stahování souborů. Případně vám může do počítače proniknout skrze chybu v zabezpečení. Abyste ochránili zařízení před ransomwarem, nezapomínejte pravidelně aktualizovat operační systém i programy a ověřte si, že používáte aktualizovanou verzi antivirového programu a máte dobře nastavený firewall.
Protokol RFB (Remote framebuffer) se používá pro systémy, které používají okna a pracují tedy v grafickém režimu. Jde o jednoduchý protokol, který zajišťuje vzdálený přístup ke grafickému uživatelskému rozhraní.
Protokol RFB je navržený tak, aby probíhající relaci ukládal na straně serveru. V praxi se pak uživatel může od vzdálené plochy odpojit a následně znovu připojit z jiného zařízení a vzdálená plocha bude v takovém stavu, v jakém ji zanechal.
Roaming je označení pro poskytování telekomunikační služeb v rámci jiné sítě, než ve které je člověk registrovaný. Nejčastějším případem je zahraniční roaming. Je-li mobilní telefon mimo dosah „domácí“ sítě, hledá signál jiné nejsilnější sítě a k té se, v případě, že mají operátoři mezi sebou uzavřenou smlouvu, připojí.
Donedávna byla jednou z hlavních nevýhod roamingu vysoká cena. Od 15. června 2017 nicméně v Evropském hospodářském prostoru platí pravidlo RLAH (Roam Like at Home) – zákazníci tak mohou i služby v jiné síti využívat za stejných podmínek jako v síti domácí. Pozor, existují ale i výjimky. Ty se nejčastěji týkají využití dat v zahraničí.
Root je pojmenování pro systémového „superuživatele“, který majitelům chytrých telefonů, tabletů a dalších zařízení s operačním systémem Android poskytuje plná administrátorská práva a dovoluje jim upravovat jejich systémové zařízení.
Takzvaný proces rootování se provádí s cílem překonat omezení výrobců mobilních zařízení. Umožňuje změnu nebo nahrazení systémových aplikací a nastavení, spouštění specializovaných aplikací, které vyžadují oprávnění správce, nebo realizaci dalších operací, které jsou pro běžného uživatele nedostupné. Root také umožňuje zásahy přímo do hardwaru telefonu.
Router neboli směrovač je síťové zařízení, které spojuje nejčastěji dvě, ale někdy i více sítí. Typickým případem je propojení domácí sítě s vnější sítí, nejčastěji Internetem. Router zajišťuje přenášení dat mezi sítěmi – takzvané routování – dle pravidel v routovací tabulce.
Funkci routeru může zajišťovat běžný osobní počítač, dnes se ale častěji používá specializovaný hardware. První routery se objevily už s rozvojem vojenské sítě ARPANET v 60. letech 20. století.
Rozšířená realita (anglicky Augmented Reality – AR) je technologie, která doplňuje reálný obraz o digitální prvky. Může se jednat jak o textové informace, tak i o grafické prvky. V praxi to vypadá například tak, že člověk snímá kamerou v mobilu památky ve svém okolí a na displeji se mu kromě nich objevují i doplňkové informace – třeba jejich názvy, údaje o založení, historické milníky nebo tipy na další zajímavé objekty v okolí.
Technologie rozšířené reality se využívá například v oblasti turistiky, vzdělávání, kultury (třeba v galeriích zobrazuje doprovodné informace o uměleckých dílech), při nakupování oděvů a nábytku (objekty promítá rovnou do prostoru), v zábavním průmyslu (známá je například videohra Pokémon GO rozšířená v roce 2016), ve výrobě a vývoji produktů nebo v marketingu.
RSS (neboli Rich Site Summary) označuje chronologicky seřazený seznam článků vybraného webu. Díky technologii RSS si mohou lidé jednoduše nastavit odběr novinek z vybraných webů, aniž by museli stránky pravidelně navštěvovat a hlídat, co nového se na nich objevilo.
Díky RSS kanálu získáte rychlý přehled o obsahu všech webů, které jste si do seznamu uložili, ušetříte čas a eliminujete riziko opomenutí důležitého obsahu. RSS najdete prakticky každém webu, který tvoří obsah pravidelně – především na zpravodajských serverech.
Runtastic je sportovní aplikace, která měří pohybové hodnoty, a to nejen u běžeckých aktivit, ale i dalších sportů.Runtastic zaznamenává tempo, kilometry, převýšení i spálené kalorie. V aplikaci je možné získaná data odesílat ihned na web, kde si je další uživatelé mohou prohlížet a komentovat.
Stejně jako aplikace Endomondo je i Runtastic dostupný pro mnoho typů mobilních telefonů. Runtastic je možné propojit s hrudními pásy, které měří tepovou frekvenci. Další funkcí aplikace je integrovaný přehrávač hudby.
„Scam“ nebo-li přeložené z angličtiny jako podvod, je činnost, která má za účel vás obelstít a připravit vás o vaše cennosti, věci či data. V internetovém prostředí se tím často myslí činnosti, kdy se z vás cizí osoba snaží vylákat peníze například falešným a hromadně rozesílaným emailem (spam), předstíráním, že se jedná o oficiálního zástupce vaší banky s cílem vylákat z vás přihlašovací údaje do internetového bankovnictví (phishing) či nabídkou ke stažení programu, který buď slouží jen někomu cizímu k tomu, aby váš počítač využil k získání vašich všech dat (spyware) a nebo vám počítač na dálku uzamkl a chtěl vás pro odemčení finanční výkupné (ransomware).
Nejlepším způsobem, jak poznat, že na vás chce někdo udělat podvod, je prověřit si několik základních faktů. Zprávy od vašich kontaktů by měly chodit vždy z ověřených emailů či telefonních čísel, která už znáte. Pokud je ve zprávě nezvykle mnoho pravopisných chyb či překlepů, velmi pravděpodobně se jedná také o podvod, útočník ze zahraničí použil automatický překladač. Ve zprávě či nabídce také hlídejte, zda na první pohled není nabídka až příliš výhodná a zároveň vás nenutí k tomu, abyste okamžitě zareagovali – podvodník se snaží nedat vám čas na důkladné prozkoumání. A nakonec – mnoho podvodů dokáže v emailech či jinde zachytit správná antivirová či antispamová ochrana.
Selfie je autoportrét. Označujeme tak typ fotografie, kdy fotíme sami sebe. Většinou se jedná o snímky jednotlivců nebo skupin (někdy také označované jako group selfies), kdy fotograf pořizuje snímky telefonem. Mobil drží na vzdálenost paže přímo v ruce nebo fotí odraz v zrcadle.
První zmínky o selfie se datují do 19. století, prokazatelné fotografie typu selfie se ale objevují až na počátku 20. století. Dnes je lidé fotí převážně proto, aby fotografie následně zveřejnili na sociálních sítích.
Server je nejčastěji obecným označením počítače či programu, který poskytuje klientům určitou službu. Bývá umístěn spolu s dalšími zařízeními ve speciální místnosti – tzv. serverovně (často v rámci služby server housing), kde je dobře zabezpečený a má zajištěné potřebné chlazení.
Serverů existuje celá řada různých typů. Například webové servery umožňují prohlížení WWW stránek, herní servery zajišťují hraní her s více hráči a souborové servery slouží jako centrální úložiště dat.
Set-top-box je digitální přijímač, který vašemu zařízení pomůže převést digitální televizní signál a bývá zapojený mezi televizí a anténou. Jednoduše řečeno pomůže přijímaný signál přeložit tak, aby ho vaše televize byla schopna odvysílat a vy jste mohli bez obav dál sledovat své oblíbené pořady. Pokud ale máte doma Smart TV, s Vodafone TV žádný set-top-box nepotřebujete.
Set-top-boxy rozlišujeme podle toho, jaký typ televizního kanálu nám mohou zprostředkovat. Rozlišujeme mezi signálem pozemním (DVB-T a DVB-T2), kabelovým (DVB-C), satelitním (DVB-S) a internetovým (IPTV).
Elektronické zprávy, které obsahují buď erotický text, a nebo přímo obrázky a videa se sexuálním obsahem. Nejčastěji si takové zprávy posílají partneři mezi sebou, což o samo o sobě není škodlivé, pokud se na tom obě strany domluvily. Je však třeba pamatovat, že poslaný text či fotografie zůstává už trvale i druhé straně a pokud například ve vztahu dojde ke konfliktu či k jeho ukončení, může toho druhá strana zneužít a soukromé zprávy či obrázky publikovat veřejně.
SIM pro sdílení dat si můžete objednat k většině našich aktuálně nabízených tarifů. Díky této kartě pak můžete sdílet datový balíček a využívat ho i na jiném zařízení než na svém mobilním telefonu. SIM pro sdílení dat můžete dát třeba do svého tabletu.
Datová SIM karta má své vlastní číslo a funguje samostatně. S vaším hlavním číslem ji spojuje pouze sdílený datový balíček. Díky tomu můžete SIM kartu pro sdílení dat využívat i pro volání a posílání SMS. Cena za tyto služby vám bude účtována podle cen Nulového Tarifu na míru.
SIPO je zkratka Soustředěného inkasa plateb obyvatelstva, které zajišťuje Česká pošta. Díky této službě můžete sdružit několik pravidelných plateb (například za telefon, nájem a televizi) do jediné platby, která se vám bude strhávat z vašeho účtu. V současné době tuto možnost placení využívají miliony Čechů.
Vyúčtování přes SIPO u Vodafone zaplatit nelze. Můžete si ale nastavit inkaso, takže se o své platby už nebudete muset starat. Stačí, když vše jednou nastavíte, a platby se budou strhávat automaticky ve vámi nastaveném termínu – a to jen do limitu, který sami určíte. Nestane se vám tak, vám z účtu odejde více peněz, než byste chtěli.
Siri je virtuální asistentka od společnosti Apple, kterou ovládáte s pomocí hlasu. Najdete ji v operačních systémech iOS, watchOS, macOS a tvOS. Pokud tak máte iPhone, iPad, inteligentní reproduktor Apple HomePod nebo multimediální centrum Apple TV, můžete jí jednoduše zadat dotaz a Siri vám najde odpověď nebo provede zadaný úkon.
Hlasovým příkazem můžete Siri požádat například o vytočení hovoru, napsání SMS nebo dohledání informace na internetu. Funguje tak podobně jako virtuální asistentka Alexa od značky Amazon nebo Google Asistent. Češtinu zatím Siri nepodporuje, takže je nutné zadávat příkazy anglicky nebo v některém z dalších podporovaných jazyků.
Skript je program napsaný ve skriptovacím jazyce. Mezi nejznámější programovací jazyky, ve kterých se skripty tvoří, patří například PHP, Python, JavaScript, Perl, Tcl, Ruby nebo PL/SQL.
Samotný skript je sérií příkazů, které mají splnit určitý úkol – například odeslat kontaktní formulář na webu nebo vyhodnotit data na základě předem definovaného klíče. Díky tomu je možné mnoho činností zautomatizovat.
SLA (Service Level Agreement) je termín, který označuje smlouvu o úrovni poskytovaných služeb mezi poskytovatelem služby a jejím uživatelem. Definice ve smlouvě by měla vymezit jasná pravidla pro výrobce/poskytovatele i uživatele a stanovit jejich odpovědnost.
SLA definuje rozsah a kvalitu služeb. Určuje, jak se o produkt, starat, k čemu je určen, jeho cenu, ale i záruku. Často obsahuje definici různých úrovní problémů a jejich specifická řešení, rychlost reakce a odstranění poruchy. Neměla by chybět také specifikace uživatelské podpory, na kterou se může uživatel služby obrátit v případě problému.
Slot je místo v telefonu, do kterého můžete vložit paměťovou SD kartu či SIM kartu. V současné době jsou velmi rozšířené takzvané „hybridní sloty“. Jedná se o držák, do kterého vložíte paměťovou kartu a až dvě SIM karty. Výhoda tohoto řešení je v tom, že všechny karty máte na jednom místě.
Sloty najdete také v počítači. Na základní desce se do nich připojují různé přídavné karty – například grafická, zvuková nebo síťová karta.
Slow motion pomáhá vytvářet dramatické záběry, ve kterých se plynule zpomalí čas. Neo z Matrixu uhýbá kulce, hrdinu ve zpomaleném záběru jen těsně míjí ostří meče. Tyto scény známe z akčních filmů. Dokáže je vyčarovat chytrý telefon, foťák nebo na to stačí jen aplikace?
Slow motion je efekt, který vytváří zdání zpomaleného času. Efekt se většinou tvoří tím, že se při nahrávání videa natočí více snímků za vteřinu, než ve kterém se běžně promítá. Snímkovou frekvenci udáváme v jednotkách FPS (z anglického frames per second), běžné video obvykle obsahuje 24 FPS. Videa pro zpomalený záběr pak musí být natočena minimálně v 50 FPS.
Slow motion je mnohem starší, než by se na první pohled zdálo. Vymyslel ho rakouský kněz August Musger na začátku 20. století. Zpopularizovaly ho zejména filmy Sedm samurajů (1954), Tváří v tvář (1997) a zmíněný Matrix (1999).
Využití slow motion je téměř nepřeberné. Můžete ho využívat podobně jako filmaři k tomu, aby byla vaše videa dramatičtější. Velmi často se používá ve sportovních přenosech při opakování záběrů. Efekt se hodí také pro umělecké záběry nebo populárně naučná videa. Na internetu najdete celou řadu zajímavých snímků, kdy při extrémním zpomalení můžete sledovat například kulku pod vodou, tříštící se sklo, pukající popcorn nebo obří explozi.
Na to, abyste natočili video se slow motion, nepotřebujete drahou kameru. Pokud chcete efekt používat, musí snímací zařízení (smartphone, fotoaparát, kamera) podporovat nahrávání alespoň v 50-60 FPS. Čím více snímků za vteřinu, tím lze dosáhnout většího a plynulejšího zpomalení. Některé smartphony dokonce umí videa se zpomaleným záběrem vytvořit přímo z nahrané stopáže.
V době digitálních úprav videa můžete efektu slow motion dosáhnout i pomocí speciální aplikace. Pokud je ale video natočeno ve 24 FPS, zpomalení pomocí digitálního efektu nebude působit přirozeně.
Jako Smart City neboli chytrá města se označují ta města, která využívají digitální, informační a komunikační technologie, aby tak ulehčila život svým obyvatelům. Kromě většího pohodlí také eliminují zatížení životního prostředí a snižují spotřebu energie.
Konkrétně se jedná například o čidla monitorující kvalitu ovzduší, systémy chytrého osvětlení, senzory sledující zaplněnost parkovišť, chytré lavičky umožňující dobití telefonu nebo zařízení regulující dopravu ve špičce. Mezi chytrá města se řadí především světové metropole – například Barcelona nebo Amsterdam. U nás se mezi Smart City touží zařadit například Písek, Praha, Brno, nebo Pardubice.
Jako Smart City neboli chytrá města se označují ta města, která využívají digitální, informační a komunikační technologie, aby tak ulehčila život svým obyvatelům. Kromě většího pohodlí také eliminují zatížení životního prostředí a snižují spotřebu energie.
Konkrétně se jedná například o čidla monitorující kvalitu ovzduší, systémy chytrého osvětlení, senzory sledující zaplněnost parkovišť, chytré lavičky umožňující dobití telefonu nebo zařízení regulující dopravu ve špičce. Mezi chytrá města se řadí především světové metropole – například Barcelona nebo Amsterdam. U nás se mezi Smart City touží zařadit například Písek, Praha, Brno, nebo Pardubice.
Smart hodinky neboli chytré hodinky jsou zařízení s vlastním operačním systémem, která mají podobu náramkových hodinek a která kromě ukazování času umožňují svému majiteli využití mnoha různých funkcí včetně telefonických hovorů nebo textových zpráv. Chytré hodinky tak fungují podobně jako chytré telefony a svými funkcemi doplňují nebo i zcela nahrazují funkce smartphonů.
Zatímco starší modely smart hodinek je nutné provázat s chytrým telefonem, moderní modely se obejdou i bez něj. Kromě telefonických hovorů a textových zpráv umožňují stahování nejrůznějších aplikací nebo ukládání a přehrávání zvukových či audiovizuálních souborů.
Smart Home neboli chytrá či automatizovaná domácnost označuje systém moderních technologií, které zvyšují pohodlí a šetří čas a peníze svých obyvatel. Jedná se o zařízení, která jsou připojená ke zdroji elektřiny a umožňují vzdálené ovládání pomocí internetu. Nejčastěji se ve spojení s chytrou domácností zmiňují například regulovatelné rolety, inteligentní osvětlení, zautomatizované vytápění nebo zabezpečení domu.
Smart Home funguje většinou jako konfigurovatelný systém s centrální jednotkou, do které můžete přidávat nejrůznější spotřebiče a další zařízení. Ta pak ovládáte jednoduše na dálku skrze chytrý telefon, tablet, počítač nebo televizi. Chytrou domácnost si můžete doma vytvořit například s pomocí řešení od značky Apple – Apple HomeKit.
Smart TV neboli chytré televize jsou podobně jako chytré telefony vybaveny operačním systémem, lze se s nimi připojit k internetu a nabízejí nejrůznější doplňkové funkce a aplikace. Smart TV jsou v podstatě jednoduššími počítači, které z televizního přijímače činí interaktivní nástroj. Díky chytrým televizím nemusí už televizní divák sledovat pouze to, co v televizi zrovna běží, ale může si sám vybrat, co bude sledovat. Může také surfovat po internetu, instalovat oblíbené aplikace nebo hrát hry.
Jednotlivé funkce a možnosti Smart TV se odvíjí od konkrétního modelu. Lepší modely Smart televizí nabízejí internetové připojení prostřednictvím WI-FI, u starších modelů je nutné připojení přes kabel. Různí výrobci chytrých televizí také využívají rozdílné operační systémy.
Smartphone znamená v překladu „chytrý telefon“ a označuje mobilní telefon, který disponuje vlastním operačním systémem. Kromě telefonických hovorů a textových zpráv umožňují chytré telefony také využití pokročilých funkcí, jako je prohlížení internetu nebo spouštění různých aplikací a programů.
Takzvaná „smartphonová revoluce“ nastala roku 2007 představením prvního Apple iPhone. Světové prodeje smartphonů však prodeje klasických mobilních telefonů poprvé překročily až v roce 2013. Mezi nejrozšířenější operační systémy chytrých telefonů v současnosti patří Android a iOS.
Zkratka SMS pochází z anglického short message service. Jedná se o službu, která umožňuje posílat zprávy mezi mobilními telefony a jinými zařízeními. Klasicky se pro přenos SMS využívá mobilní síť operátora nebo internet.
Délka krátké zprávy je omezena na 160 znaků, moderní zařízení už jsou dnes schopna posílat zprávy mnohem delší. Pomocí SMS můžete poslat textové zprávy, obdobně pomocí MMS (Multimedia Messaging Service) pošlete multimediální obsah, například obrázky, videa či audio záznam.
Spam je veškerá nevyžádaná pošta, která vám chodí bez vašeho souhlasu. Označují se tak především masově šířené e-maily. S rozvojem internetové komunikaci ale postihuje i další kanály. Může tak mít například podobu obtěžujících zpráv na sociálních sítích a v reklamních SMS, nebo se objevovat ve formě nerelevantních komentářů v nejrůznějších diskuzích a fórech. Spam bývá často odesílán z počítače odesílatele bez jeho vědomí. Především se jedná o případy, kdy je počítač napaden virem. Takového rizika vás zbaví aktualizovaný firewall a dobrý antivirový program. Svoji e-mailovou schránku pak od příchozího spamu pročistíte tak, že nevyžádané zprávy označíte a vyfiltrujete do příslušné složky. Kromě toho je účinná také prevence. Na internetu nikde veřejně nepište svůj e-mail. A pokud vás na vašich webových stránkách pronásleduje komentářový spam, pomůže vám tzv. CAPTCHA.
Jako split screen označujeme rozdělení displeje telefonu nebo obrazovky počítače na dvě stejné části. V každé části je pak možné pracovat s jinou aplikací, aniž by bylo nutné něco složitě přepínat.
Na počítačích se toto rozdělení obvykle používá pro práci nebo při hře, které se účastní dva hráči sedící u jednoho monitoru.
Spyware je jeden z druhů záškodných programů (angl. spy = špión), který bez svolení uživatele odesílá data z počítače, telefonu nebo jiného zařízení třetím stranám. Ty pak údaje využívají nejčastěji ke zjišťování informací, zájmů nebo zvyků, na jejichž základě následně vytvářejí cílenou reklamu nebo vyvíjejí software. Existují ale i mnohem nebezpečnější verze spyware, které dokážou odesílat uživatelská hesla nebo čísla kreditních karet.
Uživatelé si spyware často do počítače sami nevědomky naistalují jako součást nějakého shareware nebo jako doplněk nějakého programu. Jakmile program spustí, automaticky se naistaluje také spyware a běží v počítači bez vědomí uživatele (obecně tedy spyware spadá pod malware). Existují ale naštěstí programy, které instalaci spyware umí zabránit nebo je dokážou odstranit.
Stop motion je animační technika. Funguje na principu drobných posunů objektu, jehož stavy se průběžně zachycují. Fotograf má například fotoaparát na stativu a v záběru hrací kostku, kterou vždy o pár milimetrů posune a vyfotí. Díky tomu pak při rychlém sledu snímků vznikne iluze pohybu.
Výhodou stop motion je, že můžete rozpohybovat jakýkoli objekt. Nevýhodou je ale časová náročnost. Například natáčení filmu Wallace a Gromit: Prokletí Králíkodlaka touto animační technikou trvalo 5 let.
Stream je označení pro živé vysílání. Při streamování dochází ke kontinuálnímu přenosu dat přes internet nebo jinou počítačovou síť. Zjednodušeně řečeno tak lidé mohou poslouchat nebo sledovat, co se právě děje někde jinde. Můžete tak například sdílet s přáteli svoji cestu vlakem nebo sledovat aktuální dění ve světě. Prostřednictvím domácí sítě můžete navíc také pohodlně streamovat do televize třeba hudbu uloženou v mobilu.
Nejčastěji se pod pojmem stream rozumí videozáznam přenášený naživo. Autor tak nevytvoří audiovizuální materiál, aby ho následně upravil a nahrál na sociální síť nebo jinou platformu, ale sdílí ho rovnou se svými fanoušky a lidmi, kteří ho sledují. Mezi nejznámější streamovací servery patří například YouTube, Vimeo nebo Twitch.tv.
Stylus je plastové pero, se kterým můžete kreslit a psát na dotykovém displeji. Slouží především jako nástroj pro ovládání dotykových ploch obrazovek tabletů, notebooků, mobilních telefonů a interaktivních tabulí.
Stylus usnadňuje práci kreativcům (například grafickým designérům), lidem, kteří vyžadují přesnější a rychlejší ovládání telefonu, a pomáhá i v oblasti vzdělávání. Často se vyrábějí stylusy, které fungují jako klasické propisovací tužky a z druhé strany mají speciální hrot pro psaní na dotykových displejích.
Switch neboli síťový přepínač je hardwarové zařízení, které propojuje jednotlivé prvky v počítačové síti. Pomocí switche je možné propojit i stovky síťových zařízení a jeho hlavní výhodou je, že síťový provoz rozesílá pouze do směrů, do kterých je to právě potřeba, a neomezuje tak rychlost v počítačové síti.
Switch se tím liší od jednoduššího hubu, jenž síťový provoz rozesílá do všech směrů, ale také od routeru, který na rozdíl od switche dokáže propojit i více sítí mezi sebou.
Swype je technologie, která urychluje psaní na mobilu. Člověk při ní neťuká prstem na jednotlivá písmenka, ale každé slovo tvoří jedním nepřerušovaným tahem po klávesnici. Program pak na základě trasy prstu odhadne, která písmena chtěl člověk napsat, porovná je se svým slovníkem a na základě algoritmu nabídne výsledné slovo.
Systém prediktivního psaní umožňuje rychlejší tvorbu textu, než jaká je běžná i s pomocí slovníku T9. S technologií swype byl navíc vytvořen nový světový rekord v rychlosti psaní SMS. Psaní tahem umožňuje kromě stejnojmenné aplikace také několik dalších klávesnic, které jsou dostupné pro operační systémy Android i iOS.
Pod pojmem TCP/IP se ukrývá označení pro primární přenosové protokoly, pro sadu protokolů, které řídí komunikaci v počítačové síti. Jde o hlavní protokoly sítě Internet, sadu pravidel, která zajišťují komunikaci mezi jednotlivými vrstvami různých systémů.
Do rodiny TCP/IP protokolů patří protokoly IP (IPv4 a IPv6), ARP, ICMP, TCP, UDP, SCTP a pak také všechny aplikační protokoly.
Je funkce chytrých mobilů, která umožňuje sdílet internetové připojení jinému zařízení – notebooku, tabletu či telefonu. Funguje podobně jako hotspot, ale sdílení může probíhat například prostřednictvím USB kabelu či bezdrátově přes Bluetooth.
TikTok je sociální síť, na které uživatelé sdílejí krátká videa z mobilních zařízení. Aplikace, která je v Číně také známá jako Douyin, umožňuje kromě nahrávání dříve natočených záznamů také streamování (tedy živé vysílání). Vertikální videa do 15 vteřin mohou uživatelé doplnit filtry, nálepkami nebo hudbou – podobně, jako je tomu například u instastories na Instagramu.
V roce 2018 byl TikTok 4. nejstahovanější mobilní aplikací. Umístil se hned za WhatsAppem, Messengerem a Facebookem. Prozatím tvoří jeho nejsilnější základnu mladí lidé ve věku od 13 do 24 let.
ToF neboli Time of Flight je technologie užívaná v kamerách, které měří rychlost odraženého světla. Díky tomu pak mobil rozpoznává prostorové rozměry objektů. Měření vychází z rychlosti světla a doby, za jakou překoná vzdálenost k objektu a zpět.
ToF technologie přináší nové způsoby práce v logistice a biometrii. Stejně tak ale potěší i fanoušky z řad hráčů. Je s ní totiž možné hrát hry, které lze ovládat vlastním tělem. Kromě telefonu už stačí jen připojený monitor a ToF kamera namířená na hráče a samozřejmě samotné hry, které jsou ke stažení třeba na Google Play.
Touch ID je název technologie, která rozeznává otisky prstů a funguje jako biometrický zámek pro otevření telefonu, tabletu nebo notebooku. Funkci Touch ID navrhla a dále ji vyvíjí společnost Apple Inc. a jako první ji představila na zařízeních iPhone 5S, iPad 2 Air a MacBook Pro. Od té doby se Touch ID stala standardem pro všechny další zařízení značky Apple.
Technologie Touch ID na základě vodivosti kůže sejme otisk prstu svého majitele a jeho šablonu si zapamatuje. Uživatel pak jediným přiložením prstu odemkne své zařízení a může díky němu také nakupovat v různých Apple obchodech (iTunes Store, App Store a iBooks Store) nebo ověřovat online platby (Apple Pay). Touch ID však počítá i s bezpečnostním riziky, skutečné otisky nikam neukládá a šablony otisků přísně šifruje.
Trojský kůň je jedním z typů škodlivého software a jeho název odkazuje na mytického dřevěného Trojského koně z řeckých bájí.
Podobně jako jeho historický předobraz se i počítačový trojský kůň vydává za něco, čím není. Trojský kůň obvykle bývá programem, který vypadá jako užitečný, nebo alespoň zajímavý. Ve skutečnosti jde ale o program, který (často skrytě) škodí. Kromě jiného může poskytovat vzdálený přístup do vašeho počítače, může fungovat jako spyware, ale třeba i jako keylogger (tedy jako nástroj, který „odposlouchává“ vaši klávesnici).
Trojský kůň, na rozdíl od počítačových virů, nedokáže svévolně infikovat další počítače svojí kopií.
Troll je bytost ze skandinávské mytologie, často vyobrazovaná jako ošklivý obr či trpaslík. Bývá to stvoření zlomyslné a o hloupé. V internetovém slangu se tak označují uživatelé na sociálních sítích, diskuzních fórech či chatu, kteří provokují ostatní uživatele k hádce, takzvané flame war. Často se vyjadřují k citlivým tématům nevhodným či urážlivým způsobem.
Jak reagovat na trolla? V internetové komunitě se ustálilo rčení „Don’t feed the trolls“ neboli „Nekrmte trolly“. Jinými slovy nedělejte to, co po vás chtějí – nenechte se strhnout k hádce. Nejúčinnější obranou je trolly ignorovat.
True tone displej označuje obrazovky s technologií, která upravuje vyvážení barev a jejich intenzitu dle okolních podmínek. Díky tomu je pohled na displej příjemnější. Funkce true tone je volitelná, takže ji můžete v případě potřeby vypnout.
Zařízení s true tone technologií má několik senzorů, které měří jas a barevnou teplotu okolního světla. Na základě naměřených hodnot se pak upravují barvy displeje tak, aby působily co nejpřirozeněji. True tone funkci mají některé monitory, notebooky, tablety i mobilní telefony.
Tuner zajišťuje příjem vysokofrekvenčního signálu z antény do zařízení a jeho následné dekódování a vyslání k dalšímu zpracování. Existují TV tunery a rádiové tunery. Také existují tunery integrované a tunery externí – díky nim a jejich připojení například k notebooku nebo počítači můžete televizní vysílání nejen sledovat, ale například i nahrávat a archivovat.
TvOS je operační systém 4. a vyšší generace Apple TV. Funguje tak podobně jako operační systém iOS v rámci iPhonů nebo MacOS u notebooků značky Apple. V přehrávači Apple TV si můžete díky němu přehrávat obsah například z iTunes, YouTube nebo z počítače či tabletu se systémem macOS, iOS či Windows.
Nově podporuje tvOS 12 zvukovou prostorovou technologii Dolby Atmos, má integrovanou hlasovou asistentku Siri a v Apple TV můžete pouštět přes sto různých kanálů včetně 4K HDR snímků. (V České republice zatím není kompletní obsah Apple TV dostupný.)
Twitch je herní streamovací služba, kterou denně sleduje přes 15 milionů lidí. Umožňuje sledovat napínavé souboje, zajímavé hry a mnoho dalšího obsahu. Přečtěte si, co všechno na Twitchi najdete a jak i vy můžete streamovat svoje herní zážitky.
Twitch funguje podobně jako YouTube, Netflix nebo HBO Go, ale zaměřuje se především na herní přenosy. Nabízí velmi pestrý obsah. Diváci mohou sledovat všechny herní žánry, od závodů přes střílečky až po sportovní hry. Existují také různé druhy formátů. Velmi oblíbené jsou přenosy e-sport turnajů, herní talk-show nebo osobní stream jednotlivých hráčů.
Twitch, podobně jako YouTube, funguje také jako sociální síť. Každý se může připojit a streamovat vlastní obsah. Stejně jako u YouTube existují “celebrity” mezi streamery i na Twitchi. Jsou to často hráči, kteří vybočují z davu vtipnými komentáři, výjimečnými herními dovednostmi nebo výstředním chováním.
Na Twitchi se také můžete seznámit s hráči, kteří mají rádi stejné hry jako vy, a najít si tak parťáky pro online hraní.
Twitch můžete sledovat v internetovém prohlížeči na každém počítači. Dá se ale používat i jako aplikace. Existují verze pro Android, iOS, ale také pro herní konzole PlayStation nebo Xbox a podporuje ho například Chromecast. Sledovat své oblíbené zápasy a streamery tak můžete na velké TV.
Chcete také sdílet své herní zážitky svým přátelům nebo lidem na internetu z celého světa? Je to jednodušší, než se zdá. Základem je založit si účet na https://www.twitch.tv.
U herních konzolí je potřeba stáhnout aplikaci Twitch a přihlásit se pod svým účtem. Poté zapněte hru, kterou chcete streamovat. U PlayStationu 4 můžete spustit přenos přes tlačítko Share. Na Xboxu One si během hry vyvoláte menu, zapnete Twitch a zvolíte možnost “Broadcast”.
Pokud budete streamovat z počítače, stáhněte si bezplatný program OBS Studio. Přes něj lze nejen přenášet obraz a zvuk hry, ale připojíte k němu také webkameru a mikrofon. Jakmile tuto aplikaci spárujete se svým účtem, můžete vysílat své herní dobrodružství.
Umělá inteligence (anglicky AI – Artificial Intelligence) označuje oblast vědy, která se zabývá tvorbou strojů vykazujících známky inteligentního chování. Takové stroje pak umí komunikovat přirozeným jazykem, sbírat data, vyhodnocovat je a na jejich základě upravovat svoji další činnost. Do oblasti umělé inteligence spadají například počítačové systémy, roboti nebo samořiditelné vozy.
Dnes se umělá inteligence běžně vyskytuje i v našich mobilních telefonech. Pomáhá nám například nastavit optimální parametry při focení na automatický režim, umožňuje hlasové ovládání Siri, Alexy nebo Google Asistenta a odemyká displej při rozeznání našeho obličeje.
Universal Plug and Play (UPnP) je soubor síťových protokolů, díky kterým můžete snadno spárovat různá zařízení s počítačem. Vychází z principu „Plug and Play“ – technologie, se kterou můžete například myš nebo klávesnici využívat ihned po zapojení do počítače. UPnP funguje podobně, ale párování probíhá bezdrátově. Přes síť tak můžete lehce připojit například tiskárnu, skener nebo kameru.
Update je aktualizace softwaru. Označuje například modernizaci operačního systému nebo vylepšení mobilní aplikace. Při updatu se software zbavuje chyb a obohacuje o nové informace. Zásadní změny pak označujeme pojmem upgrade, při kterém získává program také nové funkce, a proměňuje se tak na zcela novou verzi.
Aktualizace poskytuje vydavatel softwaru většinou bezplatně. Update operačního systému v telefonu či počítači probíhá často v pravidelných intervalech, a zaručuje tak dobrou funkčnost a zabezpečení zařízení.
Upgrade označuje vylepšení nebo výměnu výrobku za novější verzi produktu. S pojmem upgrade se nejčastěji setkáme v počítačovém prostředí, kde zastaralou verzi programu nebo hardwarového produktu nahrazuje nová, vylepšená verze.
Běžně se upgrade používá také u spotřební elektroniky, kde nová verze představuje výkonnější zařízení s rozšířenými možnostmi.
UPS (neboli Uninterruptible Power Supply/Source) označuje zdroj nepřerušovaného napájení. Potřebují ho důležitá zařízení, u kterých nesmí dojít k neočekávanému výpadku elektřiny. Záložní zdroje ve formě UPS jsou zárukou souvislé dodávky energie, kterou potřebují například nemocniční přístroje, telekomunikační zařízení nebo systémy zajišťující chod letišť. Běžně také dnes obstarávají plynulý chod počítačových systémů nejrůznějších firem.
Pokud nechcete ve firmě investovat do UPS, klimatizací a pravidelných testů, které servery vyžadují, pouvažujte o profesionálních datových centrech. Tzv. Server Housing zajistí migraci vašich serverů do zabezpečených center. Veškerá vaše data budou spolehlivě zabezpečená a vy k nim budete mít kdykoli přístup. Díky tomu může vaše firma přejít i na nižší stupeň zabezpečení.
Upscaling je technologie, která upravuje kvalitu obrazu z nižšího rozlišení na vyšší. Nejmodernější televize a projektory s technologií upscalingu tak kvalitně zobrazí i materiál, který byl pořízen v horší kvalitě. HD vysílání vám tak například převede na 4K rozlišení.
Během upscalingu se zvyšuje původní vstupní rozlišení velmi přirozeně. Většinou tak ani nepoznáte, že byl záznam uměle vylepšen. Televizor nebo projektor prostřednictvím výkonného procesoru zanalyzuje obrazový signál a dopočítá chybějící informace a detaily tak, aby byl výsledný obraz co nejpřesnější.
URL adresa (zkratka názvu Uniform Resource Locator) se zadává do adresního řádku ve vyhledávači a slouží k přesné identifikaci umístění informací na internetu. Zjednodušeně řečeno je to webová adresa, kterou zadáváte do horního políčka prohlížeče, když chcete navštívit konkrétní stránky.
URL adresa se skládá z protokolu (https://), domény třetí úrovně (www), jména domény druhé úrovně (vodafone) a domény nejvyššího řádu (cz). Kromě toho obsahuje URL také podrobnou cestu k webové stránce v rámci struktury adresářů (/uzitecne-odkazy/slovnik-pojmu/).
USB C (nebo také USB-C či USB typu C) je moderní typ kabelu, který snadno připojíte k různým kompatibilním zařízením – například k mobilu, notebooku či tabletu. Zajišťuje vysokorychlostní přenos dat, stará se o napájení zařízení a umožňuje oboustranný přenos videa. Můžete tak třeba sledovat videa ve vysokém rozlišení, používat ho pro připojení k internetu nebo jako nabíječku.
Kromě výše zmíněných předností má USB C také tu výhodu, že je jeho konektor oboustranný. Díky tomu nemusíte řešit, kterou stranou ho k zařízení připojíte. Zapojování je díky tomu rychlé a jednoduché. Navíc nehrozí, že konektor kabelu poškodíte nešetrnou manipulací.
USB modem je zařízení, které vám umožní připojení k mobilnímu internetu na vašem notebooku či jiném podporovaném zařízení. USB modem jednoduše zastrčíte do svého notebooku a můžete začít využívat služby mobilního internetu.
Vodafone nabízí USB modem Vodafone Connect USB Speed 6, který je kompatibilní se sítí 4G LTE a umožňuje tak rychlost mobilního připojení až 150 Mbit/s. K mobilnímu internetu se USB modem připojuje pomocí SIM karty, která je zastrčena do modemu.
Validace je označení pro ověření, prověření nebo kontrolu platnosti dokumentu. Používá se nejčastěji ve spojení s ověřením totožnosti nebo dat. Například jako validace účtu bývá označován proces, při kterém se ověřují údaje zadané při registraci na webu. To může probíhat automaticky (software označí nesprávný tvar e-mailu), nebo s pomocí uživatele (dostane například SMS s kódem, který zadá do systému).
Jako validní se pak označují ty údaje, které jsou platné. Kromě validace účtu se ve smyslu ověření a kontroly používají i pojmy jako validace služby, validace metod nebo validace výrobního procesu.
VDSL (Very High Speed DSL) neboli vysokorychlostní DSL je stejně jako ADSL pevné připojení k internetu přes telefonní kabely. Jeho výhodou je stabilní rychlost a to, že nemá žádné datové limity. VDSL nabízí ve srovnání s ADSL vyšší rychlost připojení k internetu a výrazně vyšší rychlost odesílání dat.
Abyste doma mohli mít VDSL modem a využívat tak výhod VDSL připojení, musíte se nacházet v místě, kde je tento typ dostupný. Na našich stránkách si můžete jednoduše ověřit dostupnost pevného připojení zadáním adresy nebo telefonního čísla.
Poté, co doma VDSL modem zapojíte, můžete se snadno připojit k internetu pomocí kabelu, nebo bezdrátově přes Wi-Fi.
Verifikací obecně myslíme proces ověření. U mobilních zařízení máme většinou na mysli potvrzení toho, zda chce telefon či tablet používat jeho majitel. Způsobů, jak verifikaci provést, je v dnešní době více – může to být otisk prstu, rozpoznávání obličeje, gesto nebo PIN kód.
Verifikace se ale používá i v běžném internetovém provozu, například u přístupu do e-mailové schránky nebo v případě, že se s e-mailem někam registrujeme. Obvykle nám pak přijde verifikační e-mail, v němž stačí kliknout na potvrzovací tlačítko. Potvrdíme (verifikujeme) tak náš záměr.
Vir neboli také virus či konkrétněji počítačový virus je druh programu, který se šíří sám a kopíruje aniž by o tom uživatel sám věděl či o tom rozhodl. Ukládá se do dokumentů či jiných programů, kde může způsobit větší či menší škody. Některé viry například mažou jiné programy, některé jen zatěžují počítač tím, jak se kopírují. Viry patří do skupiny programů nazvaných malware, jejichž hlavním účelem je uškodit. Mezi jiné nebezpečné skupiny programů patří například spyware (bez vašeho vědomí a souhlasu posílá vaše data někomu cizímu), nebo ransomware (zablokuje váš počítač a útočník ho na dálku odblokuje, až když mu zaplatíte výkupné).
Bránit se před viry lze různými způsoby. Nikdy nestahujte z internetu soubory či neukládejte z emailu přílohy, o kterých nevíte přesně, co obsahují. Neotevírejte také soubory, které se sice tváří jako oficiální programy, ale stáhli jste si je z neoficiálních webů. Kromě internetu se viry také šíří pomocí různých fyzických zařízení (USB disky, dříve CD či diskety), nekopírujte či neotevírejte soubory z cizích zařízení. Doporučeným způsobem ochrany před viry je mít nainstalovaný (na počítači či v telefonu) neustále aktualizovaný antivirový program, který dokáže neustále se vyvíjející se počítačové viry detektovat a mazat.
Virál označuje obsah, který se rychle stane populární a masově se šíří prostřednictvím internetu. Jedná se především o zábavná videa, obrázky nebo články. Jako „virální“ se označují proto, že si je mnoho lidí posílá mezi sebou, například na sociálních sítítch, v e-mailech nebo s pomocí chatovacích platforem, a tak se šíří podobně rychle jako epidemie. Například úspěšné virální video se tak může proslavit napříč celým světem.
Některé firmy se přímo specializují na virální marketing a virální obsah tvoří firmám na míru. Většinou se ale nedá s jistotou určit, zda má výstup virální potenciál, a bude se šířit i bez placené podpory, nebo ne. Populárnost obsahu totiž ovlivňuje mnoho faktorů – od načasování přes aktivity konkurence až po platformu určenou ke zveřejnění.
Virtuální realita (zkráceně VR) je označení umělého prostředí, které vytváří iluzi skutečného světa. Lidé se v něm mohou pohybovat a činit nejrůznější úkony podobně jako například v počítačových hrách. Technologie virtuální reality ale neslouží pouze k hraní a zábavě. Má velké praktické využití například v oblasti vzdělávání, při výcviku boje, ve výrobě nebo v lékařství.
K tomu, abyste se mohli pohybovat ve virtuální realitě, potřebujete speciální brýle a rukavice, případně jiná zařízení, která vám umožní interagovat se simulovaným prostředím. Kromě virtuální reality se můžete setkat také s pojmem rozšířená realita (augmented reality – zkráceně AR), která funguje podobně, ale naši realitu plně nenahrazuje. Pouze ji rozšiřuje o další informace.
Vlastní 3G zóna je služba, díky které získáte přístup k síti Vodafone, kterou můžete využívat k telefonování, posílání SMS/MMS a pro přístup k mobilním datům. Zřízení Vlastní 3G zóny se hodí především v místech s nedostatečným pokrytím radiovým signálem sítě Vodafone, jako jsou třeba vnitřní prostory budov a další místa, kde je signál slabý, nebo úplně chybí (např. průmyslové objekty či sklepy).
Signál Vlastní 3G zóny mohou využívat jakákoli mobilní čísla u Vodafonu, které mezi uživatele Vlastní 3G zóny zařadíte. Všechny hovory, data a informace přenášené prostřednictvím této služby jsou zabezpečené šifrováním. Cena za volání přes Vlastní 3G zónu zůstává stejná jako přes normální 3G síť a při využívání mobilního internetu se přenesená data nepočítají do datového limitu vašeho tarifu.
Vlog funguje podobně jako nový článek na blogu. Místo textové formy má ale vlog, nebo také video (b)log, formu videa. Blogger, v tomto případě vlogger, sděluje své myšlenky, pocity nebo cokoli má právě na srdci v krátkém videu. Pro vlog je tedy zásadní točení videí a ústní projev autora. Vlogy můžete sledovat i na jedné z nejrozšířenějších sociálních sítí – Youtube.
VOD (zkratka anglického Video On Demand) je označení pro video na vyžádání. Zjednodušeně řečeno se jedná o virtuální videopůjčovnu. Lidé díky tomu mohou na televizi, notebooku, mobilu či jiném zařízení sledovat videa dle vlastního výběru, aniž by se museli řídit programovou nabídkou televize.
Technologie VOD spouští filmy a pořady přes internet. Používá se jak pro zábavu, tak i pro školení nebo videokonference. Mezi nejznámější VOD služby patří například Netflix, HBO GO nebo Amazon Prime Video.
Teprve s Vodafone TV bude vaše televize opravdu chytrá. Služba vám umožňuje sledovat své oblíbené pořady nejen na televizi, ale také v počítači nebo přes aplikaci v mobilu. Sledovat můžete více než 130 programů a využít můžete i několik dalších chytrých služeb.
Vodafone TV nabízí například funkci zpětného zhlédnutí, videotéku, chytrý systém doporučování nebo mnoho programů v HD kvalitě. V balíčku Komplet je navíc zahrnuta služba HBO GO, se kterou budete mít přístup k další porci televizního vyžití této renomované stanice.
VoIP (Voice over Internet Protocol) označuje volání přes internet. Někdy bývá tato služba označována také jako softwarový nebo VoIP telefon. Volat přitom můžete odkudkoli prostřednictvím počítače, notebooku nebo tabletu.
Ve Vodafonu nabízíme VoIP volání, díky kterému můžete ze svého počítače přijímat hovory a volat do libovolné sítě nebo pořádat konferenční hovory za účasti až 3 dalších osob. Stačí přitom, abyste byli jen připojeni k internetu a nainstalovali jednoduchou aplikaci. VoIP se tak skvěle hodí nejen do restaurací a k dalším obchodním činnostem. Důležité hovory lze navíc nahrávat a archivovat.
Volání přes Wi-Fi je stejně pohodlné jako klasické volání. Navíc funguje i na místech bez mobilního signálu. Moderní telefony jsou připravené na tento typ hovorů už z výroby, do starších modelů je třeba nainstalovat aplikaci, která Wi-Fi volání umožní. Abyste tak u nás mohli vést hovory přes Wi-Fi síť, potřebujete chytrý telefon s operačním systémem Android ve verzi 4 nebo vyšší.
Volání přes Wi-Fi můžete používat nejen v ČR, ale i v zahraničí. Hovory probíhají ve vysoké kvalitě a příjemce hovoru nemusí mít nainstalovanou žádnou aplikaci, ani nic nastavovat. Za volání zaplatíte stejně jako za běžný hovor. Vaše rodina a přátelé se vám přitom dovolají na vaše standardní telefonní číslo.
VPN (Virtual Private Network) neboli virtuální privátní síť umožňuje bezpečné propojení počítačové sítě organizace s koncovým zařízením – například s počítačem, telefonem nebo tabletem. Z domova se tak prostřednictvím internetu dostanete třeba k firemním programům nebo na sdílený disk. Stačí, když máte zapnutou VPN, a v tu chvíli jsou vám k dispozici všechny možnosti, které byste měli, kdybyste byli fyzicky přítomni v organizaci.
Výhodou VPN je, že sama firma rozhodne o tom, koho do tohoto prostředí pustí a za jakých podmínek. Díky virtuální privátní síti navíc můžete komunikovat v rámci firmy neomezeně a využívat i bezplatné hovory a SMS jen za cenu nízkého měsíčního paušálu. Hovory a SMS v rámci VPN nejsou odečítány z volných jednotek (tj. volných minut či SMS), které máte v rámci svého tarifu.
Slovem vyhledávač označujeme počítačový systém nebo program, který umožňuje vyhledávání informací na základě vložených dotazů nebo klíčových slov. V závislosti na zadaném výrazu zobrazí vyhledávač uživateli výsledky, které jsou s daným dotazem v souladu. Vyhledávač může fungovat třeba v rámci jediných webových stránek, nejčastěji využívané jsou však internetové vyhledávače, které po zadání dotazu prohledávají webové stránky napříč internetem a svému uživateli zobrazují výsledky v podobě odkazů.
K vytvoření databáze používají internetové vyhledávače tzv. roboty, které přes hypertextové odkazy neustále procházejí všechny stránky na internetu a ukládají je spolu s adresou stránky. Na základě přednastavených algoritmů pak vyhledávače seřazují výsledky vyhledávání tak, aby co nejlépe odpovídaly zadanému dotazu. Mezi nejznámější takové vyhledávače patří Google a v České republice také Seznam.
Wearables je označení pro nositelnou elektroniku. Může se jednat například o chytré hodinky, fitness náramek, chytré brýle nebo speciálně upravený oděv. Elektronická zařízení jsou navržená tak, aby byla malá a pohodlná na nošení na oblečení nebo přímo na těle.
Wearables slouží jednak ke snímání nejrůznějších dat o těle či pohybu nositele a zároveň umožňují komunikaci se vzdálenějšími elektronickými zařízeními (především mobilními telefony). To znamená, že například chytré hodinky sledují vaši kondici a zároveň vám umožní pohodlně poslouchat hudbu nebo vyřídit telefonický hovor. Nositelná elektronika pomáhá také ve zdravotnictví, kde monitoruje zdravotní stav pacientů.
Wi-Fi router je technické zařízení, které umožňuje bezdrátové připojení domácí, případně menší pracovní sítě k internetu. K internetu se díky Wi-Fi routeru mohou bezdrátově připojit všechna zařízení, která v síti jsou – ať už to jsou notebooky, tablety, mobilní telefony, ale třeba i domácí tiskárny.
Pozor na to, že Wi-Fi router a router nejsou totožné výrazy. Wi-Fi router je de facto tvořený dvěma zařízeními – směrovačem (routerem) a bezdrátovým modulem (Wi-Fi). Router spojuje dvě sítě a přenáší mezi nimi obsah, bezdrátový Wi-Fi modul je potom řídícím prvkem celé bezdrátové sítě.
Pojem widget v obecném smyslu označuje vizuální interaktivní prvek, který slouží k otevírání a ovládání nějakého programu či aplikace v počítači, telefonu nebo tabletu. Obecně tak pod pojem widget spadají všechny ikony, karty, okna, panely nástrojů, adresní řádky atp.
V současnosti ale pojem widget můžete zaslechnout spíše v konkrétnějším významu, který jej definuje jako aplikaci, jež na domovské stránce nějakého zařízení zobrazuje aktuální obsah. To může být například aktuální čas, předpověď počasí, výpis událostí z kalendáře nebo rychlé zpravodajství. Pomocí widgetu si tak na svou domovskou stránku můžete přidat informace, ke kterým chcete mít co nejrychlejší přístup.
Pojem Wi-Fi označuje technologii pro bezdrátovou komunikaci v počítačových sítích. Wi-Fi zajišťuje vzájemné bezdrátové propojení přenosných zařízení, jejich připojení do lokální sítě LAN a také bezdrátové připojení k internetu.
Mezinárodní standardizační institut IEEE vydal v roce 1997 specifikaci standardu bezdrátové sítě pod označením IEEE 802.11. WiFi 6 je označení pro standard IEEE 802.11ax, tedy standard nové generace WiFi. WiFi 6 poskytuje signál s více daty a kanál s frekvencí 160 MHz, který poskytuje širší pásmo a tedy rychlejší WiFi. WiFi 6 poskytne větší kapacitu, větší přenosovou rychlost a připojení více zařízení.
Windows Phone je operační systém, který využívají mobilní telefony od společnosti Microsoft. Windows Phone navázal na předchozí systém Windows Mobile a poprvé spatřil světlo světa v roce 2010.
V roce 2019 ale Microsoft oznámil, že ukončí jeho podporu. Poslední bezpečnostní aktualizace tak vyjde 10. prosince 2019. Majitelům mobilních zařízení s Windows Phone Microsoft doporučuje, aby přešli na operační systémy Android nebo iOS.
WLAN je zkratka Wireless Local Area Network a označuje bezdrátovou počítačovou síť, která spojuje dvě nebo více zařízení v omezeném prostoru. V oblasti pokryté signálem bezdrátové sítě se uživatelé mohou volně pohybovat a připojovat se k internetu z různých míst. Většina moderních sítí WLAN je založena na standardech IEEE 802.11 a jsou na trh uváděny pod Wi-Fi značkou.
WordPress je bezplatný redakční open-source systém vyvíjený pod licencí GNU GPL, který vznikl v roce 2003. Od té doby prošel mnoha změnami a díky snadnému ovládání i bezplatné použitelnosti se stal nejpoužívanějším nástrojem blogerů z celého světa.
WordPress je určený pro ty, kteří si chtějí zdarma a rychle vytvořit webové stránky. Instalace systému i ovládání administračního rozhraní je velmi jednoduché a umožňuje snadné zakládání blogů, osobních webových stránek a malých projektů.
Youtube je asi největší internetový server, na kterém lidé po celém světě sdílejí videosoubory, a současně jedna z nejpopulárnějších sociálních sítí. Najdete tu hudební videoklipy, filmy, nejrůznější návody a tutoriály, gameplay, audioknihy, výuková videa, vlogy a spoustu dalšího obsahu. V posledních letech Youtube spustil živé vysílání, díky kterému můžete sledovat nejrůznější živé přenosy svých oblíbených youtuberů, influencerů nebo událostí online.
Jako zelená linka se označují telefonní čísla s počátečním trojčíslím 800. Na tato čísla voláte vždy zdarma – hovorné hradí firma, které telefonujete. Zelenou linku společnosti Vodafone najdete na čísle 800 77 77 77.
Pro firmy vyplývá ze založení zelené linky konkurenční výhoda. Její zřízení ukazuje na serióznost firmy a posiluje důvěryhodnost v očích zákazníků. Firmy využívají tato čísla nejčastěji jako infolinky, kde svým zákazníkům radí a pomáhají s nejrůznějšími problémy. Pokud voláte na zelenou linku, celý hovor hradí volaná strana, takže se můžete na společnost či instituci obrátit bez obav z vysokých účtů za telefon.
Chtěli byste, aby mohli na zelenou, modrou nebo bílou linku volat i vaši zákazníci? Přečtěte si víc o barevných číslech.
ZigBee je bezdrátová komunikační technologie. Technologie ZigBee byla vytvořena podle standardu IEEE 802 v roce 2004. Funguje na podobném principu jako Bluetooth, oproti němu ale dovoluje komunikaci mezi zařízeními i na větší vzdálenost a bez přímé rádiové viditelnosti. Spojuje zařízení v PAN síti do vzdálenosti 75 metrů.
Používá se především v průmyslových projektech a senzorových sítích, například pro automatizaci v průmyslu a zdravotnictví, zabezpečení a ovládání budov a dálkové ovládání elektrospotřebičů.
Nestihli jste svůj oblíbený pořad nebo se bojíte, že přijdete o jeho začátek? Díky funkci zpětného zhlédnutí se toho nemusíte obávat. Služba vám dovolí zpětně přehrávat filmy, seriály a další televizní pořady až sedm dní zpětně. S Vodafone TV ji máte zdarma v rámci všech televizních balíčků.
Pro to, abyste zpětné zhlédnutí mohli využívat, většinou službu musíte nejprve aktivovat. Od té doby se začnou pořady postupně nahrávat. Pro to, abyste se podívali na týden starý díl, tak musíte mít aktivaci provedenou už alespoň 7 dní.
Zrcadlení telefonu označuje klonování obrazovky. Co si pouštíte na mobilu, se vám tak zároveň zobrazuje také na monitoru, televizi či jiném zařízení.
K zrcadlení stačí většinou jednoduchá aplikace, kterou si nainstalujete do chytrého telefonu. Po jejím spuštění si pak můžete snadno prohlížet třeba obrázky nebo videa na větším displeji. Sdílení obrazovky se používá například při prezentacích nebo na školeních.