Ve Vodafonu věříme, že díky firemnímu prostředí, které podporuje otevřenost a rozmanitost, získáme a udržíme ty nejtalentovanější zaměstnance. Chceme, aby se u nás lidé cítili dobře bez ohledu na věk, pohlaví, sexuální orientaci či identitu. Právě proto jsme i letos podpořili festival Prague Pride, který ve svém jedenáctém ročníku nabídne 135 kulturních, zábavních a vzdělávacích akcí. Jednou z nich je i beseda pořádaná Vodafonem, na které se účastníci dozví, jak ven z bludného kruhu domácího násilí.
Průzkumy ukazují, že otevřeně mluvit o své menšinové orientaci či identitě je poměrně výjimečné – dělá to jen 18 % českých LGBT+ lidí. Je to sice víc než na Slovensku (9 %) nebo v Polsku (7 %), západním sousedům ale můžeme jen závidět. Možná právě proto je coming out nosným tématem letošního festivalu Prague Pride.
Ačkoliv je Česká republika v přístupu k LGBT+ lidem považována za jednu z liberálnějších zemí, legislativní prostředí tomu ovšem neodpovídá. Na rozdíl od většiny západních států zde není legální, aby stejnopohlavní páry uzavřely manželství. České zákony nabízí alternativu pouze v registrovaném partnerství, ze kterého ovšem stejná práva, jako v případě heterosexuálních svazků, nevyplývají. To se projevuje i v nárocích, které registrovaní partneři mohou uplatňovat u svých zaměstnavatelů.
Registrovaní partneři na rozdíl od heterosexuálních párů v manželství nemají nárok na volno, aby doprovodili partnera či dítě k lékaři. Volno jim nikdo negarantuje ani na vlastní svatbu, ošetřování člena rodiny či narození dítěte. Z práce je automaticky neomluví ani v případě, že jejich partner nebo člen rodiny zemře. „V naší firmě se toto snažíme narovnat a jít příkladem ostatním firmám v Česku. Nejde o benefity, ale o nápravu toho, na co stát prozatím nesebral odvahu,“ říká Jana Vychroňová, manažerka pro diverzitu a inkluzi ve Vodafonu.
Jak probíhal coming out Richarda Stonavského, viceprezidenta Vodafonu pro vnější vztahy a regulační strategii se dočtete v tomto článku.