Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

20. května 2024

Expatkou ve vedoucí roli

Violeta Luca, která v lednu převzala vedení českého Vodafonu, se podělila s posluchači podcastové série Women Leaders Beyond Borders o své expatské zkušenosti, kariérní cestu i profesní přístup. Neváhala přiblížit, jak probíhal její začátek ve Vodafonu, s jakými typy lidí pracuje nejraději nebo třeba proč velmi cení autenticitu.

Violeta Luca pochází z Rumunska a Praha je pro ni první destinací, do které kvůli zaměstnání přesídlila trvale. Přesun byl o to náročnější, že probíhal v době pandemie covidu-19, vedla tehdy tuzemskou pobočku Microsoftu. „Pracovali jsme sice z domova, ale chtěla jsem být v Česku, abych porozuměla místnímu prostředí, trhu, zákazníkům a partnerům,“ vysvětlila Luca. Její česká mise měla skončit po třech letech, rozhodla se ale v Praze zůstat. 

„Do Vodafonu jsem přišla s otevřeností a oddaností, ale také s vědomím, že jsem, kdo jsem, a nepotřebuji předstírat, že jsem někdo jiný, jen abych si získala lidi,“ objasnila a dodala, že nástup mezi nový kolektiv může přirozeně doprovázet jistá míra nervozity a právě otevřenost je jedním z faktorů, který pomáhá budovat v týmu důvěru.

Můžete dělat cokoli, ale ne všechno

V jakém prostředí a s jakými typy lidí se Violetě nejlépe spolupracuje? Oceňuje rozmanitost charakterů a pracovních přístupů, odmítá ale tolerovat například neupřímnost. „Kultura firmy je stanovena tím, jaké typy chování nejsou ve firmě tolerované,“ říká a dodává, že hledání společné řeči s kolegy je vždy potřeba. Zároveň ale postupem času objevila, že podobně důležité je i umět takovou snahu vzdát v situacích, kde nesoulad nemá řešení. 

„Čas není nekonečný a nemůžete dělat všechno, co chcete. Můžete dělat cokoli, ale ne všechno,“ varovala posluchače. Doba superžen je pryč, zdroje jsou omezené a nedokonalost dnes není známkou slabosti. Violeta usiluje o to být vnímána jako autentický lídr. Svěřila se, že jí vůbec nedělá problém přiznat, že něco neví, a požádat ostatní o pomoc nebo o radu. Říct „nevím“ nebo „potřebuji pomoc“ není podle ní známka slabosti, ale naopak důkaz silného postavení.

To platí i s ohledem na rovnováhu pracovního a osobního života. V práci se občas najdou chvíle, kdy je těžké udržet rovnováhu osobního života. Existují naléhavé situace, kdy pracujeme víc, než bylo v plánu. Podle šéfky Vodafonu je ale důležité vnímat své potřeby i potřeby blízkých a vzít si čas na potřebný oddech ve chvíli, kdy vysoké pracovní nasazení pomine a je to možné. „Namísto hledání rovnováhy mezi prací a osobním životem se snažím o integraci těchto dvou složek, to je přístup, který mi vyhovuje,“ vysvětlila v závěru.

V moderovaném podcastu vystoupila spolu s Violetou ještě Italka žijící také v Praze Cristina Ferrari, která působí jako Chief Underwriting Officer v zajišťovně VIG Re. Rozhovorem provázel Jaroslav Kramer.