Vyšší zastoupení žen ve vedení, rovné odměňování nebo to, aby se nemusely ženy rozhodovat mezi rodinou a kariérou. Právě to jsou závazky iniciativy Empower Her, jejímž cílem je posílení ekonomického postavení žen a rovnost pohlaví. Připojil se i Vodafone, který jde v Česku příkladem.
Iniciativa Empower Her vznikla na půdě amerického ministerstva obchodu a oficiálně odstartovala v květnu 2022. Nyní se k iniciativě připojují i evropské firmy, včetně Vodafonu Česká republika, a společnými silami chtějí dosáhnout faktické rovnosti příležitostí. To, že z pohledu práva jsou si ženy i muži rovni, totiž v praxi nemusí nutně platit.
„Ve Vodafonu je pro nás podpora iniciativy logickým krokem, který navazuje na naše dlouhodobé úsilí o maximální rovnoprávnost nejen na pracovišti. Prostřednictvím různých programů přispíváme k úspěšnému uplatnění žen v zaměstnání a rozvoji jejich talentu a máme tak rozhodně na čem stavět,“ říká Jana Vychroňová, manažerka diverzity a inkluze Vodafonu. A doplňuje: „Ženy bohužel i dnes často stojí před otázkou, zda si vybrat rodinu, nebo kariéru. To u nás ale rozhodně neplatí, snažíme se potřebám žen maximálně vyjít vstříc. Maminkám navíc dorovnáváme po dobu prvních 16 týdnů mateřské dovolené plnou mzdu a poté možnost fázovaného návratu.“
Právě k opatřením, která by měla pomoci situaci změnit, je věnována Declaration of Support for Women’s Economic Empowerment. Signatáři se jednoznačně zavazují například ke zvyšování zastoupení žen ve vedoucích pozicích, investicím do jejich kariérního růstu nebo rozvoje flexibility práce.
Jak jsou na tom ženy u nás?
Podle dat Úřadu vlády ČR dosahujeme jako Česká republika v rámci EU jednoho z nejvyšších rozdílů v míře zaměstnanosti žen a mužů. Mohou za to dlouhé výpadky žen z trhu práce z důvodu péče o děti nebo třeba starší rodiče. Stále je také velký rozdíl v průměrných mzdách mužů a žen - i v tomto ukazateli patří Česko dlouhodobě k nejhorším státům EU.
Pokud se podíváme na zastoupení žen ve vysokých byznysových pozicích, Česká republika bohužel dlouhodobě zaostává. Vodafone se ale už nyní ze statistik vymyká. Aktuálně zasedá ve vedení 40 % žen. Obdobné číslo se týká i jejich zastoupení ve středním managementu firmy, kde jsou manažerky zastoupeny ze 37 %.
Jedním z klíčů k větší rovnosti je jednoznačně možnost pracovat flexibilně. Vodafone je už nyní v tomto směru inspirací pro mnohé firmy. V květnu roku 2021 zavedl revoluční změnu – možnost pracovat na částečný úvazek pro všechny zaměstnance a zaměstnankyně, ať už se jedná o management nebo práci na prodejnách.
Prohlášení o podpoře iniciativy podepsaly Veronika Brázdilová - viceprezidentka pro firemní zákazníky a Magdaléna Wavle - viceprezidentka pro lidské zdroje.