Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

9. prosince 2020

České vánoční klasiky v novém kabátě

Nejoblíbenější vánoční pohádky dostaly nový kabát! Vodafone videotéka přináší remastery vánočních klasik, které vám zajistí kvalitní pokoukání ve 4K.

Blíží se čas Vánoc a s ním i oblíbené pohádky, ke kterým pravidelně usedáme rok co rok. Pokrok ale jde stále dopředu a kvalita starších filmů se těm novějším zkrátka nemůže rovnat. Nebo ano?

Ve Vodafone videotéce nyní najdete nové remastery starých dobrých vánočních klasik. Své oblíbené vánoční filmy si teď můžete pustit ve 4K a kochat se kvalitou, kterou v televizi nenajdete. Možná si tak dokonce všimnete několika detailů, které vám ve staré verzi unikly. Zajímá vás, které vánoční pohádky dostaly nový kabát? Máme pro vás pár tipů:

S čerty nejsou žerty

S čerty nejsou žerty je pohádka z roku 1984, při které se zaručeně dosyta nasmějete. Je dokonce tak oblíbená, že ji najdete na příčkách Česko-Slovenské filmové databáze jako 38. nejlepší film a hlášky jako „Máchale, spadlo ti to. Asi vítr,“ nebo „Jsi drzý čert,“ se tak zažily, že jsou ještě dnes častou součástí běžných konverzací.

Co jste možná nevěděli: Ve filmu je mnoho pyrotechnických triků. Ve studiích byl ale nedostatek pyrotechniků, a tak se režisér Hynek Bočan nakonec spojil s vojenskými pyrotechniky. S čerty ale nejsou žerty a s ohněm, který je neodmyslitelnou součástí mnoha scén v pekle, teprve ne. Bohužel se ho ale nepodařilo uhlídat a během natáčení došlo k požáru, takže někteří herci museli být převezeni do nemocnice a Karel Heřmánek (Lucifer) měl během natáčení propálený plášť od jisker. Po několika nehodách už byla na place vždy přítomna sanitka v pohotovosti a posílila i požární bezpečnost.

Tři oříšky pro Popelku

Co by byly Vánoce bez Popelky! Okouzlující Libuše Šafránková s Pavlem Trávníčkem zdobí naše vánoční televizní obrazovky už od roku 1973. Mnoho scén se natáčelo u hradu Moritzburg včetně slavné scény, kde Popelka utíká z plesu a cestou vytratí svůj střevíček. Kovový střevíček dodnes zdobí místní schody a vyzkoušet si ho tak může každý turista, který na hrad zavítá.

Co jste možná nevěděli: Popelka se měla původně odehrávat v létě. Filmová studia ale byla plná a tvůrcům se nechtělo čekat, než budou moci začít s natáčením. Celou pohádku tak museli do poslední scény přepsat do zimy. Zima nicméně byla opravdu třeskutá a kameramani museli natáčení často prokládat ohříváním v autobuse, aby jim kamera nezamrzla. Tento krok se ale rozhodně vyplatil, protože ještě dnes se jedná o jednu z nejoblíbenějších vánočních pohádek. Dodnes se pravidelně vysílá v Norsku, Španělsku a Spojených Arabských Emirátech.

Adéla ještě nevečeřela

Rudolfa Hrušínského najdeme také v dalším úspěšném filmu, který se často promítá na vánočních obrazovkách. Soukromý detektiv Nick Carter se vydal z New Yorku do Prahy, aby přišel na kloub případu, se kterým místní policisté nemohou pohnout. Tak začíná příběh komedie, která paroduje detektivní příběhy 20. let a zaručí vám skvělou zábavu. Snímek Adéla ještě nevečeřela z roku 1977 režíroval Oldřich Lipský a film v roce 1980 získal Saturn Award za nejlepší zahraniční film.

Co jste možná nevěděli: Fotografie komisaře Ledviny, který na ní pije pivo, zaujala ředitele jednoho českého pivovaru. Rudolf Hrušínský mu dal svolení k jejímu užití a na oplátku od něj chtěl dostat k Vánocům pivo. Pivovar ho vzal za slovo a Hrušínský nakonec dostal celý náklaďák piva. Mimochodem, Nicka Cartera měl původně hrát Robert Redford, ale česká produkce si ho nemohla dovolit zaplatit. Roli tak nakonec dostal Michal Dočolomanský, který kvůli natáčení každý den lítal z Bratislavy do Prahy.