Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

23. července 2024

Technologické trendy v roce 2024. Základem je rychlý internet

Doba se mění a tempo zrychluje. Dnes víc než kdy jindy čteme o umělé inteligenci (AI), masivním vlivu sociálních sítí, superrychlém internetu nebo internetu věcí (IoT). Ruku v ruce s nezastavitelným pokrokem přichází i otázka kyberbezpečnosti. Jaké jsou technologické trendy v roce 2024, co čekat dál a kam by se měla ubírat naše pozornost v následujícím roce?

Umělá inteligence aneb Co přináší pokrok

Umělá inteligence, jako je jazykový model ChatGPT, revolučním způsobem mění tvorbu obsahu. I když je stále nedokonalá a dělá chyby, usnadňuje lidem práci napříč profesemi. O AI slýcháme intenzivněji od začátku roku 2023. Používají ji marketéři, zákaznická podpora, lektoři i IT specialisté, ale cestu si našla i k jednotlivcům, kteří nadšeně testují její schopnosti. AI dokáže odpovídat na otázky, tvořit kreativní texty, překlady, asistovat při programování, předložit realistické vizuály, komponovat hudbu nebo třeba pomoci s excelovými tabulkami.

Společně s pokrokem ovšem přicházejí i potenciální hrozby. AI může být využita k automatizaci kybernetických útoků, vytváření pokročilých phishingových e-mailů a jiných forem sociálního inženýrství. Hrozbou jsou i deepfakes, tedy realistická falešná videa a audionahrávky, které se zneužívají k podvodům a šíření dezinformací. V letošním roce se zvyšuje počet kyberútoků na firmy i jednotlivce a tento trend bude v dalších letech ještě sílit. I z toho důvodu nepodceňujte prevenci a udržujte si v oblasti kyberbezpečnosti přehled.

Trendy a obsah na sociálních sítích. Bodují hlavně krátká videa

O vlivu sociálních sítí dnes není pochyb. V roce 2024 významné procento světové populace aktivně používá sociální sítě na denní bázi. Podle dat společnosti Smart Insightssvé účty na sociálních sítích kolem 94,2 % uživatelů internetu. Například na TikToku tráví uživatelé v průměru přes 33 hodin měsíčně, což je víc než na jiných platformách, jako je YouTube a Facebook. Průměrná denní doba strávená na sociálních médiích se liší podle věkových skupin, přičemž mladší demografické skupiny (generace Z) obvykle tráví na sítích víc času.

A jak se mění preference, co se obsahu týče? U uživatelů boduje autentický obsah, který má přidanou hodnotu a je personalizovanější (na základě jejich chování na internetu). Prim hrají krátká videa, jejichž stopáž nepřesahuje minutu, stejně jako příspěvky, které zahrnují víc prvků, například kombinaci textu, videa a audia.

Rychlejší a rozšířený 5G internet mění hru pro chytré technologie

Pátá generace mobilních sítí 5G vyniká výrazně rychlejším stahováním a nahráváním dat, širším pokrytím a stabilnějším připojením. Díky tomu se mohou zlepšovat technologie, jako je internet věcí, protože pro jeho správné fungování je nezbytné vysokorychlostní internetové připojení s nízkou latencí. 5G internet umožňuje komunikaci v reálném čase a zpracovávání velkého množství dat s minimálním zpožděním, čímž podporuje novou vlnu technologických inovací, jako jsou chytrá města, vozidla nebo zařízení propojená v rámci chytré domácnosti. Bez rychlého internetového připojení by nic z toho zkrátka nešlo.

TIP

Pořiďte si internet s rychlostí 5G domů nebo třeba na chatu.

Ilustrační obrázek: chytrá domácnost s Wi-Fi sítí

V domácnostech roste vliv IoT

V posledních letech se internet věcí (IoT) dostal i do běžných domácností, a to díky rostoucímu počtu připojitelných chytrých zařízení, která umožňují automatizaci, monitorování a ovládání spotřebičů v domácnosti. Dnes už přes internet nastavíte osvětlení, topení, klimatizaci, zapnete i vypnete bezpečnostní systémy i kuchyňské nebo úklidové spotřebiče.

TIP

Přečtete si také náš článek jak postavit chytrou domácnost.

Digitální zážitek je tu díky virtuální realitě 2.0

Virtuální realita (VR) nyní uživatelům nabízí ještě realističtější zážitky s vyšším rozlišením, lepším zvukem a rychlejší odezvou. Díky využití cloudu pro náročné výpočetní úlohy si uživatelé mohou užít vysoce kvalitní grafiku bez nutnosti investovat do drahého hardwaru. Moderní VR technologie zahrnují haptickou zpětnou vazbu, která uživatelům umožňuje fyzicky cítit virtuální objekty.

Navíc, díky pokroku v oblasti umělé inteligence, může VR nyní nabízet scénáře, které se přizpůsobují individuálním potřebám a preferencím uživatelů. To vše přispívá k tomu, že se virtuální realita stává neodmyslitelnou součástí zábavy, vzdělávání anebo medicíny. Již dnes najdeme na trhu aplikace, které napodobují reálné situace a pomáhají například ve fyzioterapii nebo psychoterapii.

TIP

Dopřejte si ještě lepší herní zážitek, streamování videí nebo chytrou domácnost se superrychlým optickým internetem.

Rozšířená realita mění online nákupy v Česku

Technologie rozšířené reality (AR) postupně zasahuje i do e-commerce. Některé společnosti svým zákazníkům poskytují jedinečný nákupní zážitek. I když vybíráte zboží online, můžete si produkty vizualizovat v reálném čase. Není tak problém vyzkoušet si před nákupem nový make-up, oblečení nebo se podívat, jestli se vám vyhlédnutá pohovka hodí do obýváku. Interaktivní zážitky zvyšují spokojenost zákazníků i prodej zboží a snižují objem vratek. Tuto technologii používá stále víc českých značek.

V následujícím roce se technologické trendy nejspíš radikálně nezmění. Společně se zdokonalováním technologií ale přichází čas věnovat víc pozornosti kyberbezpečnosti, nastavení domácí Wi-Fi, nepodceňovat potřebu dostatečně silných hesel, neotevírat podezřelé přílohy v e-mailech a chovat se obezřetněji na sociálních sítích.

Zdroj obrázků: Freepik.com