Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

27. září 2022

Vodafone Nápad roku ovládl Carebot. Umělá inteligence pomáhá lékařům najít problémy na rentgenových snímcích plic

Startupová soutěž Vodafone Nápad roku zakončila svůj patnáctý ročník, kterého se zúčastnilo celkem 136 projektů a rozdělily se ceny v hodnotě 6,5 milionu korun. Na prvním místě se umístil brněnský startup Carebot a speciální cenu Vodafone Arch Summit získala biotechnologická firma Myco.

Soutěž Vodafone Nápad roku dlouhodobě usiluje o podporu začínajících podnikatelů a mladých firem, které vyvíjejí inovativní technologie s potenciálem měnit svět k lepšímu. Letos jsme oslavili již patnáctý ročník a ten opět potvrdil, že kvalita a dosavadní úspěchy firem neustále rostou,“ říká Martin Kešner, zakladatel soutěže. 

Loňským vítězem soutěže Vodafone Nápad roku byla společnost Aireen, která používá umělou inteligenci pro posuzování diagnózy z pohledu do očí. Umí včas odhalit diabetickou retinopatii. Letos bodovala česká umělá inteligence Carebot, která opět pomáhá lékařům. Carebot je totiž něco jako třetí oko pro lékaře. Vyrostl na nápadu lépe a rychleji vidět znaky covidu, nyní pomáhá doktorům a dalším specialistům najít problémy na rentgenových snímcích hrudníku, zejména plic a během několika vteřin upozorní na různé nálezy. Do budoucna by Carebot chtěl pomáhat i u diagnóz z CT, magnetické rezonance nebo kolonoskopieKromě titulu Nápad roku 2022 získal i cenu Profinit Technologický projekt roku.

„Ve Vodafonu si uvědomujeme, že obchodní úspěch nesmí být na úkor našeho životního prostředí. Proto nás zaujala společnost Myco, která se rozhodla nahradit obtížně rozložitelný polystyren houbovým myceliem a dřevěnými pilinami,“ říká Zuzana Holá, ředitelka korporátní komunikace a udržitelného podnikání ve Vodafonu. 

Takový materiál by mohl zastoupit plasty při výrobě obalů, prvků ve stavebnictví i designových produktů. Za tento nápad si firma odnesla speciální cenu Vodafone Arch Summit, která jí umožní účast na mezinárodní technologické konferenci pro startupy Arch Summit 2023 v Lucembursku. Myco se stalo i vítězem kategorie Huawei Startup roku. 

Spojení lidí a technologií

Za svou existenci Vodafone Nápad roku přilákal 2 253 projektů, prostřednictvím soutěže bylo do projektů investováno více než 324 milionů korun a rozděleny finanční a věcné ceny ve výši 25,8 milionu korun. Porota složená ze zkušených podnikatelů, manažerů a investorů hodnotila letos 136 projektů.

Po každém ročníku jsme ve Vodafonu nadšeni z množství nápadů, které se realizují a za kterými stojí lidé a technologie. Tyto dvě zásadní esence, v jejichž spojení věříme, dokážou velké věci, a proto nám dává smysl právě tuhle soutěž podporovat,“ uvedla Barbora Kožíšková, ředitelka pro značku a komunikaci společnosti Vodafone Czech Republic.

Soutěž pro mnohé z firem bývá i odrazovým můstkem k úspěchu. Pro ty, které se probojují do semifinále je připraven tzv. Mentoring Day – den plný relevantní zpětné vazby, konzultací s odborníky, nastavení strategie dalšího růstu a networkingu. Startupy zde naváží cenné kontakty a dostanou se i k novým příležitostem. 

Platí to i pro projekty se sociálním dopadem. Akcelerační program Laboratoř Nadace Vodafone vybírá každoročně i vítěze speciální ceny s názvem Sociální startup roku. Zde mají šanci nápady, které mají díky technologické inovaci přímý a doložitelný užitek pro desítky tisíc lidí. Výhru ve výši 30 000 Kč si letos odnesla firma Kikiriki Games, která přinesla na trh mobilní hru pro nevidomé hráče s názvem To the Dragon Cave.

Vodafone díky svým technologiím pomáhá budovat digitální společnost otevřenou všem. Chceme nabídnout osobní rozvoj a lehčí život pro každého, a při tom nezapomínáme na naši planetu. Rozvoj konektivity, digitálních inovací a naše partnerství jako je třeba v soutěž Vodafone Nápad roku nám dává možnost aktivně se podílet na udržitelném rozvoji.

  • Poslechněte si zajímavý rozhovor se zakladatelem soutěže Vodafone Nápad roku Martinem Kešnerem
  • Něco více o umělé inteligenci Aireen, která vyhrála loňský ročník soutěže, se dozvíte v rozhovoru se CEO firmy Janem Hlaváčkem.
  • A nebo si pusťte rozhovor s Bobem Tetivou a dozvíte se, jak si vede jeho vítezný nápad z roku 2018 - hojekový trenažér Sense Arena.