Víte, co je to kybergrooming nebo netolismus? Speciální nové webové stránky Vodafonu přinášejí nejen slovníček pojmů, ale dávají jasné informace a návody k tomu, aby se děti mohly na internetu pohybovat bezpečně. Rodičům pomůže i mobilní aplikace.
České děti ve věku 9 až 17 let nejčastěji používají k přístupu na internet chytré telefony, 84 procent z nich denně. Vyplývá to ze studie EU Kids Online 2020. I proto se Vodafone dlouhodobě věnuje tématu Digitálního rodičovství. Stejná studie upozorňuje také na to, že 56 % českých dětí tvrdí, že s nimi rodiče nikdy nebo téměř nikdy nemluví o tom, co na internetu dělaly.
Přehledným místem, s pomocí kterého mohou nejen rodiče uvádět své děti bezpečně do digitálního světa, jsou webové stránky vodafone.cz/digitalni-rodicovstvi. Web prošel výraznou proměnou a stránky nyní přinášejí užitečné návody, nástroje pro rodiče i odborné články.
„Se začátkem prázdnin přibylo dětem volného času, proto jsme nový web spustili právě nyní. Nejde přitom o to, že by rodiče měli své děti stále kontrolovat a omezovat. Důležité jsou tři zásady: nezakazovat, nezaostávat a nezanedbávat. Děti si totiž umí se zákazy poradit a technologie často ovládají lépe než dospělí. Důležitý je hlavně zájem rodičů,“ říká Zuzana Holá, ředitelka korporátní komunikace a udržitelnosti Vodafonu.
Pomocníkem pro rodiče může být aplikace Vodafone Family Security. Ta umožňuje dát dětem volnost, a přitom vědět, že jsou v pořádku. „Dobrý digitální rodič zkrátka ví, co jeho dítě dělá on-line. Nespoléhá se na to, že pokud sedí dítě doma u telefonu nebo počítače, nemůže se mu nic stát,“ dodává Zuzana Holá.
A co se skrývá pod slovy kybergrooming nebo netolismus, popisují webové stránky Vodafone právě tady.