Magda si původně šla testing do Vodafonu jen vyzkoušet. Ale našla se v něm. Obor IT je podle ní tak široký, že v něm dokáže najít uplatnění skoro každý, ženy nevyjímaje. Stačí se nebát a prostě to zkusit.
Magdi, jak a kdy jsi začala pracovat ve Vodafonu?
Jsem tu už 8 let a začínala jsem na prodejně. Po dvou letech jsem chtěla odejít, protože už mě to moc nebavilo. Pak jsem našla inzerát, že hledají někoho na výpomoc na testing. Tak jsem tam na dva měsíce šla a nabídli mi, abych tam zůstala. Další dva roky jsem pracovala jako testerka a pak jsem přešla na pozici Test leada, kterou dělám už čtyři roky.
A co vlastně dělá tester?
Například když se připravuje nový tarif, tak my v našem testovacím prostředí ověříme, že je všechno správně aktivované, že se tarif správně účtuje a že zákazníkům i lidem na frontline správně funguje. Pak ho teprve vypustíme ven, tzv. „do produkce“.
Měla jsi blízko k takové práci, studovala jsi třeba technický obor?
Nestudovala jsem to vůbec, dělala jsem ekonomku, finance a daně. Všechno jsem se naučila v praxi. Absolvovala jsem nějaké firemní kurzy, ale když je člověk šikovný a má zdravý selský rozum, tak se to všechno sám naučí. Osobně jsem si myslela, že jsem technický antitalent a nikdy by mě nenapadlo jít do Technology. Byla to náhoda, tenkrát jsem si řekla,, že na dva měsíce vyzkouším něco nového a pak případně odejdu. A vlastně jsem se v testingu našla. Baví mě, že se pořád učím něco nového.
Takže testování může zkusit víceméně kdokoli?
Když vezmu třeba uživatelské testování, tak to dělají lidé z prodejen nebo z call center. Nikdy předtím netestovali, ale dobře znají systém. A my už je pak všechno naučíme. Potřebují vytrvalost a odolnost proti stresu. A taky zápal, už se stalo, že jsme se s jedním člověkem museli rozloučit, protože to fakt nešlo. Ale uchytil se pak někde jinde v rámci IT. Pořád říkám, že IT nabízí tak širokou škálu práce, že i když ti třeba nevyjde jedna pozice nebo se v ní nenajdeš, neznamená to, že v jiné nebudeš vynikat.
Co myslíš, že by pomohlo, aby v IT bylo více žen?
Napadá mě třeba nabídnout kurzy kódování nejen dívkám, ale i starším ženám nebo matkám. To ve Vodafonu neděláme a přijde mi to škoda. Sama jsem se nedávno zúčastnila celodenního kurzu kódování, protože jsem se chtěla naučit, jak udělat webovou stránku. A tam byly ženy v mém věku a mě napadlo, jak by bylo fajn mít třeba několikadenní školení pro ženy, podobně jako u Code Like A Girl. Aby si to vyzkoušely a viděly. Lidi obecně často váhají a rozmýšlejí, nejlepší je, to prostě zažít.
Co bys vzkázala ženám, které uvažují o práci v IT, ale zatím ji nezkusily?
Aby se nebály a věřily si. Je přirozené se něčeho bát. Ale je lepší to vyzkoušet, i kdyby to nemělo dopadnout, než nad tím stále váhat. IT má tak širokou škálu pozic, že i když jedna není ideální, je tu spousta dalších. Když nechceš psát kód nebo jít do systémů, je tu skvělá pozice release koordinátora, který dělá plány na testování na několik měsíců dopředu. Anebo můžeš dělat demand manažera analytika, což je vlastně člověk, který ti píše zadání. A máš různé typy těch zadání, takže můžeš začít na těch menších a propracovat se k větším projektům.
V IT je chronický nedostatek lidí, takže šance asi je, i když zkušenosti chybí.
Samozřejmě záleží na pozici a taky na manažerovi, jestli tam chce takového člověka a jestli mu chce dát šanci. Protože je jasné, že se mu bude muset ze začátku víc věnovat. Ale jak řekl náš generální ředitel Petr Dvořák, kterého jsme měli jako hosta na jednom setkání, nemáme se toho bát. Tenkrát se tam řešilo, že muž se přihlásí na pozici, u které splňuje jeden požadavek a žena se nepřihlásí, ani když těch požadavků splňuje několik. Jednoduše si myslí, že na tu pozici nebude stačit. Petr říkal, abychom to stále zkoušely. A hlavně, když nás někdo doporučí na nějakou pozici, i když jsme o ní neuvažovaly, tak to máme brát tak, že ten člověk nám věří a počítá s tím, že se to všechno doučíme. Prostě do toho jít.