Jak vypadá typický „ajťák“? Představy mohou být různé, ale většinou mají jednoho společného jmenovatele. Typický programátor, kodér nebo softwarový inženýr, bývá zpravidla muž. Vodafone pomáhá mladým dívkám tyto stereotypy bořit. Na čtyřdenním workshopu si mohou náctiletá děvčata zdarma vyzkoušet, jak na kódování, a pro některé z nich to dokonce znamená i start jejich budoucí kariéry.
O šanci vyzkoušet si kódování a programování na vlastní kůži se sedmnáctiletá gymnazistka Sabina dozvěděla od svého učitele. S přihláškou do programu Code like a girl neotálela. “Myslím, že IT informace využije dnes téměř každý bez ohledu na to, v jakém pracuje oboru. Moje původní představa byla, že půjdu na uměleckou vysokou školu a pak budu na volné noze. Není lepší si sám vytvořit webové stránky, než za ně draze platit někomu cizímu?,“ ptá se.
Do kurzu se přihlásila, aniž by měla s kódováním jakékoliv předchozí zkušenosti. Příjemně ji překvapil přístup lektorů, kteří se děvčatům věnovali individuálně a dokázali každé z nich přiblížit přesně tu oblast, která pro ně byla v tu chvíli nejdůležitější. Ve dvojicích pracovaly i na praktických úkolech, navrhovaly například interaktivní turistickou mapu. „Už nemám pocit, že je kódování něco extrémně složitého, a rozhodně si nemyslím, že by holky měly oproti klukům v téhle oblasti nějakou zásadní nevýhodu,“ říká Sabina.
Statistiky ukazují, že práce v technologiích je stále mužskou doménou. V EU tvoří zastoupení mužů v IT oborech 83 %, v České republice pak dokonce 89 %. Pohled do historie přitom nabízí zcela jiný obrázek. V bývalém Československu pracovalo v osmdesátých letech v IT sektoru zhruba 37 % žen a také první programátorky byly ženy. Vůbec první známý počítačový algoritmus v historii navrhla a napsala Britka Ada Lovelace.
Podle expertů je jednou z možných příčin nerovnováhy v zastoupení mužů a žen v IT všeobecný stereotyp, že právě pro technické obory jsou muži talentovanější. Ani rodiče do jisté doby nevnímali možnost, že by dívky mohly chodit na průmyslové a obecně techničtěji zaměřené školy. Řadu žen také může odrazovat práce v čistě mužském kolektivu, a pravdou je, že skloubit náročnou práci s péčí o děti pro ně bývá složitější, než pro muže.
V soukromém sektoru se ale už nyní rodí iniciativy, které o podporu žen nejen v technologiích, ale také obecně manažerských pozicích, usilují. Ve Vodafonu je to například speciální mentoringový program Equilibrium, který funguje pod hlavičkou Britské obchodní komory, a všechny pracovní pozice také nabízí i na částečný úvazek. Inspirativní ženy z firmy mají na centrále v pražských Stodůlkách i svou vlastní zeď slávy. „Žena si často netroufá přijmout manažerskou pozici, protože má obavu, jestli to všechno zvládne. Proto chceme ukazovat příběhy jiných žen, které se toho nebály. Zeď je pro nás důležitá právě v té symbolice, aby si každá žena, která kolem ní projde, řekla: jde to, tady můžu vyniknout, tady lze skloubit rodinu a kariéru dohromady,“ říká generální ředitel Vodafonu Petr Dvořák.
Pro mladé dívky, které jsou teprve na startu svých kariér, může i zdánlivá maličkost, jako je workshop zaměřený na kódování, znamenat přelom. Například studentka Katka si díky Code like a girl vybrala střední školu se zaměřením na informatiku a ve volném čase vyrábí webové stránky pro svého tátu, což by bez znalostí z workshopu trvalo o dost déle. Absolvovala ho dokonce dvakrát, poprvé v 8. třídě, kdy neměla jasno v tom, kterým směrem se vydat po základní škole. „Před prvním workshopem jsem nevěděla, co od něj očekávat, ale ten týden změnil můj pohled na budoucí život. Rozhodla jsem se informatice věnovat profesionálně a doufám, že se mi to splní,“ říká Katka. Kariérní plány se změnily i u Sabiny. Místo umělecké školy nakonec míří na přírodovědný univerzitní obor, základy kódování ale hodlá využít ve svém osobním životě.
Dívky budou mít ve Vodafonu dveře otevřené i poté, co dostudují. Firma dává dlouhodobě prostor talentovaným absolventům, a to i těm, kteří ještě přesně nevědí, čemu by se v životě chtěli věnovat. V rámci programu Discover nabízí mladým lidem, aby si vyzkoušeli práci v různých odděleních a teprve poté se rozhodli, kde zakotví. A pokud mají zájem o témata spojená s technologiemi, třeba na základě zkušenosti s workshopem Code like a girl, mohou se přihlásit do dvouletého tréninkového programu IT Trainee & Development a stát se „ajťákem“ z povolání.
Zaujal vás kurz Code like a Girl? Přihlášení je možné zde.