Málokdo si dnes dokáže představit své každodenní fungování bez spolehlivého internetu a mobilního signálu. Ve venkovských oblastech to platí dvojnásob. V situaci, kdy 42 % Evropanů postrádá základní digitální dovednosti a 37 % pracujících lidí patří mezi digitálně negramotné, přináší budování sítí nové generace na venkově zcela nové možnosti nejen pro samotné občany, ale také místní firmy a průmyslové podniky.
Naopak velký problém nastává v případě, že stabilní digitální infrastruktura chybí. Venkovské regiony jsou obzvláště zranitelné vůči pandemii COVID-19 v důsledku méně diverzifikované ekonomiky, méně pracovníků, kteří mohou pracovat z domova, nižších příjmů a míře úspor a nedostatečných zdravotnických služeb.
Příležitost pro Evropu
Zlepšení pokrytí sítí nové generace ve venkovských oblastech by mohlo pomoci přetvořit venkovské ekonomiky tím, že jim umožní práci na dálku, čímž přilákají více dobře placených pracovníků, kteří dříve museli žít v městských oblastech, a pomohou tak překonat digitální propast.
Rozšíření pokrytí LTE ve venkovských oblastech za účelem zajištění 99% dostupnosti v každém členském státě EU by mohlo přinést:
- kumulativní nárůst HDP ve výši 192 miliard eur v příštím desetiletí
- 340 000 pracovních míst navíc do roku 2030
Jelikož se mobilní připojení zavádí ve venkovských oblastech po celé Evropě, měla by digitální a zelená transformace jít ruku v ruce. Příkladem je rozmístění větrných turbín na věžích, které umožňují decentralizovanou dodávku energie pro mobilní sítě. V Německu se start-up Mowea spojil s Vantage Towers a nainstaloval mikroturbíny do pilotního prostoru na věži. Jedna sada osmi turbín dokáže snížit emise oxidu uhličitého o 3 200 kg ročně.
Podívejte se, jaké další příležitosti přináší sítě nové generace v regionech, a jak vyřešilo problém digitalizace venkova Německo a Spojené království