IoT Future Hub vyhrál chytrý glukometr pro diabetiky XGLU
Nejlepším evropským projektem využívajícím internet věcí je český glukometr pro diabetiky XGLU. V soutěžní části akcelerátoru IoT Future Hub o tom rozhodla porota složená ze zástupců Vodafonu a kapitálového fondu J&T Ventures. Kromě finanční výhry v hodnotě 100 tisíc korun a pozornosti investorů získá XGLU především možnost dalšího rozvoje a spolupráce s Vodafonem.
„Do IoT Future Hubu se přihlásila bezmála stovka startupů z celé Evropy. Nakonec jsme z nich vybrali šest nejzajímavějších, které jsme pozvali do Prahy, aby mohly projít naším mentoringem a nakonec se ucházely o výhru a pozornost Vodafonu a investorů,” říká Martin Kešner z organizačního týmu Vodafone Nápad roku, který se na organizaci IoT Future Hubu podílí.
„Technologie internetu věcí považujeme za strategickou oblast s ohromným potenciálem. Do výrobního procesu nebo do podnikání vůbec ji dnes zavádí dvakrát takové množství firem, než tomu bylo před pěti lety. Proto jsme se letos vedle podpory startupové soutěže Vodafone Nápad roku rozhodli uspořádat ještě akcelerátor IoT Future Hub, který je určený výhradně pro projekty zaměřené na využití internetu věcí,“ říká Milan Zíka, viceprezident pro technologie Vodafonu. A doplňuje: „Všechny tři oceněné projekty mají veliký byznys potenciál a já věřím, že je spolupráce s Vodafonem posune minimálně o několik kroků dopředu.“
Nejvyšší ocenění si odnesl český startup XGLU. Glukometr velikosti kreditní karty, který naměřená data posílá do cloudu. Kontrolovat hladinu cukru v krvi na svém smartphonu mohou nejen sami diabetici, ale na dálku také jejich příbuzní, rodiče nebo pečovatelé. Jde o promyšlený nápad, který pomáhá chránit lidské zdraví. „Technologie Vodafonu umožňuje naplno využít potenciál našeho produktu a skutečně vzdáleně informovat o hladině cukru nemocného. Úspěch v soutěži nám pomůže rychleji dostat tuto technologii mezi lidi, což nás velice těší,“ říká k vítězství v soutěži Jiří Štráberger, CEO XGLU.
Druhé místo porota udělila španělskému startupu Thinger.io, což je open source platforma, kterou může každý, ať už nadšenec nebo firma, využít pro napojení svých zařízení k internetu věcí. Vzhledem k tomu, že Thinger dokáže propojit všechno bez ohledu na typ nebo systém, ho už teď využívá okolo 40 tisíc zařízení.
Třetí příčka patřila portugalskému projektu Farmcloud, který poskytuje IoT řešení do farem a zemědělských zařízení zabývajících se pěstováním rostlin a chovem zvířat. Díky různým čidlům mohou majitelé a správci farem přes cloud monitorovat a ovládat své hospodářství, aby v něm fungovalo vše správně.
O Vodafone Czech Republic
Vodafone Czech Republic je od roku 2005 součástí jedné z největších telekomunikačních skupin na světě Vodafone Group. V České republice poskytuje služby více než třem milionům zákazníků. Od roku 2007 přináší Vodafone komplexní telekomunikační služby pro firemní zákazníky prostřednictvím řešení Vodafone OneNet a nyní provozuje více než milion firemních SIM karet. O rok později Vodafone představil Turbo Internet a začal rychlým mobilním internetem pokrývat venkov a menší města. V současnosti nabízí nejrychlejší a nejrozšířenější síť mobilního internetu na tuzemském trhu. Aktuálně se Vodafone soustředí na rozšiřování LTE do všech koutů České republiky. V souladu s principy udržitelného podnikání se Vodafone začátkem roku 2015 přestěhoval do nové, ekologické centrály ve Stodůlkách. Jeho Nadace Vodafone již rozdělila více než 195 milionů korun. Za 12 let od svého založení se dostala na přední místa v hodnocení firemních nadací. Patří mezi nejdůležitější podporovatele a investory do technologických sociálních inovací, které zlepšují život společnosti a znevýhodněných skupin. Více informaci na www.vodafone.cz