2. října 2024
Škodí dospívajícím technologie? Závěry vědců z Masarykovy univerzity leckoho zřejmě překvapí
Shrnující výsledky série hned 11 studií a roků práce představili vědci z Masarykovy univerzity. Hledali odpovědi například na otázky, jestli používání mobilního telefonu zhoršuje náladu u mladistvých, co přináší hraní násilných videoher nebo zda ideály krásy prezentované na sociálních sítích ovlivňují vnímání vlastního těla.
„V posledních letech se mezi vědci i veřejností intenzivně diskutuje o vlivu používání smartphonů, sociálních sítí a dalších nových komunikačních technologií na život a duševní zdraví dospívajících. Často narážíme na jednostranná vyjádření zdůrazňující hlavně negativní dopady, jak ze strany novinářů, tak i těch, kteří se prezentují jako odborníci na toto téma. Tyto postoje ale často neodpovídají stavu současného vědeckého poznání a mohou přinést více škody než užitku,“ stojí v úvodu publikace nazvané Škodí dospívajícím technologie? Zjištění 11 studií o kauzálních dopadech na wellbeing. Ta se pokusila dopady technologií na mladé lidi zmapovat.
Členové Interdisciplinárního týmu pro výzkum internetu a společnosti (IRTIS) brněnské Masarykovy univerzity použili při své práci i experimenty a dětem se také na dálku „dívali do mobilů“. „Přes 200 českých adolescentů ve věku 13 až 17 let si nainstalovalo mobilní aplikaci IRTIS na své vlastní mobilní telefony a aplikace sbírala data o používání mobilů a několikrát denně odesílala účastníkům krátké dotazníky,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu profesor David Šmahel. Studii přitom schválila Etická komise Masarykovy univerzity a účast v ní byla podmíněna podepsáním informovaného souhlasu dítětem i jeho zákonným zástupcem.
Negativní vliv mobilů na spánek dospívajících se nepotvrdil
Jedna z 11 studií se věnovala vlivu používání digitálních technologií na spánek. Výzkum nenašel důkazy, že by používání mobilů před spaním vedlo ke dramatickému zhoršení spánku. Studie dokonce ukázala, že ve dnech, kdy adolescenti používali telefony před spaním více, než je pro ně obvyklé, chodili spát dříve a spali déle. „Je to celkem překvapivé zjištění, které naznačuje, že v některých případech chytré mobilní telefony mohou fungovat jako pomocník pro navození spánku. Ovšem tyto zjištěné kauzální účinky byly spíše malé,“ říká profesor Šmahel.
Proto vědci došli k závěru, že souvislost mezi používáním chytrých telefonů a spánkem dospívajících je komplexnější a není tak škodlivá, jak tvrdily některé dřívější výzkumy.
Studie zjistila zároveň, že nepříznivý vliv na spánek souvisí s večerním používáním jiných digitálních médií, jako jsou velké televizní nebo počítačové obrazovky.
Hraní násilných videoher neovlivňuje agresivitu
Platí, že násilné videohry mají škodlivý vliv na mládež a že kvůli takovým hrám roste u dětí agresivita? To zkoumala další z 11 studií a podle ní takové tvrzení neplatí. Nárůst nebo pokles v hraní násilných videoher oproti běžnému stavu v provedených měřeních nezvyšoval, ani nesnižoval empatii nebo agresivitu u dospívajících.
Vědci došli také k závěru, že „zatímco agresivnější jedinci hrají více násilných videoher, samotné hraní násilných videoher neovlivňuje agresivitu“.
S mobilem skončí mladí v depresi?
Jiná část výzkumu zjišťovala, jaký vliv má používání mobilních telefonů na psychologický wellbeing nebo zkrátka náladu. Ukázalo se, nárůst času (proti obvyklé míře) stráveného na mobilu na sociálních sítích vedl ke zhoršení pozitivní nálady a zvýšení negativní nálady dospívajících. Efekt byl ale velmi slabý.
Na rozdíl od sociálních sítí studie nenašla žádný dopad zábavních aplikací na mobilu, jako je sledování videí a hraní her, na náladu dospívajících.
Platí, že kvůli sítím nemají rádi vlastní tělo?
Jak ideály krásy na sociálních sítích ovlivňují vnímání vlastního těla u dospívajících lidí? Výzkumníci z Masarykovy univerzity potvrdili, že tohle téma skutečně mladí lidé řeší.
„Naše výsledky ukázaly, že pozitivní komentáře chválící ideály krásy na sociálních sítích mohou zvyšovat nespokojenost s vlastním tělem dospívajících,“ stojí v jednom ze závěrů. Týká se přitom jak dívek, tak i chlapců.
Pozor na „morální paniku“
Podle profesora Davida Šmahela a jeho kolegů soubor studií ilustroval, že navzdory „zjednodušujícím výkladům a morálním panikám“ dopad technologií na mladé lidi zdaleka není jednoznačný.
„Dopady moderních technologií na dospívající lidi se liší podle způsobu používání těchto technologií. Používání technologií může mít pozitivní, negativní nebo dokonce žádný vliv na wellbeing, záleží na způsobu používání a dalších individuálních vlastnostech dospívajících lidí,“ říká David Šmahel.
Výsledky všech 11 studií jsou přehledně a zdarma k dispozici na stránkách IRTIS.