Martin Kožíšek ze sdružení CZ.NIC se rizikovému chování na internetu věnuje od roku 2006, kdy stál u zrodu sociálních sítí Lidé.cz a Spolužáci.cz. S Martinem jsme si v ranní show ve Vodafonu povídali o tom, jaké nástrahy na děti v online prostředí číhají a že největší současnou hrozbou nejsou tiktokové výzvy nebo internetoví predátoři, ale králičí nory, do kterých člověk spadne, ani neví jak.
Martine, jak často a v jaké formě zažívají děti na internetu šikanu?
Když se zeptáte dětí, jestli zažily kyberšikanu, tak vám zhruba půlka odpoví, že ano. A tohle číslo se v průběhu let moc nemění. Kyberšikana není jenom nadávání nebo sdílení obrázků a videí, ale má celou řadu projevů. Dá se proti tomuCo je podle vás v současné době největší problém v online prostředí?A po nějaké době si řeknete, že byste chtěli vidět něco jiného. Tak začnete třeba pod videa dávat dislike. Síť je z toho zmatená a snaží se najít podobný obsah, který bude mít podobné hashtagy, ale nebude třeba tak virální. A najednou se dostanete k týraným zvířatům. A když ani tohle nezabere, tak vám ukáže ten nejdrastičtější obsah – týraná, mrtvá zvířata. A právě to je králičí nora a když se do ní dostanete, tak už z ní jen tak nevylezete.
Dítě v téhle situaci může vidět násilný obsah, který pro něj může být zásadní, a může z něj mít psychické problémy. Jsou případy, kdy se děti na základě obsahu, který viděly, pokusily zabít. Řešily třeba rozchod a sociální síť jim poradila, že je dobré se zabít, aby už je rozchod netrápil.
Mají podle vás smysl rodičovské zámky nebo zákazy?
Představte si, že je vám 13 a někdo vám zakáže jít ven nebo si číst knížky. Tak co uděláte? Buď vylezete oknem nebo si najdete jinou cestu, jak se dostat ven. Ve chvíli, kdy zakážete dítěti wifinu nebo telefon, tak dítě přijde do školy, spolužáci mu půjčí zařízení, je tam jiná síť, můžou si sdílet data. Takže nezakazovat, spíš vysvětlovat.
U malých dětí do 6 nebo 7 let rodičovské zámky smysl mají. Šance, že dítě v tomhle věku kontaktuje predátor a dítě s ním bude aktivně komunikovat, je skoro nulová. Dokud dítě neumí dostatečně samo dobře psát a vnímat text, riziko mu nehrozí. To spíš stáhne nějaký škodlivý software. A rodičovský zámek vám pomůže nastavit, které služby může používat – YouTube Kids, dětské verze různých stránek. Starší děti ale vždycky najdou možnost, jak ten zámek obejít.
Jak s dětmi o tom, co sledují na internetu, mluvit? A jak třeba zjistit, že něco není v pořádku?
Když dítě dospívá, tak odsekává, zavírá se v pokoji, nechce se s vámi bavit. Takže nedokážete úplně dobře rozlišit, jestli má problém nebo je to pubertou. Když sedíte společně u jídla, tak se třeba A dítě vám to rádo ukáže a vy se pak můžete nenápadně ptát, na jaká videa se kouká, koho sleduje, co mu přijde fajn a na co by se třeba nikdo nedívalo. A když nebudete vědět, jak se teenagera zeptat, jestli si třeba s někým posílá nahý fotky, tak si pusťte dokument nebo film s tímhle tématem a bavte se s ním o tom.
A jak dostat dítě od počítače?
Zkuste mu ukázat, že venku je taky pěkná grafika. Vytáhněte ho do muzea, na sport, vezměte na výlet. Možná bude nejdřív brblat na gauči, ale pak se mu venku bude líbit. Čas na počítači bych mu neomezoval, bychom je dětem měli výrazně omezovat. Ale zajímejte se o to, co hrají, protože některé hry mají věkové omezení, které tam není úplně zbytečně.