Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

27. ledna 2022

Vodafone a Ford zavedením privátní sítě 5G převratně mění výrobní procesy

Odhadovaná doba čtení 4 minuty

5G síť Vodafone Business od základu proměňuje výrobní procesy závodu E:PrimE (Elektrifikované hnací ústrojí ve strojírenské výrobě) automobilky Ford v Duntonu ve Velké Británii.

  • Vysokorychlostní mobilní privátní síť (MPN) 5G s nízkou latencí umožňuje vysoce zabezpečené ukládání dat, jejich plnou suverenitu, nezávislou kontrolu v reálném čase, analýzu a odbornou vzdálenou podporu.
  • Pouze technologie 5G umožňuje zpracovávat data generovaná během svařování elektrických baterií v reálném čase.
  • MPN 5G od Vodafonu zároveň zvyšuje pružnost operací, neboť Fordu umožňuje snáze přenastavit výrobní linky.
  • Tato 5G síť již získala dvě ocenění – za Nejlepší průmyslové nasazení od 5G Week Awards a za Nejlepší inovaci operátora 5G sítí na Glotel Awards 2020.

Mobilní privátní síť (MPN) 5G od Vodafonu umožnuje bezpečné ukládání dat a provádění analýz v reálném čase, což znamená řadu revolučních změn pro mnoho výrobních procesů. Například výroba motoru a baterie elektromobilu značky Ford vyžaduje přibližně 1 000 svarů a může generovat až 500 000 údajů za minutu.

Širokopásmová a extrémně nízká latence MPN 5G je přímo šitá na míru důležitým operacím Fordu a pomáhá tak urychlit montáž, zvýšit přesnost a posílit efektivitu továrny. Síť zároveň doplňuje stávající a již používané technologie, které optimalizují spolupráci mezi lidmi, dodavateli a využívání dalších zdrojů.

 

S 5G je Ford flexibilnější než kdy dřív

MPN 5G od Vodafone Business se přizpůsobuje okamžitým potřebám společnosti, což jí dává větší úroveň kontroly a svobody. Právě tyto schopnosti jsou pro firmu s dalším rozvojem automobilového průmyslu stále významnější.

„Vybavení je většinou nemobilní a napevno zapojené,“ vysvětluje Chris White ze společnosti Ford, který je vedoucím projektu 5GEM (konsorcium osmi organizací, které zkoumají možnosti 5G v průmyslu). „Do budoucna potřebujeme flexibilnější zařízení, abychom mohli rychle měnit jeho nastavení, protože například auta se budou mnohem více uzpůsobovat konkrétním požadavkům zákazníka.“

Vysokokapacitní 5G síť Vodafonu a schopnost – podle Whiteových slov – „dostat data tam, kde je potřebujeme,“ otevírá i další možnosti. V první řadě 5G síť přinese řadu změn do výrobního procesu elektrických baterií. Ty se mohou týkat například stále se opakujících úkolů mobilních robotů a automaticky řízených vozíků (AGV), systémů umělé inteligence (AI) sledujících a provádějících prediktivní údržbu a specialistů, kteří budou moci asistovat přes vzdálený přístup za využití rozšířené reality.

 

Vyšší bezpečnost

V průmyslu, kde je každá ztracená vteřina drahá, může být konkurenční výhodou i bezpečnost.

Ford dokáže díky své privátní síti zaručit ochranu před úniky dat, což mu dává plnou a nezávislou kontrolu nad zásadními aspekty v jeho výrobních procesech. Efektivnější provoz a rychlejší výroba v elektromobilových závodech nejenže prospívá obchodu, ale představuje také významný krok vpřed v boji za snížení uhlíkových emisí a zpomalení globálního oteplování.

Nahlédněte do Digitální budoucnosti

Jak daleko jsou české firmy v digitální transformaci, jaké technologie umožňují automatizaci výroby, a jak digitalizace přispívá k udržitelnému rozvoji firem?

Zjistit více