Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

24. února 2021

NB-IoT: Co všechno stojí za sítí, která dělá z obyčejné budovy chytrou

Odhadovaná doba čtení 4 minuty

NB-IoT (narrow band) je speciální úzkopásmová síť, která slouží pro přenos dat. Právě na ní stojí internet věcí (IoT). S narrow bandem se mohou všechna vaše chytrá zařízení včetně nejrůznějších senzorů připojit k síti, ať už jsou kdekoli. Informace o vašem nákladu, situaci ve výrobě nebo třeba obsazenosti kanceláře či parkoviště tak máte doslova v kapse. Vodafone se snaží své technologie neustále posouvat dál a NB-IoT není výjimkou. Víte, co všechno se v oblasti NB-IoT událo v roce 2020?

Co je NB-IoT

Síť NB-IoT je zkratkou pro Narrow Band Internet of Things, tedy mobilní rádiovou síť standardizovanou stejným způsobem jako například sítě GSM, 3G, 4G a nově 5G, jehož je standardní součástí.

NB-IoT je síť speciálně navržena pro připojení zařízení, především různých IoT senzorů. Mezi ty nejčastěji patří senzory teploty, vlhkosti, odečtu stavů vodoměrů, plynoměrů, elektroměrů nebo senzory, které měří obsazenost parkoviště nebo pracovních míst.

Senzory se často využívají i na těžko přístupných místech bez elektrické sítě nebo s nedostatečným signálem. Proto je síť NB-IoT uzpůsobena tak, aby zajistila celoplošné pokrytí i uvnitř budov a bez problémů pronikla i do suterénů nebo šachet, kde nenajdete ani standardní 2G GSM síť. Díky tomu můžeme říct, že Vodafone v České republice pokrývá prakticky celé území včetně vnitřních prostor budov.

 

Tip: Zajímá vás, jaké pokrytí je dostupné ve vaší lokalitě? Ověřte si ho na mapě pokrytí.

 

NB-IoT je celosvětově standardizovanou sítí včetně roamingu mezi jednotlivými operátory. Síť je provozována v licencovaném pásmu bez hrozby rušení a nenadálých výpadků. Technologie NB-IoT je navíc navržena tak, aby byla energeticky nenáročná, takže zařízení vydrží opravdu dlouho a to až 10 let bez výměny baterie.

Evoluce NB-IoT ve Vodafonu: Od prvního testování po vyladěné senzory

Vodafone spustil síť NB-IoT do testovacího provozu na konci roku 2017. Už tehdy bylo jednorázově pokryto prakticky celé území ČR díky využití stávajících 4G základnových stanic k šíření signálu sítě.

Klíčovou oblastí je dostupnost koncových zařízení, tedy zmíněných senzorů. Jelikož NB-IoT byla zcela novou sítí s novým radiovým standardem, senzory pro tuto síť zpočátku vůbec nebyly dostupné. Tehdejší senzory, které využívaly většinou sítě 2G (GSM), vyžadovaly úplný redesign. Především proto, že šlo o docela nové typy radiových modulů pro NB-IoT a také odladění všech stavů, které jsou specifické pro síť NB-IoT. Dosud s nimi nebyla zkušenost z jiných sítí LPWA (Low Power Wide Area), jako jsou LORA a Sigfox.

Ze zpětné vazby našich partnerů, výrobců hardware senzorů, rychle vyplynulo, že síť NB-IoT je pro ně nejlepší volbou ze všech tehdy dostupných konkurenčních LPWA sítí v České republice.

Vodafone chce dlouhodobě podporovat své partnery na jejich cestě k vývoji kvalitních senzorů. Proto v rámci Vodafonu vznikla skupina inženýrů, která se primárně zabývá testováním vzorků senzorů před jejich uvedením na trh. Hlavním cílem tohoto testování je ověření funkčnosti a výdrže baterie vzorku hardware senzoru na síti NB-IoT, a to nejenom ve standardním provozním režimu. Technici simulují různé podmínky provozu senzoru včetně špatných podmínek pokrytí, simulovaných poruch na síti a registraci SIM karty sensoru k síti.

Díky letitým zkušenostem technici Vodafonu dokážou nasimulovat všechny dosud známé mimořádné události a doporučit tak příslušné úpravy vzorků jak na úrovni hardwaru, tak i firmwaru senzoru.

Testování má klíčový význam pro výrobu kvalitních senzorů, protože je mnohdy nelze jednoduše vyměnit v případě závady nebo vybití baterie. Hlavním důvodem je především skutečnost, že senzory jsou mnohdy instalovány v odlehlých a těžko přístupných lokalitách.

V dnešní době má Vodafone nejen vyspělou síť, pokročilé metody testování a poradenství partnerům, kteří vyvíjejí konkrétní aplikace pro sítě NB-IoT. Má také vlastní služby pod značkou Vodafonu, které sítě NB-IoT využívají pro svůj provoz. Mezi tyto produkty patří například Vodafone Chytrá budova, Vodafone Chytré parkování nebo Vodafone Univerzální senzor. O chytré budově si můžete více přečíst v rozhovoru s Vítem Kiderym, Facility & Property Managerem společnosti Vodafone.

Budoucnost sítě NB-IoT nejen ve Vodafonu

Obecně jsou LPWA sítě standardu NB-IoT a LTE-M součástí standardů 5G, které jsou teprve na začátku svého životního cyklu. Očekává se proto, že budou operátory celosvětově provozovány ještě velmi dlouho.

Očekáváním a záměrem společnosti Vodafone (a celého mobilního telekomunikačního odvětví) je podpora těchto nových standardů po dobu více než 10 let s ohledem na platnost přídělů frekvencí pro tyto účely od Českého telekomunikačního úřadu. Pro srovnání například 3G, které je nyní vyřazováno nejrychleji, dnes existuje více než 15 let a 2G (GSM) v ČR existuje od roku 1996 a je stále v provozu.

Záměrem a plánem Vodafonu je udržovat síť NB-IoT plně kompatibilní s aktuálními standardy a zajistit zpětnou kompatibilitu s novými verzemi sítě NB-IoT, které se v budoucnu objeví. V této oblasti proto Vodafone aktivně spolupracuje se standardizačními orgány.

V současnosti je také intenzivně rozvíjen roaming v rámci sítí NB-IoT. Ten je důležitý například pro to, aby jednotlivé senzory mohly být vyráběny v České republice a dál distribuovány do zemí s aktivními sítěmi NB-IoT po celém světě.

Zajímá vás NB-IoT a jak může internet věcí pomoci také vaší firmě? Sjednejte si schůzku s Vodafone obchodním zástupcem nebo si přečtěte více o nabídce startovacího balíčku na Vodafone NB-IoT.

Zobrazit další související témata

Zaujalo vás zlepšení výkonu a snížení nákladů pomocí IoT?

Více o IoT