Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

15. září 2020

Internet věcí vám pomůže dodržet social distancing

Odhadovaná doba čtení 3 minuty

Takzvaný internet věcí (IoT), ve kterém spolu díky online propojení mohou komunikovat čidla, nejrůznější zařízení a stroje, je dobrým pomocníkem i v současném boji proti šíření koronaviru. „V naší firmě máme senzory na pracovních místech a dostáváme tak reálná data o vytíženosti kanceláří,“ říká Viktoria Korabelniková, IoT Country Sales Manager společnosti Vodafone Business. Zároveň ale dodává, že senzory neznamenají „špehování“, protože ve Vodafonu funguje flexi office – zaměstnanci nemají stálá pracovní místa, ale prostor využívají podle aktuální potřeby a židle nepatří konkrétnímu pracovníkovi.

Viktoria Korabelniková

Viktoria Korabelniková, IoT Country Sales Manager Vodafone Business

Poslední dobou se můžeme setkat s pojmem social distancing. Můžete nám přiblížit, co přesně znamená?

Social distancing jsou pravidla kontaktu lidí stanovená v souvislosti s pandemií viru COVID-19. Jde hlavně o omezení sociálního kontaktu, dodržení bezpečných vzdáleností mezi lidmi a nošení ochranných pomůcek, například roušek.

Jak zvládáte současnou situaci ve Vodafonu?

Respektujeme vládní nařízení, a proto žádáme, aby se v našich kancelářích a prodejnách nosily ochranné pomůcky, mimo jiné roušky, a aby se dodržovala i další hygienická opatření. Zaměstnance žádáme, aby nebyli v kanceláři déle, než je nutné. Kapacitu obsazenosti budovy máme sníženu a podle aktuální situace s ní pracujeme. Používáme aplikaci pro rezervaci pracovních míst, která nám umožňuje dodržení bezpečné vzdálenosti od ostatních kolegů. A samozřejmě podporujeme práci z domova.

Nabízíte nějaké řešení i svým zákazníkům?

Ano, můžeme s tím výrazně pomoci. Naše služba Vodafone Chytrá budova, která funguje na bázi IoT, pomáhá firmám dodržovat social distancing. Jedná se o omezení sociálního kontaktu a dodržení bezpečných vzdáleností mezi lidmi, tedy snížení kapacity například kanceláří a zasedacích místností.

Jak služba Chytrá budova vlastně funguje?

Základem je rezervační systém. Přes mobilní aplikaci si rezervujete místo a v aplikaci je nastaven limit maximální obsazenosti. Další funkcí je Realtime social distancing. Pomocí senzorů umístěných pod pracovní deskou je znám přesný čas, kdy bylo konkrétní pracovní místo obsazeno a vzdálenost mezi pracovníky. Součástí je i funkce Workplace occupancy, kde na základě reportu zjistíme, zda je nastavená vytíženost dodržována, a to při dělení na například patra nebo jednotlivá oddělení.

Umí Chytrá budova i něco dalšího?

Ano, jsou to statistiky vytíženosti jednotlivých míst a tím dodržování social distancingu. Lze získat i údaje o jednotlivých lidech, kteří si na dané období rezervovali místa, samozřejmě v rámci dodržování pravidel GDPR. Takže lze získat informaci, zda se mohli dva konkrétní lidé ve společných prostorách potkat. V případě, že jsou nastavená pravidla porušována, může společnost učinit nápravná opatření.

Umí služba pomoci i s parkováním vozů zaměstnanců?

Stejně jako pracovní místa umí služba monitorovat a rezervovat také místa k parkování na parkovištích firem. Zejména v této době, kdy se mnohá z nich otevřela i soukromým automobilům, je to významný pomocník v řízení vytížení parkoviště, tak aby všichni zaměstnanci našli v daný den své místo.

Co se stane, když si někdo rezervaci neudělá a do kanceláře přesto přijde?

Ze senzorů pracovních míst zná zákazník reálná data o vytíženosti. Doplňkem může být senzor měření kvality vzduchu. Například při zvýšení CO2 nad určitou hranici nebo zvýšení vlhkosti se dá předpokládat více lidí v určitém prostoru a následně přijmout opatření.

Znamená to, že tento senzor může pomoci třeba při kontrole kvality pracovního prostředí?

Ano, umí v daném prostření měřit teplotu, vlhkost, hladinu CO2 a z vyhodnocení statistik lze stanovit podmínky. V případě, že například hygienické stanice vydají doporučení na vlhkost a teplotu vzduchu, aby se koronavirus šířil co nejobtížněji, tento senzor tyto doporučené hodnoty sleduje a pomůže společnostem s jejich dodržením.

Dá se tato služba nějak využít, až omezení ohledně koronaviru pominou? Vyplatí se to firmě i do budoucna?

Je to sice investice, ale do budoucna se vyplatí, protože pomáháte chránit zdraví zaměstnanců, kteří mohou nadále vykonávat svoji práci a přinášet tím firmám hodnotu. Další využití se nabízí, pokud se společnost rozhodne přejít na režim flexi office. Po návratu zaměstnanců do budov pomůže služba řídit jejich počet tak, aby měli místa k sezení i parkování zajištěna.

Viktoria Korabelniková, IoT Country Sales Manager Vodafone Business

Viktoria Korabelniková vede tým obchodníků a solutions architektů zodpovědných za design, prodej, a dodaní IoT řešení pro firemní zákazníky v České republice.

Zaujalo vás zlepšení výkonu a snížení nákladů pomocí IoT?

Více o IoT