Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

6. září 2024

Víte, co všechno vyřídíte na úřadech elektronicky v roce 2024?

To, že je Estonsko lídrem v digitalizaci veřejných služeb, je známý fakt. Ostatní evropské země za ním tak trochu zaostávají. V Pobaltí vyřídíte online prakticky všechno a na úřady chodit vůbec nemusíte. Jak jsme na tom v Česku a co dnes vyřídíte elektronicky v našich luzích a hájích?

Jen málokomu se chce chodit na úřady osobně a vláčet s sebou stohy vytištěných papírů. Během úředních hodin je navíc většina občanů v práci a ne každý může pracoviště v průběhu dne opustit. Naštěstí Česko patří mezi země, které chtějí držet krok s dobou a digitalizovat veřejnou správu. Už dnes vyřešíte s úřady plno věcí online. Víte o všech?

Centrálním bodem pro elektronickou komunikaci s veřejnou správou je Portál občana. Díky němu se dostanete k celé řadě dalších služeb, jako je výpis z rejstříku trestů, výpis z bodového konta řidiče, změna trvalého bydliště, vyřízení nového občanského průkazu či cestovního pasu. Přes Portál občana vyřídíte všechno rychleji, bezpečněji a bez nutnosti hlídání úředních hodin.

Když si založíte účet na Portálu občana, dozvíte se prostřednictvím SMS nebo e-mailu o konci platnosti svých dokladů, změně stavu úředních žádostí atd. Z tohoto centrálního bodu se pak můžete přihlásit do dalších služeb.

Jak si založit účet na Portálu občana?

Pokud ještě nemáte účet na Portálu občana a chtěli byste si ho zřídit, pak máte několik možností, jak na to. Můžete se přihlásit přes bankovní identitu. Dále pak přes datovou schránku nebo přes účet MojeID. Nezamlouvá se vám ani jedna z možností? Pak využijte poslední variantu a aktivujte si účet v aplikaci Mobilní klíč eGovermentu. V tomto případě budete muset absolvovat jednorázovou návštěvu Czech POINTu, kde si necháte vygenerovat přihlašovací údaje.

Elektronická komunikace s úřady aneb Kam už nemusíte osobně?

Každoroční podání daňového přiznání je asi nejméně oblíbeným úkonem. Osobně už ale na finanční úřad nemusíte. Daňové přiznání, stejně jako žádost o vrácení DPH podáte elektronicky přes portál Moje daně. Portál Moje daně slouží pro komunikaci s příslušným finančním úřadem nebo pro kontrolu daňového účtu. Do aplikace pro vrácení DPH se přihlásíte přes datovou schránku nebo elektronický podpis.

S ePortálem ČSSZ ušetříte spoustu času. Jako OSVČ během chvilky zjistíte, kolik jste zaplatili na pojistném nebo jestli instituci nedlužíte. Získáte veškeré informace o pohledávkách a pokutách včetně potvrzení o bezdlužnosti OSVČ. To ale zdaleka není vše. Zajímá vás, jak vysoký bude váš starobní důchod? Informační důchodová aplikace vám prozradí, za jak dlouho máte na pobírání starobního důchodu nárok a jak vysoký bude.

Recept od svého lékaře není třeba držet fyzicky v ruce, doktor vám ho zašle elektronicky, a to nejčastěji jako SMS nebo e-mail. Do svého telefonu si ale můžete stáhnout i speciální mobilní aplikaci a e-recept vám přijde právě tam.

TIP

Potřebujete být neustále online? Vyberte si mobilní tarif podle svého gusta, neomezená data nabízíme vždy za skvělou cenu.

Online aplikace Nahlížení do katastru nemovitostí má řadu výhod. Umožní vám zjistit vybrané údaje o parcelách, stavbách, jednotkách a právech stavby, které se evidují v katastru nemovitostí, a dále informace o stavu řízení vedených katastrálními úřady.

Komunikovat online můžete i se svou zdravotní pojišťovnou. Platby zdravotního pojištění budete mít pod kontrolou a stejně tak i přehled vykázané zdravotnické péče. Některé pojišťovny vám navíc dají za kontrolu vykázané péče body, za které si následně můžete nechat proplatit například zdravotní pomůcky, případně je lze použít na úhradu vyšetření u soukromého specialisty.

Pro OSVČ je pak velmi užitečný portál RŽP (registr živnostenského podnikání), kde můžete založit, změnit nebo zrušit živnost.

TIP

Spolehněte se na pevný internet nebo bezdrátové připojení. Stáhněte si aplikaci Portál občana do svého mobilního telefonu.

Plastovým kartičkám pomalu odzvonilo, teď stačí vytáhnout telefon

Držte krok s dobou a stáhněte si do svého mobilního telefonu aplikaci eDoklady. Už nemusíte myslet na plastovou kartičku v peněžence. Svůj občanský průkaz budete mít vždycky s sebou. Občanku v digitální podobě využijete pro komunikaci s úřady nebo třeba s Policií ČR. V budoucnu by se do eDokladu měl přidat i průkaz o studiu nebo třeba i zbrojní průkaz.

Při ověřování totožnosti není nutné mít internet v mobilu. Stačí vám pouze technologie Bluetooth, díky níž se propojí vaše mobilní zařízení a zařízení druhé osoby. Při jízdě autem s sebou nemusíte vozit ani řidičský průkaz a malý techničák. Oba doklady si policisté dokážou ověřit na základě identifikace řidiče.

V současné době je přechod na e-doklady dobrovolný. V rámci digitální Evropy se pracuje na tom, aby se prostřednictvím e-dokladů mohli lidé prokázat ve všech státech Evropské unie. Do roku 2030 by mělo elektronické doklady využívat asi 80 % obyvatel EU.

TIP

Chcete jít s dobou? Neřešte plastovou SIM kartu a přejděte na eSIM.

Zdroj obrázků: Freepik.com