Dovolenková sezóna klepe na dveře. Proto kromě pečlivého výběru té správné destinace nezapomeňte ani na přípravu svého telefonu. Správně nastavený roaming zajistí, abyste si dovolenou užili bez starostí o své vyúčtování. Jdeme na to?
Co je roaming a proč v zahraničí platíte jinak
Roaming je velmi zjednodušeně řečeno poskytování telekomunikačních služeb v jiné síti, než ve které máte své služby zaregistrované.
Uvedeme si to na příkladu:
Na dovolenou jedete do přímořského letoviska v Itálii. Po překonání státní hranice se váš telefon automaticky přihlásí do sítě tamního operátora. Na výběr má tři možnosti: Vodafone, Wind nebo TIM. I kdyby se váš mobilní telefon přihlásil do sítě italského operátora Vodafonu, technicky je to pořád jiný operátor než ten, který vám poskytuje služby, tedy ve vašem případě Vodafone Česká republika.
Jakmile se tedy připojíte v zahraničí do sítě jiného operátora, čerpáte roamingové služby. A ty mohou být náležitě zpoplatněny, jelikož si vlastně pronajímáte cizí síť. Kolik tedy zaplatíte? Na to neexistuje jednoduchá odpověď, a proto je tento článek tak dlouhý. Vše vám postupně vysvětlíme.
Jak si aktivujete roaming před odjezdem
Abychom vám celou situaci zjednodušili, roaming byste měli mít automaticky zapnutý a nastavený základní roamingový tarif World Roaming. Jestli si nejste jistí, přihlaste se do samoobsluhy Můj Vodafone a vše si ověřte.
Nevíte, jak na to? Připravili jsme pro vás přehledný návod, jak si aktivujete roaming.
TIP
Zkontrolujte si vše bez starostí i na dovolené. Mobilní aplikace Můj Vodafone nečerpá mobilní data, takže vás zběžná kontrola výdajů nebo změna roamingového balíčku nebude stát nic navíc.
Tarif World Roaming se vám určitě nejvíce vyplatí pro všechny cesty v rámci Evropského hospodářského prostoru, ale i všude jinde. Fungovat vám bude ve více než 190 zemích světa. A zaplatíte jen ty služby, které skutečně využijete. Cena za služby se odvíjí od toho, ve které zemi se právě nacházíte. Podle toho spadá do ceníku zóny 1, 2 nebo 3.
I přes pečlivou přípravu se někdy může stát, že vám roaming nebude fungovat. Mrkněte se na přehled nejčastějších příčin nefunkčního roamingu.
Zóna 1 aneb roaming v EU jako doma
V rámci Evropského hospodářského prostoru, který zahrnuje Evropskou unii a další země v Evropě, již několik let voláte i datujete za ceny jako doma. Této skupině zemí říkáme zóna 1. Je jedno, jestli máte paušální tarif, ať už omezený, či neomezený, nebo předplacenou kartu. Platí pro vás stejné ceny jako doma.
Takže jestli jedete na dovolenou do Itálie, Španělska (i na Kanárské ostrovy), Polska, Bulharska, Chorvatska nebo Řecka, můžete používat svůj telefon na volání a SMS, jak jste zvyklí z domova. A pozor, spadá sem také Velká Británie.
Zvýšenou pozornost věnujte jen svému datovému balíčku. Datový roaming je totiž upraven složitým výpočtem, který počítá s konkrétní cenou za 1 GB služeb. Máte-li tarif s neomezenými daty, pro datování v EU se z něj stává štědrý balíček dat, který ale má svůj limit, tedy FUP. Konkrétní výši dat v roamingu v zóně 1 si ověřte v samoobsluze Můj Vodafone. Aby vás nepřekvapily nenadálé výdaje, nastavte si před cestou také roamingový datový limit.
TIP
Pamatujte, že celá Evropa není totéž jako Evropský hospodářský prostor. Např. ve Švýcarsku nebo třeba v části Kypru platíte za roaming podle jiného ceníku.
Zóna 2 aneb roaming ve světě
Do této kategorie patří evropské země mimo EU, Severní Amerika, východní Asie a Austrálie. Spadají sem oblíbené evropské destinace jako třeba Albánie, Černá Hora, ale také Egypt, Turecko, Tunisko. Patří sem i vzdálené, hojně navštěvované destinace jako USA, Čína, Vietnam, Japonsko, Indie nebo Austrálie. Tady všude platíte za odchozí a příchozí hovor, SMS, MMS i data podle ceníku platného pro zónu 2, např. odchozí hovory se vám účtují po celých minutách.
Ve většině případů se vám proto vyplatí poohlédnout se po některém ze zvýhodněných roamingových balíčků:
- Balíček Roaming na den nabízí za 199 Kč neomezené volání, SMS a 500 MB dat na 24 hodin.
- Balíček Připojení ze zahraničí se vám bude hodit, pokud potřebujete více dat. Platíte za určité množství dat navíc k vašemu tarifu dle zóny, ve které budete data čerpat.
Zóna 3 aneb roaming ještě o kousek dál
Chystáte-li se do zemí Afriky, Jižní Ameriky, do západní Asie, kam spadají i oblíbené odpočinkové destinace Thajsko a Bali, potom budete v roamingové zóně 3.
I v těchto zemích platíte za odchozí i příchozí hovor, SMS, MMS i data podle speciálního ceníku pro danou zónu. Víc vám o možných výdajích na cestách prozradí naše Roamingová kalkulačka. Můžete si v ní spočítat, jaký tarif se vám na cestách vyplatí.
TIP
Mějte výdaje pod kontrolou. Nastavte si FlexiStrop svých výdajů za mobilní služby nebo roamingový datový limit.
Roaming není totéž jako volání do zahraničí
Jak se od sebe tyto dvě služby liší? Roaming používáte, pokud jste v zahraničí a voláte na jiné české telefonní číslo. Volání do zahraničí znamená, že vaše telefonní číslo je v české síti, tedy doma, ale volá na zahraniční telefonní číslo. Můžeme si vše hezky vysvětlit pomocí modelových situací. Jste pro?
Jste v zahraničí a voláte na české číslo, které je doma v ČR
Vaše telefonní číslo je v zahraničí, tudíž se vám účtují ceny služeb v roamingu. Záleží jen na tom, jestli se nacházíte v zóně 1, 2 nebo 3. A také na tom, jestli máte tarif World Roaming nebo třeba zrovna používáte výhodný balíček Roaming na den.
Jste v zahraničí a voláte na české číslo, které je také v zahraničí
Pro odchozí hovor platí stejné pravidlo, jako u předchozího modelového příkladu. Pro odchozí volání je nepodstatné, jestli se volané české telefonní číslo nachází v ČR nebo v zahraničí.
Jediný rozdíl je, že příchozí hovor se bude volanému účtovat podle roamingového ceníku dané země, ve které se volané číslo právě nachází.
Jste v zahraničí a voláte na zahraniční číslo
Nachází-li se vaše telefonní číslo v zahraničí, účtují se vám ceny služeb v roamingu. Nezáleží, jestli voláte na české nebo zahraniční číslo. Při účtování odchozího hovoru záleží na zemi, ve které se nacházíte vy, a také na tom, jaký roamingový balíček máte v dané chvíli aktivní.
Jedete na dovolenou na jachtu
Tohle je speciální situace. Cena za služby operátora se totiž odvíjí od toho, jestli právě kotvíte u břehu konkrétní země nebo se plavíte. V obou případech záleží, jak jste daleko od břehu a také do sítě kterého operátora se zrovna připojí váš telefon.
Pokud se totiž plavíte daleko od břehu, jste v mezinárodních vodách a služby operátora se vám tedy účtují jako v zóně 3. A nezáleží, jestli se plavíte v Jaderském moři nebo v Indickém oceánu. Pokud se plavíte kousek od břehu a váš telefon chytne signál místního operátora, účtuje se vám roaming podle zóny, ve které se daná země a konkrétní operátor nachází.
Stejně obezřetní byste měli být např. na trajektových spojích.
Zdroj obrázků: Freepik.com