7. března 2024
Nejlepší internetové prohlížeče roku 2024. Který vybrat?
Google Chrome, Safari, Microsoft Edge. Hlavní trojice vyhledávačů, které mezi sebou neustále soupeří. Pro který z nich vychází tenhle souboj nejlépe? A který byste si měli vybrat vy?
Doba je taková, že mezi nejčastěji využívanými prohlížeči neexistuje vyloženě špatná volba, a nakonec jde hlavně o zvyk. Všechny internetové prohlížeče jsou navíc zdarma a až na Safari se dají nainstalovat na libovolný počítač, mobil nebo tablet.
Co je to internetový prohlížeč
Internetový prohlížeč je program, díky kterému můžete navštěvovat internet. Umožní vám najít, co potřebujete, připojíte se díky němu na e-mail nebo sociální síť, nakoupíte přes něj v internetovém obchodě a spoustu dalšího.
Článek, který právě čtete, máte nejspíš taky otevřený v nějakém internetovém prohlížeči (pokud vám ho tedy někdo nevytisknul na papír). Internetový prohlížeč používáme v dnešní době i k takovým věcem, jako je platba kartou nebo vstup do internetového bankovnictví. A bez prohlížeče bychom zkrátka internet využívat nemohli.
Internetový prohlížeč není internetový vyhledávač. Mezi vyhledávače patří například Google, Bing nebo náš český Seznam.
Internetový prohlížeč Google Chrome
Nejrozšířenějším internetovým prohlížečem je Google Chrome. Podle služby StatCounter, která analyzuje návštěvnost webových stránek, ho najdete až na 60 % všech počítačů, mobilů a tabletů na světě. Proč ho tedy lidé tolik milují?
Výhody internetového prohlížeče Google Chrome
- Dá se propojit s dalšími službami od Googlu – např. s e-mailem (Gmail) nebo úložištěm pro vaše soubory (Disk Google).
- Je rychlý. Alespoň oproti internetovým prohlížečům jako jsou Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge.
- Je velmi jednoduchý na ovládání. Práce s prohlížečem Google Chrome je intuitivní a naučí se jí i ti, kdo počítačům tolik nerozumějí.
Nevýhody internetového prohlížeče Google Chrome
- Jeho ochrana proti kybernetickým hrozbám pokulhává. Nemá totiž tak propracované procesy, aby hrozby identifikoval.
- O svých uživatelích sbírá velké množství dat. Jako ostatní produkty od Googlu.
- Potřebuje spoustu operační paměti. Což může zpomalit váš počítač.
Pro koho se Google Chrome hodí
I přes několik nevýhod je Google Chrome stále jednou z nejlepších voleb pro všechny, kdo chtějí internetový prohlížeč, který se jednoduše ovládá a webové stránky načítá rychle.
Každý, kdo pracuje v kanceláři, pak ocení to, že může mít spoustu služeb na jednom místě – nejen e-mail a úložiště, ale třeba taky prezentace, tabulky, dokumenty nebo překladač z cizích jazyků.
Ke spolehlivému vyhledávači patří i spolehlivý internet. A optický internet od Vodafonu vás na holičkách rozhodně nenechá.
Internetový prohlížeč Safari
Světovou dvojkou je internetový prohlížeč Safari od společnosti Apple. Používá ho zhruba miliarda lidí, dá se však nainstalovat jen na „jablíčkových“ zařízeních, tedy hlavně na MacBoocích, iPadech či iPhonech.
Výhody internetového prohlížeče Safari
- Nabízí provázanost s celým Apple ekosystémem. Na počítači i mobilu jednoduše sdílíte hesla, záložky nebo historii vyhledávání.
- Chrání vaše soukromí a bezpečnost vašeho počítače. Safari umí blokovat sledovací kódy webů a rozpozná i důmyslné hackerské techniky (např. malware, phishing apod.).
- Je rychlý a výkonný. Není však rychlejší než Google Chrome.
Nevýhody internetového prohlížeče Safari
- Pokud nevlastníte produkty od Applu, Safari si nenainstalujete. Na operačním systému Windows vám tak Safari nepoběží.
- Nemůžete do něj přidat tolik doplňků a plug-inů jako do jiných prohlížečů. Což vás může omezovat, pokud si rádi prohlížeč přizpůsobujete ke svým potřebám.
- Některé webové stránky na něm neběží, jak by měly. Je to proto, že Safari používá jiné renderovací jádro než ostatní prohlížeče a některé weby na něj nejsou optimalizované.
Pro koho se Safari hodí
Pokud denně používáte Apple produkty, je pro vás Safari tou pravou volbou. Snadno se propojí s iPhonem či iPadem a vám se budete internet používat ještě pohodlněji než doposud.
To se může hodit, třeba pokud jste zvyklí pracovat na více zařízeních najednou (např. grafičtí a weboví designéři nebo IT specialisté).
Internetový prohlížeč Edge
Třetím nejužívanějším prohlížečem je Microsoft Edge, nástupce vyhaslé hvězdy jménem Internet Explorer. Když mu dáte šanci, je výchozí internetový prohlížeč ve Windows spolehlivý parťák se spoustou vychytávek. Nemusí přitom jít o funkce, které jinde nenajdete. Jen jsou zkrátka lépe řešené a snadněji použitelné.
Výhody internetového prohlížeče Microsoft Edge
- Můžete v něm používat obrovské množství doplňků – mimo jiné i takový, který je propojený s aplikacemi Microsoft 365 (dříve Microsoft Office).
- Má přepracovaný vzhled, díky kterému se v něm ani méně zdatní uživatelé počítače neztratí.
- Umí to, co ostatní, a netrpí problémy jiných prohlížečů. Umí se synchronizovat i s mobilem a spravovat vaše hesla, zároveň vás důmyslně chrání proti hackerům či zneužití osobních dat.
Nevýhody internetového prohlížeče Microsoft Edge
- U spousty uživatelů má neprávem špatnou reputaci. Hlavně kvůli svému pomalému předchůdci.
- Je složitější do něj nainstalovat vlastní vylepšení. Pokud potřebujete mít v prohlížeči speciální plug-iny, je možné, že u Microsoft Edge nepochodíte.
- Má přednastavený vlastní vyhledávač. Pokud jste tedy zvyklí, že vyhledáváte na Googlu tak, že v prohlížeči napíšete slova do řádku určeného pro webovou adresu, nespustí se vám vyhledávání přes Googlu, ale Microsoft Bing.
Pro koho se Microsoft Edge hodí
Jde o moderní prohlížeč, který ocení všichni, komu záleží hlavně na jednoduchosti, přehlednosti a efektivitě.
Díky propojení s ostatními aplikacemi od Microsoftu a důkladné ochraně je z něj ideální prohlížeč pro zaměstnance velkých firem nebo třeba státních podniků.
A co ostatní?
Známé velké trojce dýchají na záda internetové prohlížeče jako Mozilla Firefox nebo Opera. Stojí za nimi menší firmy a jejich produkty mají spoustu trumfů v rukávu. Právě rychlý Mozilla Firefox si podle nezávislých testů umí nejlépe poradit s phishingem. Opera zase skvěle zvládá sociální sítě a má zabudovaného VPN klienta pro anonymní pohyb po internetu.
Zdroj obrázků: Freepik.com