Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

15. dubna 2024

Připojit domácnost k internetu zvládnou i méně zkušení uživatelé. Poradíme vám, jak vytvořit bezpečnou Wi-Fi.

Připojit domácnost k internetu dnes zvládnou i méně zkušení uživatelé. Jak to ale udělat, aby bylo připojení co nejbezpečnější? Poradíme vám 4 tipy, jak svou Wi-Fi ochránit.

Při jakémkoli pohybu v síti (i v té domácí) není opatrnosti nikdy nazbyt. Chraňte nejen zařízení, na kterém aktuálně pracujete, ale i síť jako takovou. Tu vytváří router, případně modem s integrovaným routerem. Pokud má zabezpečení routeru slabiny, je možné zneužít každé koncové zařízení, které máte připojeno na internet.

Bezpečný internet na doma? Vše začíná u vás

Hned na začátek vám položíme jednoduchou otázku. Nechali byste svoje dokumenty nebo fotografie volně položené na veřejné lavičce v parku? Nejspíš jste rázně odpověděli, že ne. Jenomže s daty je to dost podobné. Když je nemáte v bezpečí, podvodníci je mohou zneužít. Neberte zabezpečení internetového připojení na lehkou váhu. Vytvořit bezpečnou Wi-Fi je jednodušší, než si myslíte.

Co vám hrozí, když používáte nezabezpečenou Wi-Fi síť?

S nezabezpečenou Wi-Fi sítí se vystavujete několika rizikům, která mohou přinejmenším snížit rychlost internetu. Pro cizí osoby je v tu chvíli snazší k vaší síti připojit další zařízení. Pásmo bude přetížené a váš internet pomalejší. Především však vystavujete svá data riziku odposlechu a dalším útokům.

TIP

Zajímá vás téma kyberbezpečnosti víc do hloubky? Máme pro vás praktické tipy pro kyberbezpečnost a ochranu před podvodníky.

1. Když konverzace přestanou být soukromé

Představte si, že útočníci čtou vaši soukromou konverzaci. Možná jste se zasmáli, co by o vás kdo na Messengeru zjistil zajímavého, ale uvědomte si, jak citlivé informace sdělujete svým blízkým. Píšete, kde jste, kam se chystáte na dovolenou (a kdy váš domov zůstane bez dozoru), někdy v osobních zprávách řešíte finance např. s partnerem/partnerkou a snadno v nich prozradíte i to, co byste v přeplněné tramvaji rozhodně nahlas neřekli.

2. Kyberútočníci dostanou přihlašovací údaje i číslo karty na stříbrném podnose

Na nezabezpečené Wi-Fi síti mohou útočníci snadněji rozkrýt vaše přihlašovací údaje k různým online účtům – k profilům na sociálních sítích, e-mailovým schránkám apod. To platí i pro online bankovnictví. V tomto případě je nejbezpečnější přihlášení přes apku. Pokud přicházíte přes webové rozhraní, pohlídejte si, že jste skutečně na stránkách své banky a nepřihlašujte se přes podezřelé odkazy z emailů.

3. Podvodníci mohou zneužít vaše zařízení k páchání trestné činnosti

Útočník může využít vaše zařízení, ke kterému se dostal přes nezabezpečenou síť, k šíření malwaru nebo k provádění DDoS útoků. Z vašeho počítače se může stát součást botnetu, který se používá k útokům na jiné servery. To v každém případě zpomalí vaše internetové připojení.

Detail muže v kápi hovořícího do telefonu

4 pravidla, jak nastavit router/modem a zabezpečit domácí síť

Routery i modemy s integrovaným routerem v sobě mají zabudovaný firewall. Tato „obranná zeď“ má za úkol chránit vaši síť před neoprávněným přístupem a škodlivými útoky. Data z internetu tudíž musejí do vašeho zařízení projít přes určitou bezpečnostní kontrolu. S kvalitními zařízeními a aktualizovanými operačními systémy ve vašich zařízeních (chytré telefony, počítače, tablety atd.) byste měli být dostatečně chráněni. Další ochrana už ale závisí na vaší zodpovědnosti.

1. Změňte výchozí administrátorské heslo routeru

Většina routerů má z výroby nastaveny stejné údaje – uživatelské jméno: admin a jednoduché výchozí heslo. Právě to je třeba změnit ihned po přihlášení do administrace routeru. Heslo by mělo být složité, obsahovat velká i malá písmena, číslice, speciální znaky a nemělo by dávat smysl. Vyvarujte se slabých hesel, obsahujících data narození vašich blízkých nebo jména členů rodiny či domácích mazlíčků.

Změnit můžete i IP adresu routeru, protože ve výchozím nastavení má každý router adresu 192.168.0.1, čehož mohou potenciální útočníci využít. Kroků, které můžete podniknout směrem k bezpečnějšímu připojení k internetu, je ale mnohem víc.

2. Skryjte SSID, schovaná síť je bezpečnější síť

SSID je jedinečný identifikátor každé Wi-Fi sítě. Jednoduše řečeno, jedná se o název sítě, který můžete měnit podle libosti, a navíc lze skrýt, aby síť neviděli všichni. V administraci obvykle naleznete jednoduchý přepínač nebo checkbox s touto funkcí. Pokud se přece jenom rozhodnete ponechat vysílání SSID aktivní, neměl by název Wi-Fi sítě napovídat, komu reálně patří.

3. Povolte připojení jen určitým zařízením

Dalším krokem je omezit přístup do sítě. Kromě změny hesla můžete také specifikovat, kterým MAC adresám povolíte nebo zakážete přístup. MAC adresu zařízení můžete ve Windows zjistit kliknutím na Start a poté Všechny aplikace, dále vyhledáte příkazový řádek. Do něj zadáte příkaz „ipconfig /all“. MAC adresa je dvanáctimístný kód, který najdete v kolonce „Physical Address“. Na počítačích od společnosti Apple klikněte na Apple Menu v horní části obrazovky, pak na O tomto Macu a na Systémový profil.

Kdykoli se k vaší síti bude chtít přihlásit jiné zařízení, router mu odepře přístup. Router také vypisuje MAC adresy připojených zařízení, což vám může teoreticky pomoci odhalit souseda, který se připojil na vaši síť.

4. Zapněte šifrování

Důležité je také zašifrovat router pomocí systému WPA nebo lépe WPA2. Řada routerů nabízí ve výchozím nastavení šifrování WEP. Zařízení jsou velmi dobře zabezpečena už od výrobců, a pokud v začátku provedete správné nastavení, nemělo by vám nic hrozit. Nicméně i sebelepší zabezpečení zařízení vás neochrání, pokud budete klikat na podezřelé odkazy. Pohybujte se na internetu s co největší obezřetností. Podezřelé stránky ihned opouštějte a nestahujte neznámý software.

TIP

Ocenili byste pomoc s nastavením zabezpečení? Obraťte se na nás. Rádi vám pomůžeme a vše vysvětlíme. Využijte profi instalaci.

Zdroj obrázků: Freepik.com