Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

7. ledna 2025

Jak si sestavit domácí kino rychle a jednoduše

Toužíte po obrazu jak víno a zvuku, který vás doslova vtáhne do atmosféry na filmovém plátně? Není třeba dlouze snít, domácí kino si hravě zvládnete sestavit i svépomocí. Zjistěte, bez čeho se neobejdete, na co si dát pozor a kolik vás to zhruba bude celé stát.

Ta správná kombinace špičkového obrazu, zvuku a přehrávače či streamovacího zařízení dokáže vytvořit atmosféru kina i u vás doma. Kromě sledování filmů si užijete unikátní zážitek i během hraní her či poslechu hudby. Sledování sportu s partou kamarádů nabere úplně nový rozměr. Představte si, že sledujete zápasy Ligy mistrů nebo mistrovství světa v hokeji přes domácí kino – jako kdybyste byli přímo v akci.

Užijte si ostrý obraz na plátně nebo televizi

Někdo preferuje televizor, jiný dává přednost projektoru na domácí kino. Obojí má své výhody. Televize je poměrně jednoduchá na instalaci, barvy jsou jasné a můžete se těšit z ostrého obrazu ve dne v noci. Modely s ultra vysokým rozlišením (4K nebo 8K) mohou být už poměrně drahé.

Oproti tomu projektor nabízí výborný poměr ceny a velikosti obrazu. Na rozdíl od televize vám umožňuje vidět všechno až v nadživotní velikosti. Pokud se ale rozhodnete pro projektor, počítejte s tím, že je nutné mít vždy perfektně zatemněnou místnost a projekční plátno. Nevýhodou projektorů může být vyšší hlučnost chlazení.

TIP

Chtěli byste mít digitální TV s programy podle svého gusta a možností zpětného přehrávání? Zjistěte, jak sledovat televizi přes internet.

Zvukový systém určuje, jak realisticky budete vnímat zvuk ve svém obýváku

Na kvalitě ozvučení při sestavování domácího kina rozhodně záleží. I tady se před vámi otevírá široká nabídka možností. Jednou z nich je tradiční 5.1 systém domácího kina s několika reproduktory (levým, pravým, centrálním, dvěma zadními a subwooferem). Tento systém je ideální pro většinu filmů a her. Do rozlehlejších místností se pak hodí o něco lepší 7.1 systém.

Součástí většiny systémů je zesilovač (receiver), který funguje jako centrální jednotka pro přenos zvuku i obrazu. Většina moderních zařízení od herních konzolí přes Blu-ray přehrávače až po streamovací boxy se připojuje právě k zesilovači, který následně přenáší signál do televize a reproduktorů. Zesilovače podporují různé zvukové formáty, jako jsou například Dolby Atmos, DTS:X nebo Dolby TrueHD.

Pokud patříte mezi méně náročné uživatele, soundsystém můžete vyřešit elegantně pomocí soundbaru. V tomto kompaktním zařízení je zabudováno hned několik reproduktorů najednou. Na rozdíl od tradičních systémů soundbar nevyžaduje zesilovač a poskytuje šikovné řešení bez zbytečných kabelů. Pokud hledáte dostupnější řešení pro ozvučení, existují i vícekanálové aktivní systémy, kde je zesilovač často integrovaný v subwooferu. Taková sestava se hodí zejména k herním počítačům nebo menším televizím.

Vyberte správný přehrávač a zdroj obsahu

Tradiční volbou milovníků kvality a fyzických zařízení je Blu-ray přehrávač. Díky této krabičce můžete sledovat filmy i bez internetového připojení. Knihovna filmů bude omezenější, protože si budete muset disky půjčovat nebo kupovat, ale filmoví nadšenci, kteří neplují ve vodách mainstreamu, Blu-ray určitě ocení.

Většina chytrých TV dnes obsahuje aplikace pro streamovací platformy, jako je Netflix, Max, Disney+, Prime Video nebo YouTube. Pro uživatele bez chytré TV může být alternativou pořízení streamovacího zařízení, například Apple TV nebo Google Cast (dříve Chromecast). V obou případech bude potřeba jen stabilní a rychlé internetové připojení. A přímo na obrazovku budete moct sdílet obsah ze svého telefonu, tabletu či počítače přes domácí Wi-Fi. S ohledem na klesající nabídku Blu-ray disků a jejich dostupnost v obchodech se dnes většina uživatelů přiklání právě ke streamovacím aplikacím.

TIP

Tápete, co si dnes pustit? Omrkněte tipy z Vodafone TV.

Abyste se zapojeným domácím kinem byli skutečně spokojeni, věnujte pozornost detailům. Ozvučení výrazně ovlivňuje akustika místnosti. Holé zdi mohou snadno způsobit ozvěnu nebo zkreslení zvuku. Subwoofer můžete umístit kamkoliv, protože nízké frekvence se šíří rovnoměrně a nejsou tolik ovlivněny překážkami. Pokud ho však umístíte blíže ke stěně, basy obvykle lépe vyniknou. S přesným nastavením hlasitosti jednotlivých reproduktorů podle akustiky místnosti vám pak může pomoci i zesilovač a testovací mikrofon.

Dejte si pozor na nepřehledné klubko kabelů od různých zařízení. Použijte kabelové lišty, pod které je schováte a které zabrání jejich zamotávání. Alternativou může být i bezdrátové domácí kino (reproduktory připojené přes technologii Bluetooth nebo Wi-Fi). Před nákupem si nezapomeňte ověřit kompatibilitu různých zařízení. Chcete si své domácí kino vymazlit? Zvažte podsvícení obrazovky pomocí LED pásků.

Cena domácího kina pro nenáročné i fajnšmekry

Základní sestava, která bude jednoduchá na instalaci a zlepší váš zážitek ze sledování filmů a seriálů, vás může vyjít na částku kolem 20 000 Kč. Domácí kino se pak bude skládat ze soundbaru, televize s podporou 4K a Google Castu. Zlatá střední cesta už bude o něco dražší, počítejte s investicí kolem 50 000 Kč, pokud sáhnete například po audiosystému 5.1, Apple TV nebo dražší televizi, která nabízí špičkový kontrast a živé barvy. Taková sestava uspokojí už i náročnějšího uživatele. Pro úplné fajnšmekry a milovníky technologií může být domácí kino investicí za statisíce. Součástí takové sestavy může být projektor s velkým plátnem, Blu-ray přehrávač, hi-end zesilovač a reprosoustava 7.1 a další.

Zdroj obrázků: Freepik.com