Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

12. prosince 2024

Digitální detox. Jak na něj a proč si ho dopřát?

Jistě už víte, že používání moderních technologií těsně před spaním není ideální. A také to, že trávení času na sociálních sítích vás může dovést k tomu, že začnete žít životy jiných místo toho svého. Ale věděli jste, že když mobil odložíte, váš život se může dlouhodobě opravdu zlepšit? Nevěříte? Tak čtěte dál.

Moderní technologie jsou skvělým sluhou, ale špatným pánem. V zásadě je úplně jedno, co na telefonu, tabletu nebo počítači děláte. Jestli jste fanda do her, potřebujete číst novinky, sledovat lidi na sociálních sítích, nebo trávit čas nekonečným prohlížením zboží. Pokud jste příliš často online, pak už se možná jedná o závislost. A teď ruku na srdce: Netýká se to náhodou i vás? Jestliže ano, pak je na čase zvážit digitální detox. Že nechcete číst článek, kde vám budou radit, abyste zahodili elektroniku a šli meditovat do lesa? Nebojte, máme pro vás lepší tipy.

Chcete se zase cítit v pohodě? Možná stačí věnovat víc pozornosti offline světu

Co se přesně děje, když svou pozornost věnujete mobilnímu telefonu? Negativně to ovlivňuje vaši schopnost odpočívat a být v přítomném okamžiku. Věnujete menší pozornost jídlu, které konzumujete, takže si včas neřeknete „dost“. Kvůli telefonu si možná zbytečně zkracujete spánkovou regeneraci nebo plně nevnímáte jiné lidi, kteří s vámi vedou hovor. V dlouhodobém horizontu je výsledkem horší koncentrace, narušené vztahy s ostatními lidmi či zvýšený výskyt úzkostí. A to ani nezmiňujeme strnulou polohu, ve které lidé nejčastěji tráví čas přilepení k obrazovce. Mnoho z nás si možná ani neuvědomuje, jak vyčerpávající je být neustále online. Přitom to není nezbytně nutné.

Máte problém? Otestujte se

Možná se ptáte, kde je ta míra, kdy už hrnec přetéká a je třeba zpozornět. Jak to zjistit? Pomůže pár otázek, kterými se můžete otestovat.

  • Vstáváte ráno s telefonem a chodíte s ním spát?
  • Děsí vás představa, že půjdete ven bez mobilního telefonu?
  • Máte nutkání neustále kontrolovat notifikace na telefonu i v případě, že právě mluvíte s jinými lidmi?
  • Zanedbáváte jiné aktivity kvůli času strávenému na mobilním telefonu?
  • Ještě předtím, než něco uděláte, přemýšlíte, jaký post z toho vytvoříte na sociální sítě?
  • Snažíte se držet krok s tím, co je trendy na internetu, abyste mohli zazářit v reálném životě?
  • Nechcete, aby vám na internetu něco uniklo?
  • Záleží vám na tom, kolik srdíček jste dostali za poslední post?

Pokud jste na některé otázky odpověděli ano, pak to neberte na lehkou váhu. Omezíte-li čas strávený online, v začátku to možná bude těžké, ale z dlouhodobého hlediska se váš život změní k lepšímu. Těšit se můžete na vydatnější spánek, větší kreativitu při hledání řešení problémů, začnete víc vnímat lidi okolo sebe a budete mít čas na budování vztahu s nimi. Život je příliš krátký na to, abyste ho prožili na síti. Nedávná studie z Frontiers in Psychiatry dokonce upozorňuje na to, že nadměrné používání chytrého telefonu má přímou souvislost s problémy duševního zdraví. Je tu prokazatelně vztah mezi používáním chytrých telefonů, potřebou neustálé stimulace a negativními změnami v mozku.

Sedící muž drží telefon v obou rukou, které jsou omotány řetězy

Odhoďte okovy moderní doby a dejte zelenou digitálnímu detoxu

Je jasné, že bez internetu nejspíš nemůžete pracovat. Cílem digitálního detoxu by proto neměl být návrat na stromy. Proto rady typu „zahoďte elektroniku a jděte do lesa“ z dlouhodobého hlediska příliš nedávají smysl. Digitální detox pojměte jako misi, ve které budete mít vy pod kontrolou elektroniku, nikoli ona vás. Začněte například tím, že si nastavíte několik jednoduchých pravidel a opatření.

    1. Vypněte si na telefonu notifikace. Zbytečně kradou vaši pozornost.
    2. Telefon používejte jen v určitý čas. Nikdy ho nevytahujte u jídla nebo během konverzace s jinou osobou. Raději se naplno soustřeďte na přítomný okamžik.
    3. Kupte si budík a telefon před odchodem do ložnice nechávejte v jiné místnosti. Jde o jednoduché opatření, které vás donutí jít dříve spát a ráno se probudit bez telefonu.
    4. Nastavte si denní limit pro trávení času na sociálních sítích a dodržujte ho. Pojďme si zcela upřímně říct, že scrollovat nekonečným množstvím videí a fotek jiných lidí není nutné a nic vám to do života nedá.

    Pokud víte, že tohle prostě nezvládnete ukočírovat a ruka vám bude stále mimoděk vystřelovat směrem k mobilu, přejděte na hloupý telefon. A tím nemyslíme starou Nokii 3310, ale moderní výdobytek doby, který tvůrci záměrně sestavili jako „hloupý“. Ačkoli tento telefon podporuje připojení k sítím 4G a 5G, nenabízí žádné aplikace pro sociální sítě, chatovací platformy, webové prohlížeče či e-mailové služby. Internetové připojení využívá výhradně pro praktické funkce, jako jsou navigace a provoz hotspotu. Lidé, kteří se s technologiemi naučí zacházet a mít je pod kontrolou, žijí spokojenější život, cítí vnitřní klid a mají víc volného času, který vyplňují smysluplnými aktivitami. A to přece chcete, nebo ne?

    TIP

    À propos, víte, že máme podcast a můžete ho slyšet? Podcast Vodafone, to je spousta zajímavých a inspirativních lidí na jednom místě.

    Zdroj obrázků: Freepik.com