Může běžet rychlostí až desítek gigabitů za sekundu, nepodléhá povětrnostním vlivům a optické vlákno je navíc superodolné. Optický internet je zkrátka budoucnost internetového připojení. Jestli ještě váháte, mrkněte se s námi na zoubek nejrychlejšímu a nejspolehlivějšímu internetu, jaký si dnes můžete pořídit domů.
Optický internet: Co to je a jak funguje?
Fiber, optický internet, DSL, 5G, internet vzduchem. Není snadné se dnes vyznat v různých technologiích internetového připojení. Optický internet má ale oproti ostatním několik výhod, díky kterým je připojení výrazně kvalitnější, rychlejší a spolehlivější.
Optický kabel se skládá z desítek drobných skleněných vláken, v nichž se šíří signál a potažmo i data pomocí světelných paprsků. Unikátní schopnost optického kabelu zajišťuje, že informace putují bez větších ztrát na velké vzdálenosti.
Na optický kabel navíc nemají vliv žádné povětrnostní podmínky, protože vede pod zemí. Kvalitu připojení tak nenaruší ani bouřka nebo vichřice. Samozřejmě, pokud vám nevypadne elektřina. Navíc je superodolný a vydrží ve skvělé kondici dlouhé roky.
TIP
Jestliže rádi sledujete filmy nebo seriály prostřednictvím oblíbených streamovacích služeb, jako je Max, Voyo nebo Netflix, bude pro vás optický internet nejlepší volbou.
Špičková technologie s vysokou kapacitou připojení
Optický internet díky své jedinečnosti a rychlosti přenosu dat dokáže zpracovat opravdu velké množství informací v krátkém čase. Hodí se proto do domácností, kde jsou kladeny vysoké nároky na:
- práci z domova (videokonference, práce s cloudovými službami, odesílání velkých datových objemů);
- studium (sdílení souborů, streamování videí, rešerše);
- trávení volného času (hraní špičkových her, streamování videí, poslech hudby).
Svému potenciálu optický internet samozřejmě dostojí i ve firmách, kde je tlak na spolehlivost a rychlost připojení ještě vyšší. Zkrátka v oblasti internetového připojení je optický internet zatím nejlepší dostupnou technologií.
Optika až do domu, nebo jen do uzlu rozvodné skříně?
V souvislosti s optickým internetem se můžete setkat s pojmem FTTx. Jde o pojmenování typu architektury optických sítí, kde písmenko x zastává konečnou destinaci sítě, což může být v uzlu rozvodné skříně nebo u vás doma. Nejčastěji jsou proto používány pojmy FTTH a FTTB, méně často potom potkáte FTTC a FTTN.
Rozšířenějším modelem optického připojení je momentálně FTTB. V současné době jsme schopni pomocí této technologie připojit 1,6 milionu domácností. A s neustále se rozšiřující sítí je stále častější také připojení FTTH, které je schopné dosahovat nejrychlejšího přenosu dat. O co jde, hned vysvětlíme:
- FTTH (fiber-to-the-home) – optické vlákno vede přímo do bytové jednotky.
- FTTB (fiber-to-the-building) – optickým vláknem je v tomto případě připojen celý dům a do jednotlivých bytových jednotek se rozvádí, v případě připojení od Vodafonu, koaxiálním kabelem (HFC – hybrid fast coax).
- FTTC (fiber-to-the-curb) – optické vlákno končí v uzlu rozvodné skříně obvykle do 300 metrů od bytové jednotky, poté se rozvádí dál metalickým kabelem.
- FTTN (fiber-to-the-node) – optické vlákno končí v uzlu až několik kilometrů od bytové jednotky, dále se rozvádí také nejčastěji metalickým kabelem.
TIP
Jestli ještě nemáte do domu přivedenou optickou síť, přispějeme vám na vybudování přípojky částkou až 12 000 Kč.
Alternativou je GPON, pasivní optická síť
GPON (Gigabit Passive Optical Network) označuje technologii a zároveň typ připojení přes optický kabel. S nižšími náklady poskytuje uživateli stejnou kvalitu a vysokou přenosovou rychlost, často přesahující 1 Gb/s. Typický způsob zapojení pro GPON je FTTH, kdy se optický kabel zavede až do bytu uživatele. A ne například do sklepa.
Ohromující rychlost
Je-li pro vás zásadní vlastností domácího internetu rychlost, pak jste na správném místě. Optické vlákno se pyšní mnohem vyšší přenosovou rychlostí dat než ostatní technologie, jako např. DSL nebo internet vzduchem. S optikou zvládnete mnohem rychleji odesílat i stahovat velké množství dat, což se hodí především pro práci s objemnými soubory, ale také pro streamování videí a hraní online her v nejvyšší možné kvalitě bez sekání.
S optickým internetem můžete ze slovníku směle vyřadit výroky jako „už zase to nejede“, „seká se mi internet“, „radši si vypnu kameru, abyste mě lépe slyšeli“, „asi se připojilo hodně lidí, ten internet je dnes nějak pomalý“.
TIP
K superrychlému optickému internetu dodáváme samozřejmě i nejmodernější modemy s podporou Wi-Fi 6, které vám zajistí nejvyšší možnou přenosovou rychlost internetu ve vaší lokalitě. A pokud chcete rozšířit signál internetu až do nejzazších koutů své domácnosti, máme pro vás sadu zesilovačů Super Wi-Fi.
Optický internet: zaručeně spolehlivý a bezpečný
Jelikož signál putuje optickým vláknem, pyšní se optický internet kromě ohromující přenosové rychlosti ještě jednou vlastností. A tou je spolehlivost. Optika platí za nejspolehlivější typ připojení, vlákno je odolné proti rušení a méně náchylné k výpadkům. To potěší každého, kdo se denně spoléhá na stabilitu svého internetového připojení, speciálně pracanty na home office a zapálené gamery.
Jelikož se data přenáší pomocí světla, je optický internet také bezpečnější. Není tak náchylný k tzv. odposlechu. Jde-li vám nejen o rychlost, ale také o bezpečnost internetového připojení, toto bude již několikátý argument ve prospěch optického internetu. Bezpečnost internetu zvýšíte i tím, že vsadíte na většího poskytovatele internetu, jako je Vodafone, který zajišťuje lepší ochranu např. před DoS útoky apod.
Fantastická cena vzhledem ke kvalitě připojení
Jestli je vaším oblíbeným argumentem proti optickému internetu jeho vysoká cena, můžete na něj s klidem zapomenout. Cena optického internetu se samozřejmě může jevit jako vyšší oproti jiným technologiím a především rychlostem. A rychlost je tu klíčová. Pokud je klíčová i pro vás, nebude vás pár stovek měsíčně navíc za bezpochyby kvalitnější a rychlejší internetové připojení trápit tolik, jako by vás potrápil pomalý internet.
Vyšší cena rychlého optického připojení se samozřejmě odvíjí také od nákladů spojených s výstavbou sítě. Už dnes pokrýváme optickým internetem téměř 2 miliony domácností a firem a číslo stále stoupá.
Vodafone má širokou síť optického internetu, která neustále roste
Síť optického internetu neustále rozšiřujeme. I tak se jeho dostupnost může lišit v závislosti na místě bydliště. Rychlost výstavby se odvíjí od náročnosti instalace, protože optické připojení vyžaduje speciální infrastrukturu.
Připojení rodinného domu k optickému internetu vyžaduje o něco více práce:
- Zavedení infrastruktury do obce: Je třeba zajistit výkopové práce, ty bývají v režii obce, protože kabel optického internetu vede pod zemí.
- Zavedení optického internetu do domu: Máte-li v obci již vyřešenou infrastrukturu optického internetu, je třeba přivézt kabel od přípojky (od rozvodové skříně u vstupu na pozemek) do domu. Od přípojky do domu se kabel opět vede pod zemí, je tedy nutné zajistit drobný výkop a otvor pro vstup kabelu do domu.
Kabelová technologie s rychlostí optiky
V současné době má Vodafone k dispozici také kabelovou technologii exUPC sítě. Ač se jedná o kabelovou technologii, jde o tzv. hybridní optiku, která poskytuje na downloadu rychlost až 1 Gb/s. Díky této technologii pokrýváme nejvíce zásuvek v ČR, technologie je dostupná pro 1,6 milionu přípojek. A máme také nejvíce gigabitových přípojek v ČR.
Aktuálně tato síť prochází modernizací a v blízké budoucnosti bude schopna nabídnout až několikagigabitové rychlosti.
TIP
Optický internet jde ruku v ruce s kvalitní technickou podporou, protože rychlý internet si žádá i rychlé řešení problémů. Na naše techniky se můžete spolehnout.
Zdroj obrázků: Freepik.com