Vodafone logo pro tisk nav-check nav-user nav-search nav-basket nav-arrow nav-close nav-hamburger loading onenet vodafone-box

Přejít k nám

Kontakt

5. prosince 2024

Co to je VPN a jak ji nastavit? Osvědčené tipy z praxe

V dnešní, digitální době trávíme většinu času online – na internetu řešíme pracovní záležitosti, komunikujeme s blízkými a sdílíme citlivé informace. Právě proto je důležité nepodceňovat bezpečnost internetového připojení. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak ochránit svá data, je použití VPN (virtuální privátní sítě). Co přesně VPN znamená a jak ji jednoduše nastavíte na svém mobilním zařízení?

Co je VPN? Šikovná věc, která vám zajistí víc soukromí

VPN je zkratka pro anglickou frázi Virtual Private Network, česky se překládá jako virtuální privátní síť. Jde o službu, která šifruje vaši komunikaci a chrání vaše data před odcizením třetí stranou. Existují různé typy VPN, například firemní VPN, která slouží k bezpečnému připojení zaměstnanců k firemním serverům nebo vzdáleným plochám a komerční VPN, kterou využijete třeba pro anonymizaci své identity. VPN můžete mít zapnutou neustále nebo jen v některých situacích.

A jak VPN funguje? Vaše zařízení se připojuje k internetu prostřednictvím proxy serveru, který anonymizuje vaši IP adresu a další identifikovatelné údaje. Tento server může být umístěn kdekoli na světě a šifruje vaši komunikaci, čímž chrání vaše data před odcizením. Weby a služby tak uvidí jen adresu serveru VPN dle vaší volby, nikoli vaši skutečnou polohu nebo identitu.

Maskování skutečné polohy se hodí hned v několika situacích

VPN byste měli zapínat vždy, když se chcete připojit k veřejné Wi-Fi v kavárně, hotelu nebo třeba na letišti. Právě tam se totiž zvyšuje riziko hackerského útoku. Privátní síť je užitečná i při práci s citlivými informacemi, jako jsou údaje z bankovních účtů nebo firemních systémů. Jsou ale i další situace, ve kterých VPN oceníte. Někteří poskytovatelé služeb mohou prodávat data o chování a pohybu svých uživatelů. Pozor na obchodní podmínky, které jste si důkladně neprostudovali a souhlasili s nimi.

VPN se hodí, když chcete sledovat obsah na streamovacích platformách. Některé tituly jsou totiž dostupné jen pro vybrané země (např. americký Netflix). VPN vám umožní sledovat obsah, jako kdybyste byli třeba přímo v Americe. A funguje to i naopak. Ze zahraničí se díky maskování skutečné polohy zařízení snadno přihlásíte ke streamovacím službám v Česku. Určité země mají také přísnější pravidla pro pohyb na internetu, a tak mohou blokovat různé stránky. V zahraničí se tak můžete těmto blokacím vyhnout používáním VPN.

Pro některé firmy, jako je třeba Google, může být kvůli VPN těžší ukládat o vás informace. Na druhou stranu, jak moc budete jen díky VPN anonymní, závisí i na dalších faktorech. Pokud zůstanete přihlášeni pod svým účtem, informace se budou ukládat dál. V případě, že jste již dříve navštívili Google bez VPN ze stejného zařízení, Google vás bude moct i nadále identifikovat podle uložených údajů. Sledování tedy pomocí VPN nezastavíte zcela, ale můžete ho zmírnit.

Ilustrační schéma fungování virtuální privátní sítě

Jak vybrat nejlepší VPN? Ne vždy se vyplatí sázet na služby zdarma

Pokud se vám nápad pořídit si VPN zalíbil, zbývá jen převést myšlenku do praxe. V prvním kroku si musíte VPN vybrat. Na trhu existuje široká nabídka služeb, včetně těch, které jsou zdarma. U těchto bezplatných variant je však dobré být obezřetný. Některé z nich mohou sbírat vaše data nebo mít omezené možnosti ochrany soukromí. Spolehlivou volbou mezi free VPN je například ProtonVPN, která nabízí solidní šifrování a neuchovává záznamy o uživatelských aktivitách.

Bezplatné služby jsou vhodné spíše pro příležitostné využití, například jednou za pár měsíců. Pokud ale plánujete VPN používat pravidelně, je lepší investovat do placené varianty. Free VPN totiž často trpí omezeními. Mohou zpomalovat připojení, mají nižší datové limity nebo omezenou síť serverů. Některé platformy už znají jejich IP adresy a blokují obsah, ke kterému se snažíte dostat.

A co by měla nejlepší VPN umět?

  • Kvalitní šifrování dat – ideálně pomocí protokolů, jako je OpenVPN nebo IKEv2.
  • Minimální dopad na rychlost internetu, aby bylo připojení co nejplynulejší.
  • Širokou síť serverů, která vám umožní připojení z různých míst světa.
  • Politiku „no logs“, která zaručuje, že služba neuchovává záznamy o vaší aktivitě.
  • Kompatibilitu s vašimi zařízeními a operačními systémy a ideálně i kvalitní zákaznickou podporu.
  • Bezpečnostní funkce, jako je kill switch, která vás při výpadku VPN odpojí od internetu.

Bezplatné verze (např. Proton VPN bez limitu dat nebo Windscribe s datovým limitem) jsou zcela dostačující pro dosažení určité míry anonymity a občasné připojení k veřejné Wi-Fi. Placené verze se vyplatí, pokud potřebujete vyšší rychlost internetu, chcete streamovat nebo vyžadujete ještě větší anonymitu (např. NordVPN, Surfshark apod.). Obvykle si můžete vybrat z několika balíčků v různých cenových relacích. Poplatky se pohybují mezi 150 a 350 Kč/měsíc.

Jednoduché nastavení VPN na mobilu v pár krocích

Nastavení VPN na mobilu je jednoduché a zvládne ho každý během několika minut. Postup se liší podle toho, zda máte zařízení s Androidem, nebo iOS.

Nastavení VPN na mobilu s Androidem

  1. Otevřete aplikaci Nastavení a přejděte do sekce Připojení nebo Síť a internet (může se lišit podle výrobce).
  2. Zvolte možnost VPN a klikněte na Přidat VPN profil.
  3. Vyplňte požadované údaje: jméno profilu, typ připojení (např. L2TP/IPsec) a přihlašovací údaje od poskytovatele VPN.

Nastavení VPN na iPhonu

  1. Otevřete Nastavení a přejděte do sekce Obecné → VPN a správa zařízení → Přidat VPN konfiguraci.
  2. Vyberte typ VPN (např. IKEv2/IPsec) a zadejte přihlašovací údaje od poskytovatele VPN.
  3. Uložte konfiguraci a přepněte posuvník VPN do polohy Zapnuto.

Alternativně můžete na obou operačních programech využít aplikace od poskytovatelů VPN, které celý proces nastaví automaticky. Stačí si stáhnout aplikaci z App Storu nebo Google Play.

Zdroj obrázků: Depositphotos.com